MSWiA o projekcie programu modernizacji: spodziewamy się, że do końca tygodnia prześlemy go do KPRM

13 października 2021, 13:22
MSWiA 2
Fot. MSWiA

"Prace nad nową ustawą modernizacyjną są prawie ukończone" - powiedział podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z informacji jakie przekazał wynika, że projekt jeszcze w tym tygodniu trafić może do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Wiele wskazuje na to, że resortowe prace nad nową ustawą modernizacyjną dla służb podległych MSWiA dobiegają końca. O projekcie wciąż jednak wiemy dość niewiele, a "na ukończeniu" jest on już od dłuższego czasu. Rąbka tajemnicy uchylił podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak powiedział, "program będzie finansowany z dwóch źródeł: z rezerwy celowej i z funduszu wsparcia". Poinformował, że "około 680 mln to będą państwowe fundusze celowe w trzech formacjach (…) natomiast w odniesieniu do SOP, ponieważ tam nie ma funduszu wsparcia, pełny zakres wydatków będzie finansowany z rezerwy budżetowej". Dyrektor Budzeń przypomniał też, że program opiewać będzie na kwotę przeszło 10 mld złotych.

Wszystko wskazuje na to, że MSWiA "dopina" ostatnie szczegóły, bowiem - jak przekonywał dyrektor Budzeń - program ma być już w zasadzie gotowy. "W mojej ocenie, po dokonaniu poprawek, w 90 proc. ten dokument jest już gotowy i spodziewamy się, że do końca tego tygodnia prześlemy go do KPRM z prośbą o wpisanie do wykazu prac rządu na rok 2021" - powiedział podczas posiedzenia podkomisji przedstawiciel MSWiA. 

Jeśli projekt w tym tygodniu trafi do KPRM to można spodziewać się, że niedługo po tym zostanie on opublikowany m.in. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Warto przypomnieć, że jeszcze jakiś czas temu, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik liczył na to, że ustawę modernizacyjną uda się zaprezentować we wrześniu. Mariusz Kamiński, szef MSWiA, na ostatni tydzień września zapowiadał też konferencję z szefami formacji podległych resortowi, podczas której przedstawione zostać miały perspektywy rozwoju służb mundurowych na najbliższe lata. Tak się jednak nie stało. 

Co zawierać będzie ustawa modernizacyjna przewidziana na lata 2022-2025? Szczegóły rozwiązań poznamy po tym, jak dokument zostanie upubliczniony, jednak, jak wynika z podpisanego miedzy związkowcami reprezentującymi funkcjonariuszy formacji podległych MSWiA a kierownictwem resortu porozumienia, w ramach programu mundurowi liczyć mogą m.in. na podwyżkę uposażeń. Ta ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r., a funkcjonariusze otrzymać powinni przeciętnie 677 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną). W kwocie tej, zawierać ma się też 4,4 proc. wynikające z waloryzacji uposażeń przewidzianej w sferze budżetowej na przyszły rok. 

Wpisanie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów to ważny, choć pierwszy krok na legislacyjnej drodze jaką przejść będzie musiał przygotowany w MSWiA projekt. Dokument oficjalnie opiniować będą jeszcze m.in. mundurowi związkowcy, a także inne ministerstwa, a ostatecznie po przyjęciu przez rząd, trafi on do parlamentu. Jak zapewniał dyrektor Budzeń, czas wejścia w życie nowej ustawy modernizacyjnej, nie uległ - w stosunku do poprzednio składanych deklaracji - zmianie i program ruszyć ma od 1 stycznia 2022 roku. Jeśli MSWiA nie chce więc odnotować kolejnego "poślizgu" trzeba się spieszyć, bo czasu na prace, w tym te parlamentarne, pozostało niewiele. I choć teoretycznie, ustawę można uchwalić w przyszłym roku, z mocą obowiązywania od 1 stycznia, to zapewne kierownictwo resortu spraw wewnętrznych, dla którego to jeden ze sztandarowych projektów, takiej sytuacji chciałoby uniknąć. 

