Reklama

Służby Mundurowe

MSWiA o projekcie programu modernizacji: spodziewamy się, że do końca tygodnia prześlemy go do KPRM

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

”Prace nad nową ustawą modernizacyjną są prawie ukończone” - powiedział podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z informacji jakie przekazał wynika, że projekt jeszcze w tym tygodniu trafić może do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Wiele wskazuje na to, że resortowe prace nad nową ustawą modernizacyjną dla służb podległych MSWiA dobiegają końca. O projekcie wciąż jednak wiemy dość niewiele, a "na ukończeniu" jest on już od dłuższego czasu. Rąbka tajemnicy uchylił podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak powiedział, "program będzie finansowany z dwóch źródeł: z rezerwy celowej i z funduszu wsparcia". Poinformował, że "około 680 mln to będą państwowe fundusze celowe w trzech formacjach (…) natomiast w odniesieniu do SOP, ponieważ tam nie ma funduszu wsparcia, pełny zakres wydatków będzie finansowany z rezerwy budżetowej". Dyrektor Budzeń przypomniał też, że program opiewać będzie na kwotę przeszło 10 mld złotych.

Wszystko wskazuje na to, że MSWiA "dopina" ostatnie szczegóły, bowiem - jak przekonywał dyrektor Budzeń - program ma być już w zasadzie gotowy. "W mojej ocenie, po dokonaniu poprawek, w 90 proc. ten dokument jest już gotowy i spodziewamy się, że do końca tego tygodnia prześlemy go do KPRM z prośbą o wpisanie do wykazu prac rządu na rok 2021" - powiedział podczas posiedzenia podkomisji przedstawiciel MSWiA. 

Jeśli projekt w tym tygodniu trafi do KPRM to można spodziewać się, że niedługo po tym zostanie on opublikowany m.in. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Warto przypomnieć, że jeszcze jakiś czas temu, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik liczył na to, że ustawę modernizacyjną uda się zaprezentować we wrześniu. Mariusz Kamiński, szef MSWiA, na ostatni tydzień września zapowiadał też konferencję z szefami formacji podległych resortowi, podczas której przedstawione zostać miały perspektywy rozwoju służb mundurowych na najbliższe lata. Tak się jednak nie stało. 

Co zawierać będzie ustawa modernizacyjna przewidziana na lata 2022-2025? Szczegóły rozwiązań poznamy po tym, jak dokument zostanie upubliczniony, jednak, jak wynika z podpisanego miedzy związkowcami reprezentującymi funkcjonariuszy formacji podległych MSWiA a kierownictwem resortu porozumienia, w ramach programu mundurowi liczyć mogą m.in. na podwyżkę uposażeń. Ta ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r., a funkcjonariusze otrzymać powinni przeciętnie 677 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną). W kwocie tej, zawierać ma się też 4,4 proc. wynikające z waloryzacji uposażeń przewidzianej w sferze budżetowej na przyszły rok. 

Wpisanie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów to ważny, choć pierwszy krok na legislacyjnej drodze jaką przejść będzie musiał przygotowany w MSWiA projekt. Dokument oficjalnie opiniować będą jeszcze m.in. mundurowi związkowcy, a także inne ministerstwa, a ostatecznie po przyjęciu przez rząd, trafi on do parlamentu. Jak zapewniał dyrektor Budzeń, czas wejścia w życie nowej ustawy modernizacyjnej, nie uległ - w stosunku do poprzednio składanych deklaracji - zmianie i program ruszyć ma od 1 stycznia 2022 roku. Jeśli MSWiA nie chce więc odnotować kolejnego "poślizgu" trzeba się spieszyć, bo czasu na prace, w tym te parlamentarne, pozostało niewiele. I choć teoretycznie, ustawę można uchwalić w przyszłym roku, z mocą obowiązywania od 1 stycznia, to zapewne kierownictwo resortu spraw wewnętrznych, dla którego to jeden ze sztandarowych projektów, takiej sytuacji chciałoby uniknąć. 

DM

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (4)

  1. Cywil

    A gdzie w tym wszystkim pracownicy cywilni?! Którzy zarabiają najniższa krajowa albo trochę ponad najniższa krajowa... To co oferują "rządzący" uwłacza naszej godności!! 328 zł BRUTTO w rozłożeniu na 4 lata... ??!! Plus oczywiście jednorazowo 160 zl BRUTTO.. (zagwarantowane dla całej budżetówki). Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać..?!

    1. AdamP

      Nie ma słów, które wyraziły by to w jaki sposób jesteśmy traktowani. Mam nadzieję, że związki zawodowe nie pójdą na żadne ustępstwa bo zbyt wiele lat nami pomiatano i nas pomijano. Cieszę się, że zaglądają tu również cywile. Powinniśmy wszędzie gdzie to możliwe przedstawiać swoją sytuację płacową i kadrową.

    2. Karo

      Wy jak zawsze zjawiacie się wtedy kiedy kurz bitewny opadnie i wtedy nagle domagacie się o pieniądze, a jak mundurowi protestują to was nie ma, wiem że to wygodne, ale to też widoczne, poza tym to program dedykowany mundurowym.

  2. Olo

    Jak obstawiacie? Jakie będzie opóźnienie podwyżki? Ile miesięcy potrzymają kasę na kontach, żeby procent przytulić zanim wspaniałomyślnie wypłacą z wyrównaniem?

  3. Marek

    Wszystko ładnie pięknie, ale co z kolejnymi latami 2023-2025, przecież na te lata nie ma żadnego planu, co z podwyżkami uposażeń , dodatkami, gdzie to wszystko w kolejnych latach?

    1. miki

      Brawo PIS nasza wadza jest szczodra ,nie martw sie na pewno cos dostaniemy ja się ciesze z 4 grupy bo przez 10 lat bylem na 3 ej.

    2. Olek

      Przecież związki zawodowe załatwiły podwyżkę uposażenia na 2022 r. i funkcjonariusze nie protestowali. To skąd teraz to pytanie?

  4. Lex

    Do tych co piszą że 15a 15aa to wyróżnienie dla 99 03. To zwykła ogrywka że strony rządu i ZZ. Piszecie ze 25lat to sprawiedliwe rozwiązanie, otóż nie. Myślę że zrozumiecie to za parę lat jak i wam w trakcie zmienią warunki. Zobaczymy jak będziecie płakać że to niesprawiedliwe, ze tak się nie robi, a wasi młodsi koledzy będą pisać, że jak to przecież to ukłon rządu w waszym kierunku bo np. Pozwolą wam się przekwalifikować w wieku 48 lat bo do służby juz się nie nadajesz o czym dowiesz się od lekarza

    1. 25 lat

      Jasne, wiesz co się stanie jak nie wjedzie 25 lat, zaraz będą ucieczki na emki, osoby które tu piszą generalnie tak myślą, ci co chcą pracować nie robią hałasu, im nie przeszkadza ta granica 25 lat, takie są fakty

    2. TK

      Z tego co wiem, to nikt wam nic nie zabrał, nie zmienił, przeczytaj wyrok TK, w momencie zmiany ustawy nie mieliście praw nabytych do emerytury, więc jakie prawa nabyte?, one są jak masz nabyte prawo do emki, 99-03 w roku 2003 nie miały, proste.

    3. Lex

      A co boisz się że zostanieniesz sam? Nie dasz sobie rady bo starsi koledzy pójdą na emke? Czy to zwykła zazdrość i zawiść że nie biorą twojego rocznika pod uwagę?

Reklama

Najnowsze