Reklama

Służby Specjalne

Opioła: definicja szpiegostwa w polskich przepisach jest anachroniczna

Kilkanaście śledztw dotyczących szpiegostwa prowadzi obecnie prokuratura. Tymczasem prawna definicja tego przestępstwa jest anachroniczna i zbyt wąska – powiedział InfoSecurity24.pl przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS).

Posłowie sejmowej speckomisji wysłuchali dziś informacji prokuratury i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na temat śledztw dotyczących współpracy z obcym wywiadem. Posiedzenie komisji zostało zwołane po informacjach o zatrzymaniu przez ABW Marka W. podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej. 

W rozmowie z Defence24.pl Marek Opioła, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych zauważył, że z informacji jakie na dzisiejszym posiedzeniu przekazała posłom zastępca Prokuratora Generalnego, prok. Beata Marczak obecnie prowadzonych jest kilkanaście śledztw dot. szpiegostwa. „Nie mogę mówić o szczegółach tych śledztw ponieważ informacja była tajna” – dodał Opioła.

Posłowie zapoznali się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dwóch osób, którym w ostatnim czasie postawiono zarzuty o szpiegostwo. Jedną z nich, był zatrzymany pod koniec marca przez ABW Marek W., drugą Mateusz P. m.in. szef partii „Zmiana”.

Opioła zapowiedział, że w przyszłym półroczu komisja zajmie się sprawą uregulowań prawnych dotyczących normatywnych definicji szpiegostwa.

Efektem tej komisji jest to, że w przyszłym półroczu zaczniemy rozmawiać na temat definicji art. 130 Kodeksu Karnego, czyli tego który dotyczy szpiegostwa. Jest to artykuł który jest w tej rzeczywistości jaką mamy anachroniczny i zbyt wąski.

Marek Opioła
przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych

O sprawie zatrzymania Marka W. informowaliśmy pod koniec marca. Mężczyzna miał być urzędnikiem jednego z polskich ministerstw. Według informacji portalu Energetuka24.com Marek W. od 10 lat pracował jako ekspert w resortach związanych z energią. Najpierw w Ministerstwie Gospodarki, potem, po przekształceniu tego resortu, przeszedł do Ministerstwa Energii. Zajmował się m.in. audytem, kontrolą zarządczą oraz kwestiami prawnymi.

Czytaj też: News Energetyka24: podejrzany o szpiegostwo próbował dotrzeć do dziennikarzy i ekspertów

Marek W. został zatrzymany 23 marca przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i usłyszał zarzut dotyczący działalności szpiegowskiej przeciwko Polsce. 24 marca sąd zastosował wobec mężczyzny 3-miesięczny areszt.

Jak wynika z materiałów ABW, zatrzymany mężczyzna utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje dotyczące planowanych działań rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

RAL,DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze