Sejmowa komisja wnioskuje o dodatkowe pieniądze dla Agencji Wywiadu i CBA

26 października 2017, 14:58
CBA akcja

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała w środę projekt ustawy budżetowej na 2018 r. w zakresie dotyczącym służb specjalnych i jednocześnie wystąpiła o dodatkowe środki dla Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego – poinformował przewodniczący komisji Marek Opioła (PiS).

Jak powiedział Opioła, opinia została przyjęta jednogłośnie. Speckomisja zapoznała się z projektowanymi budżetami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego na posiedzeniach w środę i czwartek. Jej opinia trafi teraz pod obrady sejmowej komisji finansów publicznych, która opiniuje projekt całego budżetu państwa na przyszły rok.

W jawnym tekście projektu ustawy budżetowej można znaleźć ogólne dane o środkach, jakie państwo zamierza przeznaczyć na służby specjalne. Znany jest łączny budżet każdej z tych służb, jak i środki na wydatki bieżące (to największa pozycja w budżecie każdej służby), wydatki majątkowe (czyli szeroko rozumiane inwestycje) oraz emerytury mundurowe (według budżetowej klasyfikacji "świadczenia na rzecz osób fizycznych"). W przypadku służb cywilnych w projekcie co roku jest też informacja o środkach przeznaczanych na wynagrodzenia, które są częścią wydatków bieżących.

Zobacz także: Żaryn o zmianach w służbach specjalnych

Zgodnie z projektem o prawie jedną czwartą wzrośnie budżet CBA, który w 2018 r. ma wynieść prawie 197,5 mln zł. W przypadku tej służby daje się zauważyć ponad 40-procentowy wzrost funduszu na wynagrodzenia (z 97,5 mln do prawie 137 mln zł), który jest częścią prawie 28-procentowego wzrostu wydatków bieżących (w planie na 2018 r. na ten cel jest nieco ponad 180 mln zł). – CBA w szybkim tempie w porównaniu z innymi służbami rekrutuje nowych funkcjonariuszy – powiedział Defence24.pl przewodniczący Opioła.

Jego zdaniem do 2015 r. CBA pod względem finansowym wegetowało, uposażenia funkcjonariuszy Biura stały się mniej atrakcyjne niż na początku jego istnienia. – Teraz dużo pieniędzy idzie na inwestowanie w ludzi. Uważam, że akurat to jest dobra formuła – ocenił Opioła.

Ponadto speckomisja wnioskuje o dodatkowe 68,3 mln zł dla CBA na remonty, inwestycje i rozwój systemów teleinformatycznych. Jak powiedział przewodniczący komisji, wynika to z licznych obowiązków Biura.

Zobacz także: Oświadczenia majątkowe formacji mundurowych niejawne. Wyłączenie w drodze rozporządzenia RM

Sejmowa speckomisja wnioskuje też o zwiększenie budżetu Agencji Wywiadu. Zgodnie z rządowym projektem AW byłaby jedyną służbą, której budżet zmniejszyłby się w porównaniu z 2017 r. W przyszłym roku miałaby ona otrzymać ponad 188,5 mln zł, czyli o 1,5 proc. mniej niż obecnie. Spadek wynika przede wszystkim ze zmniejszenia o prawie jedną piątą wydatków majątkowych (do 10,5 mln zł). Wydatki bieżące mają pozostać na praktycznie niezmienionym poziomie, ponad 174 mln zł (spadek o ćwierć procenta). Z tego na wynagrodzenia ma pójść ponad 89 mln zł, co oznacza symboliczny wzrost o nieco ponad jeden promil.

Zobacz także: Rosjanin wydalony z Polski. ABW: podejrzany o współpracę z wywiadem

Posłowie ze speckomisji wnioskują o zwiększenie przyszłorocznego budżetu AW o ponad 24 mln zł z przeznaczeniem na zwiększenie zatrudnienia i inwestycje majątkowe. Zdaniem Opioły w Agencji Wywiadu w ostatnich latach była podobna sytuacja jak w CBA, szczególnie jeśli chodzi o infrastrukturę. – Jest potrzeba unowocześnienia i remontów, a w projekcie budżetu nie było na to środków. Widzimy też, że rozwija się Służba Wywiadu Wojskowego. Agencja Wywiadu powinna rozwijać się tak samo. Jest to służba zewnętrzna, która patrzy na zagranicę pod szerokim kątem, podczas gdy SWW jest bardziej sfokusowane. Uważam, że tutaj powinna być równowaga – powiedział Opioła.

