Reklama

Policja

Doskonalenie zawodowe dla mundurowych po skróconym kursie

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Komenda Główna Policji planuje, że funkcjonariusze, którzy skończyli kurs podstawowy w wersji skróconej, czyli np. 2-miesięcznej, uzupełnią swoją wiedzę i umiejętności w formie doskonalenia zawodowego. Formacja nadal jednak pracuje m.in. nad zakresem merytorycznym takiego szkolenia.

Jak zapewniał jeszcze w lutym br. komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, w rozmowie z InfoSecurity24.pl, formacja od początku zakładała, że funkcjonariusze, którzy do służby trafią po skróconym kursie podstawowym zostaną w późniejszym czasie skierowani na szkolenie uzupełniające. Podkreślał, że - po pierwsze - z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa stracili oni możliwość przejścia pełnego przeszkolenia podstawowego. Po drugie, byłoby to "niesprawiedliwe z punktu widzenia tych, którzy ukończyli 6-miesięczny" kurs. Co ważne, ze względu na stan szkolnictwa policji może to być jedyne szkolenie, które przez pierwsze lata służby przechodzą młodsi stażem funkcjonariusze. 

Komenda Główna Policji nie wie jeszcze, jak dokładnie wyglądać będzie uzupełniające, skrócone szkolenie, na które trafią mundurowi po 2-miesięcznym kursie podstawowym. Na pewno uzupełnianie wiedzy i umiejętności mundurowych będzie miało formę "doskonalenia zawodowego, w którym, zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami formalno-prawnymi, wskazany zostanie ich odbiorca". Prace nadal jednak jeszcze trwają. Formacja jest na etapie ustalania "zakresu merytorycznego planowanego przedsięwzięcia oraz zasad jego przeprowadzenia, zwłaszcza w aspekcie logistycznym". Co do zakresu merytorycznego szkolenia, to teoretycznie policja dokładnie wie, jakie elementy zostały wyłączone z programu, więc to właśnie taki zakres może mieć doskonalenie zawodowe, albo i węższy. Formacja sama bowiem podkreślała, że materiał z tych zajęć, które zostały skrócone, odbywać miały się w ramach doskonalenia lokalnego, czyli już w trakcie służby. Do komendantów wojewódzkich i stołecznego trafiły w związku z tym m.in. programy doskonalenia zawodowego lokalnego obejmujące np. tematykę wyszkolenia strzeleckiego – podstaw strzelania z pistoletu maszynowego i ze strzelby gładkolufowej.

W przypadku kwestii logistycznych, chodzi dokładnie o dostępność miejsc w jednostkach szkoleniowych, gdzie stale realizowane są szkolenia zawodowe podstawowe i przedsięwzięcia związane z doskonaleniem zawodowym centralnym. Na pewno nie będzie to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę fakt, że sam szef formacji podkreślał, że liczba miejsc w policyjnych szkołach to jedna z bolączek tej służby. "Musimy rozbudować możliwości szkoleniowe naszych szkół" - podkreślał w połowie 2020 roku w rozmowie z InfoSecurity24.pl. Otwieranie nowych akademików miało pozwolić na przyjmowanie i szkolenie większej liczby osób, a później - na wydłużenie kursu podstawowego. Koronawirus pokrzyżował jednak te plany. Z drugiej strony policja wie już, ilu dokładnie funkcjonariuszy będzie musiała doszkolić, co ułatwia trochę zadanie. Formacja wróciła bowiem do prowadzenia kursu podstawowego w trybie przedpandemicznym. Nie "wydaje" więc na świat kolejnych mundurowych po skróconym kursie, który do końca czerwca br. ukończyć miało 4057 policjantów. Decyzja komendanta głównego policji w sprawie wydłużenia kursu ogłoszona została 27 lipca br. Realizacja kursu wymagać będzie więc przeprowadzenia 1123 godzin lekcyjnych, które przełożą się na 144 dni szkoleniowe. Wcześniej, bo 28 czerwca br., szkolenie to wydłużono z 64 do 96 dni.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze