Reklama

Policja

Policyjni pirotechnicy dostaną nowe kombinezony

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Policja rozpisała nowy przetarg na dostawę dwóch kompletów kombinezonów dla pirotechnika ciężkiego. W przypadku terminowego zrealizowania zakupów, funkcjonariusze mają otrzymać nowe wyposażenie jeszcze pod koniec tego roku.

Policja do 30 listopada bieżącego roku zamierza pozyskać dwa nowe komplety strojów ochronnych dla pirotechników. Tym samym, już 26 czerwca mamy poznać oferty, które zostaną złożone w przetargu. Wyznaczonymi przez Policję kryteriami oceny mają być, oczywiście oprócz samej ceny kompletów (60 proc.), również okres gwarancji udzielonej na użytkowanie wyrobu z wyłączeniem balistyki (20 proc.) i sama gwarancja na zachowanie odporności balistycznej deklarowanej przez producenta (20 proc.).

KGP chce by dostarczone kombinezony były w kolorze zielonym lub oliwkowym. Mają one zapewniać funkcjonariuszom maksymalny stopień ochrony przed działaniem materiałów wybuchowych, eksplodujących w bezpośrednim sąsiedztwie pirotechnika. Mowa jest o zabezpieczeniu przed odłamkami, jak również przed falą uderzeniową, działaniu nadciśnienia, a także fali cieplnej powstałej w skutek wybuchu. Co więcej, nowe kombinezony powinny zapewniać także ochronę przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi, oddziaływującymi na organizm człowieka podczas wybuchu ładunków.

Poszukiwane przez Policję kombinezony pirotechnika ciężkiego powinny charakteryzować się trudnopalnością i powinny minimalizować możliwość gromadzenia się ładunków elektrostatycznych, zachowując przy tym łatwość zakładania i zdejmowania oraz możliwość szybkiego samodzielnego/ratunkowego zdjęcia. Jak wskazano, kombinezony powinny charakteryzować się komfortem użytkowania w różnych warunkach termicznych, zapewniając swobodę ruchów pirotechnika, w tym schylania się oraz klękania.

W skład poszukiwanego zestawu powinien wchodzić także hełm, wyposażony w uchylną osłonę twarzy z funkcją chroniąca przed zaparowaniem, wyposażoną w blokadę górnego położenia. Hełmy powinny posiadać również dodatkową osłonę antyodłamkową, jak również wkładki wewnętrzne umożliwiające dopasowanie hełmu do wielkości i kształtu głowy pirotechników. W celu utrzymywania komunikacji pomiędzy pirotechnikiem a innymi funkcjonariuszami, w hełmach powinien być zainstalowany zintegrowany system nadawania i odbioru.

Wspomniany hełm musi umożliwiać odbieranie sygnałów dźwiękowych z otoczenia, z blokadą do 100 db. Zastosowany w komplecie pirotechnicznym system łączności bezprzewodowej i przewodowej ma pozwalać na utrzymywanie komunikacji na min. 100 m. Hełmy muszą być również przystosowane do pracy z aparatem powietrznym lub maską przeciwgazową. Zaznaczono przy tym, że system zasilania hełmu ma pracować na dedykowanych mu litowych akumulatorach.

Komfort pracy w różnych warunkach atmosferycznych ma zapewnić zintegrowany na stałe w hełmie system wentylacji. Wymagane jest również zainstalowanie zintegrowanego oświetlenia wielopunktowego typu LED, świecącego rozproszonym światłem o barwie zimnej, z regulacją minimum dwóch niezależnych słupów światła w kierunkach góra-dół oraz lewo-prawo. W specyfikacji wskazano również, że hełm powinien być wyposażony w dodatkowe, niezależne oświetlenie pomocnicze (koloru niebieskiego, czerwonego), pozwalające na pracę w określonych warunkach taktycznych (np. przewidywanie występowania światłoczułych urządzeń wybuchowych).

W skład kompletu mają wejść również, oprócz samego hełmu, kurtka z płytami balistycznymi i kołnierzem oraz ochronny panel kręgosłupa. Przy czym, jak podkreślono, kołnierz kombinezonu nie może ograniczać obszaru wizjera przyłbicy, także w pozycji schylonej użytkownika. Pirotechnik ma mieć do dyspozycji spodnie zabezpieczające przed odłamkami z dodatkowym wzmocnieniem kolan oraz systemem uziemiającym. Zakłada się także pozyskanie aparatu powietrznego (buta/zestaw/zbiornik kompozytowy o pojemności od 6l do 8l, 300 bar, a także manometr i urządzenie ostrzegawcze o wyczerpaniu powietrza w butli).

Komplet dla pirotechnika ciężkiego zawierać ma również system chłodzenia. Dodatkowo mowa jest także o pozyskaniu dziesięciu podubraniowych kombinezonów chroniących przed środkami CBRN (środki chemiczne, biologiczne, radiacyjne oraz nuklearne). Ukompletowanie zakłada dostawę dodatkowych, trudnopalnych kominiarek w liczbie po 10 szt. do każdego kombinezonu dla policyjnych pirotechników. Co więcej, do kombinezonu ma być dokupiona również dodatkowa termoaktywna, antyelektrostatyczna, trudnopalna bielizna osobista - po 10 sztuk do każdego z dwóch kombinezonów. W skład każdego kompletu wchodzić mają dodatkowe cienkie trudnopalne taktyczne rękawice -  po 10 par do każdego kombinezonu.

System sterowania funkcjami kombinezonu dla policyjnego pirotechnika ma być możliwy do montażu na prawym lub lewym rękawie, w formie podświetlanego panelu. Tym samym, pirotechnik dzięki użyciu panelu ma być w stanie chociażby regulować siłę nawiewu powietrza, obserwować wskaźnik naładowania baterii zasilających funkcje kombinezonu, obsługiwać funkcję włączania i wyłączania oświetlenia, jak również kontrolować funkcję chroniąca przez zaparowaniem szyby hełmu.

 JR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze