Premier zapowiada "oczekiwane przez funkcjonariuszy" zmiany w prawie o ruchu drogowym

2 sierpnia 2021, 11:23
Morawiecki Mateusz, fot. Adam Guz KPRM
Fot. Adam Guz/KPRM

Zmiany dotyczące bezpieczeństwa na polskich drogach są bardzo ważne i oczekiwane przez funkcjonariuszy polskiej policji. Są niezwykle istotne chociażby z tego względu, że od ponad 20 lat nie zmieniano kwot mandatów w Polsce - powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

W poniedziałek przed siedzibą Komendy Stołecznej Policji odbył się briefing prasowy poświęcony zwiększaniu bezpieczeństwa na polskich drogach. Udział w nim wziął premier Mateusz Morawiecki i komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. 

Premier podczas konferencji prasowej przypomniał, że rząd kilka dni temu przyjął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. wprowadzenie renty dla najbliższych osób, które zginęły w wypadkach drogowych, niższe stawki OC dla osób jeżdżących bezpiecznie oraz podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł. "Wszelkie tego typu działania, które prowadzimy mają służyć temu, aby ruch drogowy był po prostu bezpieczniejszy" - mówił premier. 

Premier powiedział przy tym, że rząd chce też ścigać i łapać skutecznie "bandytów za kierownicą".

Apeluję, aby sierpień był miesiącem bezpiecznych powrotów z wakacji, bezpiecznych powrotów do domu. Tutaj mamy do czynienia z ludzkim życiem. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Do sprawy odniósł się Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. "Zmiany, o których mówił pan premier dotyczące bezpieczeństwa na polskich drogach to są bardzo ważne zmiany i oczekiwane przez funkcjonariuszy polskiej policji. One przede wszystkim ogniskują się w obrębie wysokości grzywien, a więc zwiększenie tej kwoty grzywny w postępowaniu sądowym do 30 tys. złotych, w postępowaniu mandatowym do 5 tys. złotych, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. złotych" - podkreślił gen. insp. Jarosław Szymczyk. "To są zmiany niezwykle istotne chociażby z tego względu, że od ponad 20 lat nie zmieniano kwot mandatów w Polsce" - ocenił Komendant Główny Policji.

Szef policji wskazał przy tym, że policjanci jak tylko ta nowelizacja wejdzie w życie, będą z nich na pewno korzystać. "Oczywiście w każdym przypadku policjant decyduje o wysokości kwoty mandatu karnego" - mówił. Wpływy z tego tytułu mają być wykorzystane na inwestycje drogowe. "Zakładamy, że pieniądze z mandatów drogowych trafią na budowę dróg" - poinformował. Wszystkie tego rodzaju działania mają służyć temu, żeby ruch drogowy był bezpieczniejszy" - stwierdził. Szef rządu podkreślił, że "na drodze nie mijamy tylko samochodów - mijamy ludzi, którzy są w tych samochodach".

Zwrócił także uwagę na znaczenie rozwijania przez rząd bezpiecznej infrastruktury. "Ponadto przyjęliśmy i rozwijamy w ogromnym tempie Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. To tysiące różnego rodzaju zadań w Polsce - przejścia dla pieszych, sygnalizatory, ronda, kładki. Inwestycje te zwiększą bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ale ważne jest też, by Polska Policja skutecznie ścigała, łapała i karała sprawców wypadków" - napisał Mateusz Morawiecki.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
st.sierż
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:21

No dobrze, jestem za, a co w wykroczeniami porzadkowymi, typowo prewencyjnymi? Picie w miejscu publicznym, zaśmiecanie, nieobyczajny wybryk, słowa wulgarne, zakłócanie porządku, nie wykonywanie poleceń itd...Policjant prewencji mając dużo "grubszy" taryfikator miałby trochę wiecej argumentów do uspokojenia towarzystwa niż np sztywna stówka za picie lub inne wykroczenia z bardzo małymi widełkami....

Łukasz
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:17

W polsce liczymy na zmiane ale podejścia sędziów poprzez zawężenie im drogi orzekania...specjalizacje sędziów i prokuratorów (podział na sprawy rodzinne....narkotykowe...mienie...ruch drogowy...cyber)... Bez tego na porzadku dziennym są sytuacje że funkcjonariusz za brak uprawnień nakłada mandat 500zl wg.taryfikatora osoba odmawia przyjęcia...w sądzie dostaje 100zł i umożenie 270zl kosztów sądowych.w polsce 97% sprawców umarza się koszty sądowe...dlaczego? To zachęca do odwoływania się byle dla zasady. Polska policja nie chce aby osoba złapana 2-5-8x na zakazie kierowania...zakazie zbliżania się... czekała na rozprawę 1,5 roku - 2 lata i cały czas naruszala prawo.Polska policja chce aby polscy sędziowi nie orzekali bubli np.jak "nie można znieważyć policjanta"..."jechał nietrzeźwy z górki ale na nie włączonym silniku"..."przejechał tylko 150m" itd... "zakaz stadionowy na mecze kluby X reszte meczy...koncerty...imprezy masowe może chodzić"... itd. Polski system karny np.przewiduje karę rozpiętą od grzywny do 10lat pozbawienia wolności każdy kto dostanie 6lat odwołuje się" bo może dostać mniej" dlatego sądy w polsce są tak "humanitarne" np.dla zlodzieji, włamywaczy, pedofilów - wyroki po 1,5-3lata! Machinie sprawiedliwości zależy na skończeniu teczki w szafie nie odwoływaniu się bo liczba spraw czynnych rośnie a nie znika za co sa rozliczani.Szumne medialne "grozi mu do 10lat więzienia" to nie bańka medialna. Proszę podnosić dolne granice i natychmiastowo orzekać w sprawach jednoznacznych np.zlapany pijany kierowca-co tu debatować jak są świadkowie... jak się przyznaje? Po co takie rozprawy? Gdzie są te 24godzinne sądy-80% spraw to sprawcy "zlapani za rękę"... Do wyroku kolejne 1-2lata kradną itd. Nie wspominam tu u sumowaniu w polsce woroków czy orzekaniu zakazu prowadzenia w zakazie prowadzenia 3x...zamiast podnosić okres zakazu.Polski wymiar sprawiedliwości to niestety dno.brak nieuchronności, natychmiastowości oraz dotkliwości kary.

Mgs
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 18:01

100%

Tweets InfoSecurity24