Reklama

Służby Specjalne

Rosjanie kupują tereny dla "zielonych ludzików" w Finlandii?

  • Eston Kohver został porwany przez rosyjską FSB. Na zdjęciu ćwiczenia jednostek Specnazu.

Jak podejrzewa fiński kontrwywiad Supo, Rosja kupuje w kraju tereny, na których mieszkać ma jej „personel wojskowy” - podają fińskie media.

Jak donosi Yle Uutiset powołując się na Italehti, jedna z głównych służb specjalnych Finlandii podejrzewa, że sąsiednia Rosja wykupuje na jej terytorium ziemie z myślą o działaniach dywersyjnych. Według doniesień Finowie przypuszczają, że rozmieszczony na nich zostanie personel wojskowy, a Rosjanie będą w stanie - jako właściciele - blokować okoliczne drogi. Obecnie fińskie prawo nie nakłada żadnych limitów na możliwość zakupu ziemi przez obcokrajowców. 

Informacje takie miały zostać przedstawione członkom fińskiego parlamentu we wrześniu br. Zgodnie z raportem fińskich służb, Rosjanie mieliby również w planach wykorzystywanie zakupionych terenów w "sytuacjach kryzysowych".

Supo nie zdecydowało się na skomentowanie tych doniesień. Zgodnie jednak z przekazanymi przez fińskie media informacjami, resort obrony tego kraju zaczął przyglądać się sprzedażom, które dotyczą ważnych dla bezpieczeństwa kraju terenów lub innych nieruchomości. Ma być to również związane z programem ochrony terenów krytycznych dla ochrony Finlandii, w tym: drogami, sieciami energetycznymi oraz bazami wojskowymi.

Wyniki tego "sprawdzania" mają być gotowe na początku 2017 roku. Finowie zakładają podobno możliwość zmiany obowiązującego w kraju prawa. Zgodnie z propozycją, będą oni mogli odmówić sprzedaży, jeśli będzie ona dotyczyć "wrażliwych obszarów", czy nawet zdecydować się na wcześniejsze wykupienie ich. 

Fiński system obrony oparty jest o pobór powszechny, kraj dysponuje rozbudowanym systemem obrony terytorialnej. W wypadku zagrożenia liczebność armii ma zostać zwiększona do co najmniej 230 000 żołnierzy. Realizowany jest szereg programów modernizacji armii, w tym zakupy pocisków rakietowych GMLRS, używanych czołgów Leopard 2A6 (z Holandii), czy modernizacja myśliwców F/A-18 i BWP BMP-2 (m.in. poprzez wprowadzenie polskich kamuflaży wielospektralnych spółki Lubawa).

Czytaj więcej: Rosomak „niewidoczny” w termowizji i radarze? Kontrakt dla Finlandii

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama