Rząd zmienia tegoroczne plany budżetowe. Ponad 2 mld więcej dla służb i dodatkowy fundusz motywacyjny

22 września 2021, 13:28
morawiecki, fot. adam guz:kprm
Fot. Adam Guz/KPRM

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej i okołobudżetowej. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centrum Informacyjne Rządu, dodatkowe pieniądze trafią m.in. do służb mundurowych. Mowa o kwocie ponad 2 mld złotych. Co więcej, w ramach noweli ustawy okołobudżetowej, powstać ma dodatkowy fundusz motywacyjny, z którego pracownikom sfery budżetowej będą mogły być wypłacane specjalne dodatki.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy budżetowej, w której założono, że inflacja ma wynieść w ujęciu średniorocznym 4,3 proc., a PKB ma wzrosnąć o 4,9 proc. Dochody budżetu państwa w 2021 r. zostały zaplanowane na poziomie prawie 483 mld zł (w dotychczasowej ustawie budżetowej było to 404,5 mld zł), a wydatki budżetu państwa wyniosą 523,4 mld zł (dotychczas 486,8 mld zł).

Co oznacza to dla mundurowych? Z informacji przekazanych przez CIR wynika, że "na bieżące funkcjonowanie oraz na inwestycje Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej zapewnionych zostanie (jeszcze w tym roku - przyp. red.) dodatkowo 2,2 mld zł". Jak na razie nie wiadomo jak te środki zostaną podzielone między formacje oraz na jakie dokładnie cele pieniądze zostaną wydane. Wszystko dlatego, że projekty przyjętych przez rząd dokumentów nie zostały jeszcze opublikowane ani na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ani tych należących do Sejmu. 

Oprócz ustawy budżetowej, rząd zdecydował się też znowelizować ustawę okołubudżetową. W jej ramach - jak informuje CIR - "utworzony zostanie dodatkowy fundusz motywacyjny w państwowych jednostkach budżetowych, z którego będą mogły być wypłacane specjalne dodatki pracownikom sfery budżetowej". Co więcej, zasilony ma zostać też m.in. Fundusz Wsparcia Policji, Fundusz Wsparcia Straży Granicznej oraz Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej. Rządowy komunikat nie zdradza jednak o jakich pieniądzach dokładnie mowa.

Podjęte przez rząd decyzje to generalnie dobra wiadomość dla mundurowych. Budżety służb na ten rok nie napawały optymizmem, a wszystko związane było z pandemią koronawirusa. Proponowane 2,2 mld to wprawdzie nie kwota, która pozwoli Policji, Straży Granicznej czy Państwowej Straży Pożarnej na przesadnie duże inwestycje, jednak biorąc pod uwagę, że - jak czytamy w komunikacie CIR - środki te mają zostać przeznaczone także "na bieżące funkcjonowanie" formacji, widać że ekstra środki są dziś niezbędne, a przynajmniej do takich wniosków doszedł rząd.

Z punktu widzenia samych funkcjonariuszy istotniejszą informacją jest ta dotycząca zmian w ustawie okołobudżetowej. Zgodnie z informacjami jakie przekazało MSWiA, a potwierdziło we wtorkowym (22 września) komunikacie NSZZ Policjantów, jeszcze w tym roku odmrożony ma zostać fundusz nagród. Znalazło to – jak się wydaje – odzwierciedlenie właśnie w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021. Zgodnie z rządowym komunikatem, jeszcze w tym roku, stworzony ma zostać bowiem specjalny fundusz motywacyjny, w ramach którego pracownicy sfery budżetowej (a więc zapewne także funkcjonariusze) będą mogli otrzymać specjalne dodatki. Czy uspokoi to nerwową sytuacją, z jaką mamy dziś do czynienia wewnątrz mundurowego środowiska? Nowelizacja nie będzie z pewnością lekiem na większość finansowych bolączek, jednak to jeden z elementów, o których zmianę funkcjonariusze postulowali od początku tego roku budżetowego. 

Teraz projekty ustaw trafią do Sejmu. Jak na razie nie wiadomo, czy posłowie zajmą się dokumentami już na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na 29 września-1 października. Mimo, że w porządku obrad punkt ten nie jest dziś ujęty, to kiedy tylko przyjęte przez rząd projekty trafią do parlamentu, plan posiedzenia może zostać uzupełniony. Biorąc pod uwagę fakt, że chodzi o dodatkowe pieniądze, które mają zasilić tegoroczne budżety, zwłoka nie jest raczej sprzymierzeńcem mundurowych formacji. Można się domyślać, że gdyby czas wejścia w życie znowelizowanych przepisów zależał od funkcjonariuszy, trzeba by się kierować zasadą: im szybciej, tym lepiej.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 98
Socjal19990
czwartek, 30 września 2021, 20:05

Dużo obiecują tak jak z pieniędzmi za wypracowane nadgodziny,, pieniądze są '' pytanie gdzie bo nie na kontach Policji

Czarny
czwartek, 23 września 2021, 22:50

Dzisiaj Straż Pożarna podpisała porozumienie..... Fundusz nagród zgodnie z porozumieniem zostanie odmrożony w 2022 roku, a dodatkowo w roku 2021 strażacy mogą liczyć na 6% fundusz nagród, co da średnio na etat około 4000 PLN do wykorzystania na nagrody jeszcze w tym roku. .. a w policji 1200 PLN na etat... skąd ta różnica??!!! Związki walczcie dalej !

Optymista
czwartek, 23 września 2021, 20:11

Każda inicjatywa która nam służy zasługuje na wsparcie, jeżeli Państwo finansuje godną pracę i płacę to krok milowy w dobrym kierunku. Koszty utrzymania naszych rodzin i gospodarstw domowych drastycznie wzrosły, takich cen nie było od dawna, więc te podwyżki były niezbędne. Mam nadzieję że oprócz naszej służby uda się też wesprzeć nauczycieli, bo to dość osmotniona grupa zawodowa która naprawdę niewiele zarabia a zasługuje na równi z nami na godne zarobki. Cieszy fakt awansu na grupach, martwi brak jasnych kryteriów, ale to pewnie przed nami. Wiem że nie wszystkich cieszą te zmiany, ale temat modernizacji na kolejne lata dopiero przed nami, może uda się wynegocjować dobre warunki na lata 2023-2025, trzeba o to powalczyć. Dla mnie samo wprowadzenie I i II etapu modernizacji, zakończenie prac nad 15a jest sukcesem, kompromisem, ale wiem że ile ludzi tyle opinii. Życzę nam wszystkim żeby po prostu żyło się lepiej, żeby była jasno określona ścieżka awansu, żeby Państwo nigdy o nas nie zapominało, wtedy znowu poprawi się stan kadr, zatrzyma się w służbie starych pracowników i zwerbuje młodych, jest pewnie sporo do poprawienia ale ja wbrew niektórym opiniom uważam że idziemy w dobrym kierunku.

Remik
czwartek, 23 września 2021, 19:53

Każdy fundusz wsparcia mile widziany, grunt żeby ustalić jasne zasady podziału

Polo Cocta
czwartek, 23 września 2021, 19:44

Osobiście będę kibicował tym zmianom, jeżeli będą szły w dobrym kierunku, to warto te inicjatywy wspierać

Tweets InfoSecurity24