Skandal szpiegowski w Niemczech. Tropy prowadzą do Chin

16 stycznia 2020, 12:26
eye-4164432_1920
Fot. Pixabay

Chiny mogły stworzyć siatkę szpiegowską pozyskującą informacje dotyczące polityki zewnętrznej UE. Obecnie w sprawie na celowniku władz znalazły się 3 osoby. Być może mamy do czynienia z początkiem szerszego skandalu szpiegowskiego, który może wpłynąć na chińsko-europejskie relacje.

Służby przeszukały dziewięć adresów w Niemczech oraz w Belgii w związku z podejrzeniami dotyczącymi istnienia chińskiej siatki szpiegowskiej, której członkiem mogła być osoba związana z polityką zagraniczną UE oraz działaniami lobbystycznymi. Niemieckie media podają, że w gronie podejrzanych znalazł się były dyplomata i wysoki urzędnik służby zagranicznej UE, który sprawował swoje funkcje do 2017 r. Następnie miał on rozpocząć działania lobbystyczne, ale najprawdopodobniej łączył je z jeszcze inną pracą – tj. działaniami agenturalnymi na rzecz Chin. Wcześniej, w związku ze swoimi obowiązkami dyplomatycznymi miał mieć do czynienia m.in. z kluczowymi sprawami dotyczącymi relacji struktur unijnych z Azją. Wskazuje się również, że mógł on, razem ze swoim chińskim oficerem prowadzącym, odwiedzić Chiny.

Warto też dodać, że oprócz byłego unijnego dyplomaty podejrzewa się również inne osoby, które mogą być bezpośrednio zamieszane w szpiegowską intrygę. Pojawiają się sugestie, że może chodzić o osoby na co dzień związane z działaniami lobbystycznymi. Cała sprawa została ujawniona przez niemiecki magazyn "Der Spiegel". Trzeba również wskazać, że najpewniej dwie osoby przekazały informacje MSS, a jedna jedynie zadeklarowała chęć współpracy z chińskimi służbami wywiadowczymi.

Pozyskanie osoby z dostępem do niejawnych danych dotyczących polityki zagranicznej UE byłoby znaczącym sukcesem chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (MSS). Co więcej, warto zauważyć, że Chiny potrafiły sprawnie zinfiltrować również konkretny wycinek kluczowego segmentu lobbystycznego w Niemczech i UE. Urobek wywiadowczy mógł być w tym rzeczywiście spory, szczególnie patrząc na obecną grę polityczno-gospodarczą pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, UE i Chinami.

Jak zawsze w takich przypadkach rodzą się pytania o motywy wycieku informacji do prasy. Należy brać pod uwagę, że MSS mogła wielokrotnie podejmować analogiczne próby i co więcej część z nich, trudna do oszacowania, mogła zakończyć się powodzeniem. Jednak teraz skandal, w którym główne role grają Berlin, Bruksela oraz Pekin może być pochodną zakulisowych rozgrywek, np. wokół chińskich interesów gospodarczych w Europie. Niemieckie media zwracają uwagę na kwestię sieci 5G, ale nie należy się ograniczać jedynie do niej.

Co więcej, trzeba również przypomnieć, że w agendzie szczytu NATO w Londynie znajdowały się tematy związane z Chinami. Stąd też, należałoby oddzielić dwie kwestie – samą sprawę potencjalnej operacji werbunkowej MSS wśród dyplomatów UE i lobbystów, pozyskiwanie informacji wywiadowczej na bazie agentury oraz kwestię obecnego prowadzenia "skandalu szpiegowskiego" w obrębie działań politycznych wobec Chin.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Ustawiator
poniedziałek, 17 lutego 2020, 13:31

Niemiecki transfer technologii do chin jest gigantyczny Rocznie 8-tys chinczykow szkoli siw w Niemczech To czego sie spodziewaliśmy?

As
piątek, 17 stycznia 2020, 07:09

Gdzie jest dwu Chińczyków tam jest przynajmniej jeden współpracujący za swoim wywiadem.

Niuniu
czwartek, 16 stycznia 2020, 16:02

A My, UE, NATO i wreszcie USA to po co utrzymujemy za miliardy dolarów rocznie różne liczne służby wywiadowcze? Nie szpiegujemy Chińczyków, Rosjan a nawet samych siebie? nie pamiętamy skandali podsłuchem przez USA najważniejszych polityków UE sprzed dwóch lat? Wszyscy na świecie prowadzą mniej lub bardziej udane operacje wywiadowcze. I wszyscy starają się werbować potencjalnych agentów. problemem jest natomiast zacieranie różnic między "szpiegami" a lobbystami czy analitykami pracującymi dla obcych Państw. Często te same czynności przez jednych są uznawane za robienie np analiz a przez innych za działalność na szkodę własnego kraju. Przy odrobinie kreatywności i nadgorliwości nawet taki głos w dyskusji może być traktowany jak działalność agenturalna - bo przecież "polemizuje" z wymową omawianego artykułu.

Szept
czwartek, 16 stycznia 2020, 23:17

USA maja z niektorymi krajami podpisana umowe o nie szpiegowaniu np z Kanada. Niestety w gronie tych krajow nie ma UE, a nam Europejczykom strach nie pozwala szpiegowac braci Ameryksnow :)

...
piątek, 17 stycznia 2020, 01:09

Kiedys Polscy niele szpiegowalu usa. ale to byly czasy gdy Kuklinski byl uwazany za zdrajce. Teraz jest bohaterem

Henryk44
czwartek, 16 stycznia 2020, 18:36

Artykuł z serii misz-masz,jakie działania UE są objęte klauzulą tajności. Jedni lobbyści szczują na drgugich.

Paranoid
czwartek, 16 stycznia 2020, 14:25

Oczywiście dla wielu Trump to nadal paranoik a Jedwabny Szlak to atrakcyjna koncepcja biznesowa dla każdego ...

Robert
piątek, 17 stycznia 2020, 10:24

Trump now jest paranoikiem, tylko amerykańskim patriotą, Chińczycy też dbają o swój interes. My powinniśmy dbać o swój. A on niekoniecznie jest tożsamy z amerykańskim. I dla nas Jedwabny Szlak to niezła możliwość wymiany handlowej.

Olo
piątek, 17 stycznia 2020, 10:17

A co cię tak dziwi? Jeżeli jakiekolwiek państwo ceni swoje interesy to prowadzi aktywną grę wywiadowczą. W efekcie robi tak każde państwo w mniejszym lub większym zakresie. W tej kwestii nie ma niewinnych, są tylko fachowcy i ci złapani.

Tweets InfoSecurity24