Dostęp do broni będzie łatwiejszy? Nad projektem pracuje Konfederacja i PiS

17 sierpnia 2021, 10:16
pistolet, broń, amunicja, fot. pixabay
Fot. Pixabay

Konfederacja i PiS złożą nową ustawę o broni i amunicji. W jej efekcie liczba prywatnych egzemplarzy może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie - pisze we wtorek "Rzeczpospolita". Zgodnie z nową propozycją pozwolenie na broń mógłby dostać każdy, kto ma 18 lat, nie został skazany za niektóre przestępstwa, posiada miejsce zamieszkania w Polsce i nie choruje psychicznie.

Obecnie pozwolenia na broń wydaje policja, a zdobycie jej do ochrony osobistej graniczy z cudem. To ma się zmienić. Konfederacja z posłami PiS chce zrewolucjonizować zasady dostępu do broni palnej. Przewiduje to projekt o broni i amunicji, który dojrzewa w założonym przez Konfederację Parlamentarnym Zespole ds. Kultury Posiadania Broni - czytamy w gazecie.

Według "Rzeczpospolitej", jego prawdziwymi autorami są środowiska strzeleckie, a główne założenie to odejście od celów, do których wydaje się pozwolenia. Obecna ustawa wymienia m.in. łowiecki, sportowy i kolekcjonerski. 

Wydanie pozwolenia na broń będzie wyglądać podobnie, jak w przypadku prawa jazdy. Nie będzie zajmowała się tym policja, lecz organ cywilny, konkretnie wojewoda, choć nie wykluczamy, że tę kompetencję będzie mógł mieć starosta.

poseł Michał Urbaniak, Konfederacja, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury Posiadania Broni

Zgodnie z nową propozycją pozwolenie na broń mógłby dostać każdy, kto ma 18 lat, nie został skazany za niektóre przestępstwa, posiada miejsce zamieszkania w Polsce i nie choruje psychicznie. Dodatkowo taka osoba musiałaby zdać egzamin bądź przez co najmniej pięć lat posiadać obywatelską kartę broni.

Wprowadzenie tego ostatniego dokumentu to kolejna rewolucja. Karta pozwalałaby na posiadanie broni uchodzącej za najmniej niebezpieczną, m.in. strzelb, broni gazowej czy niektórych rodzajów broni bocznego zapłonu. Do posiadania karty niepotrzebny byłby egzamin, a wystarczyłoby złożenie umotywowanego wniosku. Podobnie jak w przypadku pozwolenia trzeba by spełnić wymógł pełnoletności, niekaralności za niektóre przestępstwa, zamieszkania w RP i zdrowia psychicznego - informuje "Rzeczpospolita". 

Projekt "po terminie" 

Projekt opisywany przez "Rzeczpospolitą", który jak donosi dziennik "dojrzewa w założonym przez Konfederację Parlamentarnym Zespole ds. Kultury Posiadania Broni", nie jest jedynym, jaki pojawił się w ostatnim czasie i dotyczy dostępu do broni. Jak informował jeszcze w czerwcu InfoSecurity24.pl, do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisano projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, będące gospodarzem procesu legislacyjnego, zmiany w przepisach uzasadnia koniecznością implementacji przepisów unijnej dyrektywy. Jednak część środowiska miłośników broni uważa, że poprzez nowelę rząd chce, de facto, utrudnić dostęp do broni.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi na rządowych stronach planowano, że dokument zostanie przyjęty przez Radę Ministrów do końca drugiego kwartału tego roku, a więc półtora miesiąca temu. Do dziś projekt nie pojawił się jednak na stronach Rządowego Centrum Legislacji, przez co nie do końca wiadomo jakie szczegółowe rozwiązania w nim zaproponowano. Jak podkreślali jeszcze w czerwcu – komentując przedstawione założenia  przedstawiciele Fundacji Ad Arma "rząd zamierza jeszcze bardziej ograniczyć Polakom, już i tak restrykcyjny, dostęp do broni palnej". Jacek Hoga, prezes Fundacji mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że "na polu implementacji dyrektywy do Polski może dojść do ogromnej mistyfikacji, w konsekwencji której powiększy się monopol państwa na posiadanie i kontrolę broni".

Czy projekt nad którym pracuje MSWiA "kłóci" się z tym, który "wykluwa" się w parlamentarnym zespole? Dziś trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem ani jednemu, ani drugiemu dokumentowi nie nadano jeszcze sejmowego biegu. Jakie zmiany zostaną wprowadzone w przepisach o broni i amunicji przekonamy się już niebawem, choć jeśli potwierdzą się doniesienia "Rzeczpospolitej" i projekt noweli przygotowany przez parlamentarny zespół będzie wspólną inicjatywą posłów PiS i Konfederacji, może się okazać, że niebawem czekać nas będzie sejmowa debata o tym, jak dostęp do broni w Polsce powinien wyglądać. 

PAP/DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 95
Knji
środa, 18 sierpnia 2021, 01:42

My mamy w miarę normalny dostęp do broni w Polsce, Tylko nie normale prawo do obrony z broni ą, co z tego że będę miał broń jka strzele do włamywacza to mujde siedzieć

Wojciech
środa, 18 sierpnia 2021, 13:53

Nie masz pojecia, niewolniku, czym jest normalny dostęp do broni.

nick
środa, 18 sierpnia 2021, 20:06

na pewno nie na tym, żeby być rewolwerowcem.

Herr Wolf
środa, 18 sierpnia 2021, 13:50

A jakie to te normalne prawo?

Luke
środa, 18 sierpnia 2021, 00:58

Fajnie

Słaby kraj
wtorek, 17 sierpnia 2021, 20:49

W końcu. Większość mężczyzn nawet nie trzymała broni w ręku... wystarczy spojrzeć na Afganistan

pomz
środa, 18 sierpnia 2021, 11:56

Serio? jak ich zmusisz? Mowie o naszych dzieciakach, naszych Polskich mezczyznach. jak im bron palna zwisa kalafiorem. Karabin i pistolet tylko w strzelankach grach, w realu przegrywa z fejsem, tiktokiem, yiutube, twitterem itp itd... Afgan? Czemu panie same sie nie bronią? jak np Kurdyjki?

Extern
wtorek, 17 sierpnia 2021, 20:25

Ciekawe czy to będzie dotyczyło tylko broni krótkiej? Czyli obecnego pozwolenia na broń do obrony osobistej gdzie można nabyć bardzo małą ilość broni krótkiej, czy również będzie można nabyć coś przydatnego również z punktu widzenia obronności państwa. Przy okazji można by włączyć wszystkie tak nabywane przez obywateli karabiny do wspólnego wysiłku obronnego jako zasób WP. Np pod warunkiem że byłby to jakiś standardowy model broni używany w WP, czyli obecnie np. Grot i Beryl od łucznika albo Bor z Tarnowa . Trzy pieczenie na jednym ogniu byśmy upiekli. Siła obronna państwa by się wzmocniła, ludzie by trenowali na broni podobnej jak wojskowa, a krajowe fabryki nabrały by wiatru w żagle. Nie wiem czy prawnie tak można, ale z tego co Jacek Hoga mówił na filmikach fundacji, dyrektywa europejska taki rodzaj broni przewiduje.

pomz
środa, 18 sierpnia 2021, 11:57

Panowie, wybory ida. Policja zablokuje te mrzonki...

el ninio
środa, 18 sierpnia 2021, 11:10

Grota mozesz kupic na zezwolenie sportowe ale taki karabin jest pozbawiony funkcji ognia ciągłego

Prawda
środa, 18 sierpnia 2021, 03:44

Na razie dobrze byłoby krótką jak naród to przetrawi przejdzie pokolenie za 20-30lat bedzie można dać broń długą lub jej na tamte czasy odpowiednik

po mojemu
środa, 18 sierpnia 2021, 20:04

Odwrotnie. Szybciej na długą bo jest pewność ,że jej nie będziesz ze soba nosić. Krótką ukryjesz. I wielu maczo będzie ją przy wielu okazjach wyciągać na ulicy dla postrachu .A jak się znajdzie inny ,też maczo to będzie strzelanina jak w USA. Najpierw broń długa i strzelby ,jest bezpieczniejsza dla użytkownika bo ma długą lufę i ciężko samemu się z niej postrzelić .Przy broni krótkiej jest dużo wypadków. Broń długa pozwala nauczyć si e bezpiecznego psługiwania się bronią i zdobycie odpowiednich nawyków. Krótka na potem.

Wawiak
czwartek, 19 sierpnia 2021, 11:56

Jak dla mnie, to brzmi to logicznie. Obawiam się, że dla ustawodawcy niekoniecznie... ;-)

bc
wtorek, 17 sierpnia 2021, 20:14

Nie od 18 lat tylko od 25, nie żadna karta rybacka tylko tak jak prawo jazdy badania, egzamin teoretyczny i praktyczny zależne od kategorii broni. Poza tym kierunek jak najbardziej ok.

marian
środa, 18 sierpnia 2021, 14:16

To co Pan opisuje, to jest mniej więcej już teraz. Przypominam, że w najbliższych kilkudziesięciu latach szykuje się w naszej części świata niezła rzeźnia. Woli Pan kilka przypadków "debili z bronią" rocznie, czy kilka milionów cywilnych trupów za 10 - 40 lat. A może i szybciej, w końcu Biden też myślał, że ma czas.

Wyrwymiech
środa, 18 sierpnia 2021, 10:44

Nie żadne badania i egzamin tylko badania, cały kurs, egzaminy teoretyczny i praktyczny. Zdecydowanie dobry kierunek.

marian
środa, 18 sierpnia 2021, 14:20

I co takie badania Panu dadzą? Za pieniądze takie badania przejdzie każdy, kto ma dwoje oczu i wszystkie kończyny. Kurs i oba egzaminy, to praktycznie stan obecny.

Tweets InfoSecurity24