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 121
Emeryt
środa, 13 października 2021, 21:30

Halo MSWiA. Pobudka 6 grupa w 95 procentach przypadków jest grupą roboczą. U mnie w KPP woj. Śląskie 6 grupy kierownicze mają tylko 2 osoby tj. kierownik dzielnicowych i opi. Reszta to robotnicy. Przez poprzednie manewry z dodatkami i mnożnikami na grupach 2 do 5 sprawiły że 6 grupa to nic wielkiego więc koledzy z obecnej 5 grupy nie szykujcie się na wielkie podwyżki od 2022 roku. Jezeli to nie zostanie zrobione z głową i klarownie z tym przechodzeniem na wyższe grupy to będzie hryja jakiej Ta firma jeszcze nie widziała. Będzie skakanie sobie do gardeł i podlizywanie do naczelników. Za długo już pracuje żeby wierzyć ze bedzie to sprawiedliwe. Będzie jak teraz z dodatkami czy masz służby 5 czy 25 lat to masz po równo po 500 złotych. Taka policyjna sprawiedliwość.

Olo
czwartek, 14 października 2021, 13:07

Dostaną ci co protestowali. Nie chodzi o troskę o fuszy, tylko o ograniczenie możliwości kolejnego protestu. Poprzednio przekupili dziadkowym związki, to teraz nie protestowały. Podobnie OPP. Nikomu nie zależy na dobrych warunkach służby czy innych tego typu bzdetach, tylko o posłuszne służby do pilnowania porządku. Jak 6 i wyższe grupy pójdą wreszcie do lekarza to i tak nikt nie zauważy.

Nikodem
czwartek, 14 października 2021, 13:04

Co za głupoty piszesz?!, grupy robocze to 2-5, najniżej uposażone i opłacane, obejrzyj PIT kogoś z 5 i 6 grupy, to przepaść, więc nie pisz bo ci żal, ty za to nie płacisz!!!

Romek
czwartek, 14 października 2021, 20:49

Ta przepaść to 210zł brutto pomiędzy 5, a 6 grupą. Za pisanie takich bredni powinni wstrzymać awans na grupie. W każdej jednostce są Wydziały z wolnymi 5 grupami tylko nikt nie chce do nich przyjść bo się boi ciężkiej roboty albo jest chodzącym deficytem inteligencji.

Fazer
czwartek, 14 października 2021, 08:40

Na tym polega spłaszczanie grup, do grupy marzeń. Ty na 6 grupie nie uciekniesz, bo szkoda lat. Młody (po 2013) co ma do stracenia, jak w cywilu zarobi kilka razy więcej.

Karol
czwartek, 14 października 2021, 16:41

Tylko znam kilku zo odeszli z policji i jak współpracownicy dowiedzieli się z kim pracują już za bardzo nie chcieli z nim pracować. To trochę taka pułapka przyjść a potem odejść z tej formacji do innej pracy.

Piotr
środa, 13 października 2021, 21:11

a co z 6grupami? pytacie? Niech sie wezmą do roboty nieroby dyżurni z łaską przychodzą do pracy a Ci co mają+15 lat pracy poziomy wywalenia mają jak droga mleczna błagam was nie nie widziałem dyżurnych na l4 ani nikogo z 6 grup śmiech macie to co wywalczyliście...

Ryszard Jesiolowski
czwartek, 14 października 2021, 13:29

Można jeszcze raz, po polsku? Z przecinkami? Następny, który twierdzi, że nikt nie pracuje tylko on. Tylko! On zasługuje na podwyżkę dodatku, pensji, grupy. Do tego każdy będący na 6 grupie, ma eldorado... Naturalnie nic nie robiąc, ma 1500 zł dodatku, pensje pod 7 000 zł netto, awansował po znajomości, w ogóle nie pracując. Natomiast Ty, biedny funkcjonariuszu, z ogromnym stażem paru lat, zasuwasz - narażając życie, co najmniej jak policjant w USA - za 3200 zł.

