Łukaszenka: służby USA przygotowywały na mnie zamach

18 kwietnia 2021, 09:30
Łukaszenka
Fot. president.gov.by

Alaksandr Łukaszenka o wykryciu rzekomych planów zamachu na niego i jego dzieci, za którymi miały stać amerykańskie służby specjalne i białoruscy opozycjoniści, poinformował w sobotę.  Z kolei rosyjskie służby przekazały, że doszło do zatrzymania "spiskowców", którzy zamierzali "wyeliminować" Łukaszenkę.

"Wykryliśmy działania – ewidentnie - zagranicznych służb specjalnych, najwyraźniej CIA, FBI, nie wiem, kto z Amerykanów nad tym pracował. Wykryliśmy, że chcieli pojawić się w Mińsku i zorganizować zamach na prezydenta i (jego) dzieci" – powiedział w sobotę Łukaszenka. Według niego w organizację zamachu mieli być zaangażowani opozycyjny politolog Alaksandr Fiaduta i lider Białoruskiego Frontu Ludowego Ryhor Kastusiou, a także amerykański prawnik białoruskiego pochodzenia Juraś Ziankowicz (ma podwójne obywatelstwo).

Wcześniej białoruskie media informowały, że obaj mężczyźni prawdopodobnie zostali zatrzymani w Moskwie. Obecnie znajdują się w areszcie KGB w Mińsku. Łukaszenka oświadczył, że w zatrzymaniu mężczyzn pomogły rosyjskie służby. Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji w tym samym czasie wydała komunikat, w którym twierdzi, że zatrzymała Ziankowicza i Fiadutę, którzy planowali zamach na Łukaszenkę i przewrót wojskowy na Białorusi.

FSB poinformowała o wspólnej z Komitetem Bezpieczeństwa Białorusi operacji specjalnej, w ramach której wykryto, że prawnik Ziankowicz i politolog Fiaduta "planowali przewrót wojskowy według scenariusza kolorowych rewolucji z zaangażowaniem miejscowych (białoruskich – PAP) i ukraińskich nacjonalistów". "(Planowali oni – przyp. red.) również fizyczną eliminację Alaksandra Łukaszenki" – podaje komunikat FSB, cytowany przez agencję TASS.

Według tego komunikatu Ziankowicz przybył do Moskwy "po konsultacjach w USA i w Polsce w celu spotkania z przedstawicielami sił zbrojnych Białorusi, by przekonać ich do udziału w przewrocie". "Spiskowcy zostali zatrzymani przez rosyjskie służby bezpieczeństwa i przekazani partnerom białoruskim" – podano. FSB twierdzi, że zamach miał być przeprowadzony 9 maja, gdy obchodzony jest Dzień Zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej. Białoruska telewizja ONT wyemitowała materiał, w którym o operacji specjalnej zatrzymania osób planujących zamach mówi szef KGB Iwan Cierciel. "W jej rezultacie udokumentowano na wszystkich etapach i udaremniono działalność zorganizowanej grupy o charakterze terrorystycznym" – oświadczył Cierciel. Jej celem, powiedział, miał być "zbrojny bunt" i "fizyczna eliminacja prezydenta i członków jego rodziny". 

W reportażu pokazano kadry operacyjne z zatrzymania w Moskwie Fiaduty i Ziankowicza, a także nagrania z konferencji zoom oraz spotkania w restauracji, podczas których ich uczestnicy rozmawiali o możliwych scenariuszach przejęcia władzy. Według telewizji plan "spiskowców" miał kryptonim "Tiszina" (Cisza). Cierciel powiedział, że finalny etap operacji, czyli zatrzymanie zaplanowano wspólnie z Rosjanami, gdy służby otrzymały informację, iż "Ziankowicz zamierzał przyjechać do Moskwy z USA przez terytorium Polski, by spotkać się z osobami, z którymi współdziałał". Cierciel nie wskazał, z jakich artykułów wszczęto postępowanie. Portal TUT.by, powołując się na FSB, twierdzi, że chodzi o art. 357 KK Białorusi - spisek lub inne działania w celu przejęcia władzy. Ten artykuł przewiduje karę od ośmiu lat więzienia do kary śmierci.

Autorzy reportażu w telewizji ONT podają inną datę planowanego zamachu niż rosyjska FSB – czerwiec lub lipiec br.

Wcześniej w sobotę Łukaszenka zapowiedział, że zamierza wkrótce, najprawdopodobniej w postaci dekretu, podjąć "jedną z najbardziej pryncypialnych decyzji w ciągu ćwierćwiecza prezydentury". Polityk nie uściślił, czego ma dotyczyć ta decyzja.

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Skripal
niedziela, 18 kwietnia 2021, 16:21

Z Amerykanami nic nowego. Oni lubią takie metody.

gdzie tam
niedziela, 18 kwietnia 2021, 22:52

banialuki, ruskie i ich nowiczok jak już

Hanys
niedziela, 18 kwietnia 2021, 15:59

Przypominam ile nieudanych zamachów jankowscy terroryści przeprowadzili na Fidela Castro. Jest prawie pewne że znowu spróbują, więc Białoruś i Rosja powinny za karę uderzyć na ich terenie i przeprowadzić np. jakiś sabotaż energetyczny, najlepiej w elektrowni atomowej.

Lem
niedziela, 18 kwietnia 2021, 23:46

No tak, najlepiej żeby dokonali zamachów na wagę upadku pocisków nuklearnych...Mądry ty jesteś? Nie lepiej, by od razu wystrzelili po kilkaset głowic na siebie?

rED
niedziela, 18 kwietnia 2021, 15:58

Tak FBI zamach na Łukaszenkę zorganizowała. Ręce opadają jakie głupoty Rosjanie cisną.

Tak to wygląda
niedziela, 18 kwietnia 2021, 15:51

Prezydent nie do zastąpienia :) i człowiek sukcesu, gospodarz krainy mlekiem i miodem płynącej co twierdzi że na covida najlepsza gorzała. Tylko jeździ między Niemcami i Francją które nawet nie bardzo się kwapią by to jego gospodarstwo pociągnąć bo ludzie... tam nic nie ma :) Pewnie mu się śni wspomagana gospodarczo euraskami z Niemiec i Francji i militarnie z Rosji Białoruś granicząca z Niemcami. Tak to wygląda obecnie chyba. Nas obraża zamiast budować relacje.

Obiektywny
niedziela, 18 kwietnia 2021, 15:41

No cóż jakiś pretekst do eskalacji muszą znaleźć większego idiotyzmu nie słyszałem,jakie to słabe żałosne pachnące działaniami rosjan którzy już całkiem przejęli wladze nad bialorusia i Łukaszenko sterowany jak kukielka

Tweets InfoSecurity24