Podwyżki w służbach od stycznia. MSWiA podało kwoty

3 września 2021, 15:44
Maciej Wąsik
Fot. MSWiA/Twitter

Zgodnie z zapowiedzią, związkowcy formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, spotkali się z przedstawicielami resortu, m.in. wiceministrem Maciejem Wąsikiem. Po miesiącach oczekiwania usłyszeli oni konkretne propozycje, dotyczące wzrostu uposażeń od 1 stycznia 2022 roku.

Nowa ustawa modernizacyjna dla służb podległych MSWiA oraz podwyżki uposażeń w roku 2022 były głównymi tematami spotkania - podaje resort. Parę dni temu związkowcy zapowiadali, że jeśli w ten piątek nie otrzymają konkretnych informacji na temat ruszającego w przyszłym roku programu oraz podwyżek, które według nich musi on zakładać, to rozpoczną akcję protestacyjną. Do tej, przynajmniej na razie, może jednak nie dojdzie. Ministerstwo podało bowiem konkretne kwoty. Strona rządowa uzgodniła, że wzrost wynagrodzeń (wynikający z zaprezentowanego niedawno projektu ustawy budżetowej na 2022 rok), od 1 stycznia 2022 roku, w sferze budżetowej m.in. dla funkcjonariuszy służb mundurowych, wyniesie 4,4 proc. Wraz z nagrodą roczną daje to wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia o 270 zł na etat. 

Ministerstwo pisze również, że "strona rządowa zgodziła się na przywrócenie w służbach podległych MSWiA funduszu nagród". Tak też wynika z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022, potocznie zwany ustawą okołobudżetową.

Wiceminister Maciej Wąsik zapewnić miał również, że resort kończy prace nad nową ustawą modernizacyjną na lata 2022-2025. Znaleźć ma się w niej część dotycząca zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń. Ale to tyle jeśli chodzi o informacje na temat samego programu. Nadal nie wiadomo ile resort zamierza dokładnie przeznaczyć środków na kontynuację modernizacji. Wiadomo jedynie, że ma to nie być mniej, niż w przy poprzedniej jej edycji, zakończonej w 2020 roku. To jednak nie koniec rozmów na ten temat. Kolejne spotkanie zaplanowano na 13 września br.

Strona związkowa nie skomentowała na razie efektów spotkania. Nie wiadomo więc nadal, czy mundurowych satysfakcjonują zaproponowane przez resort kwoty i powstrzyma ich to przez ruszeniem z akcją protestacyjną.

Oczekiwanie na zmiany w art. 15a

Podczas piątkowego spotkania rozmawiano również o kwestiach związanych z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Strona rządowa potwierdzić miała, że finalizuje prace związane ze zmianą zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Chodzi o artykuł 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.

Grupa funkcjonariuszy, których dotyczy to rozwiązanie, w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę z co najmniej 25-letnim stażem służby będzie miała do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to doliczenie tym funkcjonariuszom do emerytury mundurowej pracy cywilnej i tym samym pobieranie tylko emerytury mundurowej. Druga możliwość to niedoliczanie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS (za pracę cywilną, po spełnieniu warunków wieku 60/65 lat). Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy w tym zakresie zostanie wkrótce skierowana na Stały Komitet Rady Ministrów.

Przypomnijmy jednak, że choć propozycja ta nie satysfakcjonuje związkowców i planują oni walkę o wprowadzenia w niej zmian już w trakcie prac w Sejmie i Senacie, to podkreślają równocześnie, że nawet w tym kształcie stanowi ona jakieś rozwiązanie problemu i nie zamierzają blokować prac. 

AKTUALIZACJA:

Z informacji jakie PAP przekazał Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów wynika, że rozmowy przyniosły oczekiwany efekt. "Doszliśmy do porozumienia w kwestii tych ostatnich dwóch postulatów, czyli ustawy modernizacyjnej i wzrostu uposażeń z tym związanych oraz uprawnień emerytalnych dla pracujących przed wstąpieniem do służb w sektorze cywilnym, tzw. art. 15a" - powiedział szef policyjnych związkowców Rafał Jankowski. Dodał, że w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne - najprawdopodobniej finalne - spotkanie związkowców z kierownictwem resortu. "Po tym spotkaniu będziemy znali więcej szczegółów. Niemniej jednak dobiliśmy do brzegu z tym, na co czekaliśmy długo, nawet powiem zbyt długo" - powiedział Jankowski.

Jak podkreślają związkowcy, kwota o której poinformowało dziś MSWiA, ma stanowić tylko część przyszłorocznych podwyżek. Do tego doliczyć trzeba jeszcze pieniądze wynikające z ustawy modernizacyjnej. W tej sprawie trwać mają rozmowy z resortem finansów. Więcej szczegółów - jak zapewnia NSZZP - pojawi się po spotkaniu, które przewidziane jest na 13 września w MSWiA.

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 464
Seb
środa, 6 października 2021, 23:16

To co tu jest napisane to żenada!!!!! Nauczyciele dostali ok 1000 brutto 2019 rok. Funkcjonariusze od 1.02.20222 500 netto plus dodatki , wcześniej też dostali , cywile Korpus z tego co wiem bo tam pracuje 160 brutto....Żenada.... Zarabiamy poniżej 3000 netto...co to w ogóle ma być ??

ktoś
piątek, 10 września 2021, 11:45

Teraz wszyscy protestują (ratownicy medyczni,pracownicy sądów,)+imigranci na granicy- Kto im to wszystko zabezpieczy jak będzie "psia grypa", więc najlepsza okazja na wywalczenie tego co obiecywali w 2018 a może więcej...

olo
środa, 8 września 2021, 21:51

Policjantom po 240 zł brutto a innym po 100o netto, super

Ddd
czwartek, 9 września 2021, 13:08

Jeszcze nikt nic nie dostał,spokojnie.

Bono
wtorek, 7 września 2021, 21:05

Zostawmy w końcu to 15a, bo się robi niedobrze, lata całe płaczecie, a tak naprawdę sporemu procentowi pasuje ta zmiana, ten wybór. Przykład, przyjęty w 99/00 masz 22-23 lata, służby, masz wojsko, wtedy się odbywało, było obowiązkowe, masz więc +1.5-2 lat, to oznacza że wielu z Was ma obecnie po 22-25 lat, albo już ma, albo za raz będzie mieć te 25 lat, więc to zwykła hipokryzja że podnosicie larum o 15a, naprawdę, zwłaszcza że większość dalej będzie pracować jak wejdzie modernizacja, więc nie wiem, to jakieś trole piszą czy co?

czwartek, 9 września 2021, 11:04

Tu nie chodzi o to czy będziemy dalej służyli czy nie, tylko o uczciwe doliczenie przepracowanych lat do emerytury. Tylko tyle, bo skoro przed 99 rokiem cywil był wliczany to dlaczego obecnie jest z tym problem. Nikt nie chce niczego za darmo a jedynie naliczenia procentowego za przepracowany okres składkowy. W innym przypadku będzie to już 4 system naliczania emerytury.

Kris
środa, 8 września 2021, 12:58

Myślę że 15aa/15a odpowiada co nanien połowie podległych, a ci co najgłośniej krzyczą chcą po prostu szybciej odejść na emki i bariera 25 im przeszkadza

987adi
środa, 8 września 2021, 00:18

Próbujecie porażkę przekuć w sukces piewcy z ZZ. Życie i służba niesie różne niespodzianki o których nie pamiętasz, udajecie że ich nie ma lub ni chcesz widzieć a to są m. in. wypadki w służbie. Ci ludzie musieli odejść przed 25 rokiem służby w związku z tym że stracili życie i zdrowie. Ja podczas przeszukania zakułem się. Kolega podczas zatrzymania złodzieja dostał w głowę radiem samochodowym. Dlaczego nie mamy być objąć zmiana - nie z własnej winy straciliśmy szanse dalszej pracy. ZZ i rząd to zwykli oszuści bo inaczej tego nie można określić. Jak likwidowali wiek 55 dla przyjętych po 2013 nikt warunków nie stawiał.

I po co?
środa, 8 września 2021, 00:04

Powiem że mnie pasuje 15aa w tej postaci, reszta której to nie odpowiada ma prawo do wyboru 15a, więc dajcie już spokój, wielu z nas jest na rękę ta zmiana, jączycie tylko, zaraz ktoś zobaczy problem i się nie będzie doliczał cywil

cezar
wtorek, 7 września 2021, 20:29

4,4% to nie jest żaden wzrost wynagrodzeń! To jest jedynie wyrównanie zeszłorocznej inflacji!!!

środa, 15 września 2021, 15:45

To jest tyle ile wyniesie wzrost najniższj krajowej

LEX RETRO NON AGIT
wtorek, 7 września 2021, 22:01

ART 15a w tej formie nie do przyjęcia brak jakiegokolwiek kompromisu

Tweets InfoSecurity24