...
czwartek, 14 października 2021, 16:40

Ty tam Rysiu musisz się dopiero narażać. Żeby ci w biurze niszczarka nie wciągnęła krawata... reszta to plebs, co nie może się zbliżyć zarobkami do twoich

Realista
środa, 13 października 2021, 18:57

A jak myślisz cię dlaczego protest z 2018r zakończył się podpisaniem porozumienia lecz 15a do dalszej negocjacji. Bo gdyby 25 a w takiej formie zaproponowali do by porozumienia nie podpisali. Przeczekali i robią co chcą twierdząc że ja, ty i inni z roczników 99-03 zgadzamy się na to.Skandal.

Tom
czwartek, 14 października 2021, 13:05

A co wy z rocznika 99-03 to jakaś specjalna kasta że macie mieć lepiej od innych, na dziadkowe robi się 25 lat, na emke 18a 25 lat, a tu szlachta jakaś, opamiętaj się

Słusznie
czwartek, 14 października 2021, 17:12

No dokładnie, jest 25 lat jak u reszty, chcesz przywilejów?, zapracuj

Tolek
środa, 13 października 2021, 18:39

6 grupy nic nie dostaną. Rządzący uznali że młodzi najbardziej protestują i ich trzeba awansować.Po prostu starych się nie boją

X
środa, 13 października 2021, 21:51

Od 6 grupy nikt nie szedł na l4 wiec teraz po co ten kwik.

Damian
środa, 13 października 2021, 19:17

A trzeba było siedzieć cicho, nie wychylać się, nie robić wyników to by awansu na 6 nie było. Nie ma tu nic sensu. Dostali młodzi, starzy. A 6 ( przyp. robocza) trzeci raz nic... Brawo

Ole !
czwartek, 14 października 2021, 16:54

Mało ci, bierzesz latami wyższą pensję od grup 2-5 i narzekasz, czas wreszcie dać ludziom którzy zawsze mieli najmniej

Ryszard Jesiolowski
czwartek, 14 października 2021, 13:31

To jest najśmieszniejsze w tym porozumieniu. No nic, ogólnie trzeba podziękować za zdegradowanie. I robić swoje z "odpowiednim" zaangażowaniem.

?
piątek, 15 października 2021, 15:33

Tobie zabrali, żeby niżej dać?

Rex
czwartek, 14 października 2021, 16:38

Jakie zdegradowanie? Odbiorą tobie, żeby ci z niższych grup dostali? Czy cię boli, że za narażanie się na interwencjach będą zarabiać podobnie jak ty za siedzenie za biurkiem?

Tade
środa, 13 października 2021, 18:12

Ciekawe co z osobami, które są obecnie na 6 grupie. Nie wiadomo o co tak naprawdę chodzi ale każdy powinien na grupie zyskać włącznie z 6 grupą bo to też stanowiska "robocze"

Daras
środa, 13 października 2021, 19:19

Jak przeczytałem, że w grupach 6-9 zwiększą dodatki funkcyjne to znowu padłem z wrażenia. 6 nie ma dodatku funkcyjnego!!!

Wera
czwartek, 14 października 2021, 22:37

Różnice są ogromne, 6 grupa i wyżej zaczyna godnie zarabiać, wszystko niżej to nędza, dlatego grupy 2/5 zasłużyły na te zmiany

Olo
czwartek, 14 października 2021, 19:04

Ma. Marnie się przygotowałeś.

środa, 13 października 2021, 20:00

Na 8 grupie też nie ma funkcyjnego

Adi
środa, 13 października 2021, 19:15

Po raz trzeci ta grupa została pominięta. Najpierw mnożnik, potem dodatek. I ciągle gadanie, że to grupa kierownicza....

Police
środa, 13 października 2021, 18:58

Dobre pytanie, wygląda na to, że jak zwykle coś pominięto

Shz
środa, 13 października 2021, 20:17

Kierownica nie kierownicza ale to nie 8-9 grupa jak naczelnik itp, tutaj nadal pozostaje różnica między roboczymi a naczelnikami a między specjalista, który tak samo pracuje a detektywem (nikomu nie ujmując) różnic nie będzie. W takim małym posterunku to prawie wszyscy będą na 6 grupach...

Tweets InfoSecurity24