Speckomisja zaproponowała, by dodatkowe środki na AW i CBA przesunąć z części budżetu, która jest przeznaczona na współfinansowanie i rozliczenia inwestycji z udziałem środków z UE.

Wspomniany budżet SWW ma w przyszłym roku zgodnie z projektem wzrosnąć o 38 proc. Na 2018 r. zaplanowano nieco ponad 264 mln zł. Choć wydatki bieżące SWW wzrosną tylko o 4 proc. (do ponad 148 mln zł), to najbardziej rzuca się w oczy wzrost wydatków majątkowych z niecałych 46 mln do ponad 112 mln zł. – To się bierze z tego, że po prostu Służba rozpoczęła już jakiś czas temu rozłożony na lata i perspektywiczny proces inwestycyjny, a w przyszłym roku dojdzie do płatności i odbiorów tych inwestycji – wyjaśnił Opioła.

Także SKW ma się cieszyć większym budżetem, w jej przypadku o ponad jedną dziesiątą. W 2018 r. SKW ma otrzymać niecałe 237,5 mln zł. Z tego wydatki bieżące mają przekroczyć 199 mln zł (wzrost o ponad 10 proc.), a majątkowe – 32 mln zł (wzrost o ponad 19 proc.).

Zobacz także: Płk Bernard Bogusławski wiceszefem ABW

Budżet największej polskiej służby specjalnej, ABW na 2018 r. ma wynieść niecałe 633 mln zł, co oznacza niemal 4-procentowy wzrost w porównaniu z 2017 r. Zdecydowaną większość będą stanowiły wydatki bieżące (ponad 597 mln zł, czyli o 4 proc. więcej niż w tym roku). Fundusz na wynagrodzenia ma wynieść prawie 406 mln zł, czyli wzrośnie o niecałe 6 proc. W przypadku ABW ciekawostką są wydatki na współfinansowanie projektów z udziałem środków Unii Europejskiej – żadna inna służba nie ma w swoim budżecie takiej pozycji. Jest to jednak stosunkowo niewielka kwota (743 tys. zł), choć ponad dwa razy wyższa niż w tym roku (329 tys. zł).

Dodatkowo, na budżety ABW i CBA składają się środki z rezerw celowych zapisane w trzech pozycjach budżetu państwa.

Zobacz także: Opioła: Każda granica to zupełnie inne wyzwania [SKANER Defence24]

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
gts
czwartek, 26 października 2017, 18:23

Czytac sie tego nie da. Jesli w CBA majac mnoznik ponad 5 zarabia sie tak zle, to ile zarabia sie w innych sluzbach przy mnozniku 3 z hakiem i w Policji gdzie mnoznik jest ponizej 3? Moze ja kiepski z matematyki jestem. Po drugie skoro tylu chetch do pracy w CBA to moze wcale nie jest tak zle, inne sluzby maja za to pelno wakatow. Ludzie robia za 3 albo 4 bez podwyzek od slynnego zamrozenia plac z powodu kryzysu w 2008r., a ktorych doswiadczaja nieustannie panstwo z niedoinwestowanego CBA. Moze tak szczerze panowie jak wyglada pensja w Policji na tle 3 razy wiekszej pensji w "niedoinwestowanym" CBA? Znow dzielimy ludzi na tych swoich i tych gorszego sortu? Niedoinwesetowane CBA dobry zart, chyba nie wiecie za jakich krezusow uchodza ulubieni chlopcy Kaminskiego wsrod ofiecerow sluzb i formacji mundurowych. Bynajmniej, niedoinwestowanymi to ich nie nazywaja.

pawel
piątek, 27 października 2017, 23:22

Budrzet ostatniego filmu o agencie Jamsie Bondzie - to 350 milionow dolarow. Czyli film o fikcyjnym agencie z makietami i falszwa bronia kosztwal wiecej niz Polski prawdziwy wywiad np ABW.

uks
piątek, 27 października 2017, 01:52

Będą przechodzic na emerytury po 3 latach służby i rozbijania samochodów (bo można).

Tweets InfoSecurity24