Reklama

Policja

Policyjne karabiny i pistolety maszynowe - podejście drugie

Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Przed nami drugie podejście do próby zakupów karabinów kal. 7,62x51 mm oraz pistoletów maszynowych kal. 9x19 mm dla Policji. W sumie w puli policyjnych zakupów znalazło się 588 sztuk nowej broni. Warto też przypomnieć, że rozpisanie obecnego przetargu jest wynikiem nie rozstrzygnięcia poprzedniego postępowania, w którym ostatecznie udało się wyłonić jedynie dostawcę 546 kompletów karabinków MK556 kal. 5,56 mm.

Obecny przetarg został podzielony na cztery części, gdzie pierwsza z nich ma objąć zakup karabinów kal. 7,62x51 mm HK417 A2 16,5” lub równoważnych. Do rąk polskich kontrterrorystów może tym samym trafić 40 sztuk tego rodzaju uzbrojenia. Jeśli zaś chodzi o pistolety maszynowe kal. 9 mm to ich zakupy obejmują kolejne trzy zadania, dotyczące pozyskania pistoletów maszynowych typu MP5 SD6 kal. 9x19 mm Parabellum lub równoważnych, pistoletów maszynowych MP5 K PDW lub równoważnych oraz MP5 A5 lub równoważnych. Tych ostatnich ma być zakupionych najwięcej, gdyż chodzi o liczbę 353 kompletów. Zaś skróconej wersji  MP5, KGP planuje pozyskać 140 kompletów, a wersji ze zintegrowanym tłumikiem 55 sztuk.

Policja przyjmuje, że jeśli tym razem cała procedura się powiedzie, to broń ma pojawić się w formacji do 21 grudnia 2020 r. Przy czym, warunkiem podstawowym jest oczywiście pojawienie się ofert, które będą przede wszystkim mieściły się w przygotowanym na ten zakup policyjnym budżecie. Szczególnie, że kryterium ceny stanowi 60 proc., a reszta będzie zależna od kompatybilności (25 proc.) i okresu przyznanej gwarancji (15 proc.). W przypadku wspomnianej kompatybilności należy zauważyć, że Policja przyzna dodatkowe punkty w przypadku zaoferowania broni wprowadzonej już do uzbrojenia formacji (zgodnie z „Decyzją nr 253 Komendanta Głównego Policji z dnia 20 lipca 2016 r. w sprawie ustalenia wzorów i typów uzbrojenia Policji”) i znajdującej się aktualnie na wyposażeniu polskich funkcjonariuszy. Otwarcie ofert ma nastąpić 24 października bieżącego roku.

Proponowane Policji karabiny HK417 A2 16,5”  mają być zasilane amunicją kal. 7,62x51 mm NATO .308 Win., charakteryzując się przy tym szybkostrzelnością nie mniejszą niż 600 strzałów na minutę. Jeśli chodzi o magazynki mowa jest o dwurzędowych, 20-nabojowych. Wymagane jest też zastosowanie systemu krótkiego skoku tłoka (Short-stroke piston) z zamkiem ryglowanym przez obrót oraz tłokowego systemu przeładowania. Ma to być broń samoczynno-powtarzalna, strzelająca z zamka zamkniętego i posiadająca możliwość regulacji trybu pracy zespołu gazowego. Mocowanie dodatkowego wyposażenia ma umożliwiać m.in górna szyna montażowa Picatinny Mil-Std 1913, ulokowana na całej długości komory zamkowej czy też szyny do montażu na osłonie lufy. Komfort użycia ma zapewnić kolba teleskopowa, z co najmniej 3-stopniową regulacją, chwyt pistoletowy tylny, a także chwyt przedni montowany do szyny Picatinny, pełniący rolę dwójnogu. W sumie karabin, bez magazynka i optyki broni, musi ważyć nie więcej niż 4,5 kg.

W przypadku pistoletów maszynowych MP5, w trzech różnych odmianach,  mowa jest o broni zasilanej nabojami kal. 9x19 mm Parabellum. Jeśli chodzi o MP5 SD6 ich szybkostrzelność nie może być mniejsza niż 800 strzałów na minutę. Ma to być broń z zintegrowanym tłumikiem dźwięku w układzie z teleskopową kolbą właściwą. Zaś magazynek ma być dwurzędowy, łukowy i 30-nabojowy, z możliwością wzrokowej kontroli stanu załadowania. Broń ma być wyposażona w górną szynę montażową typu Picatinny na kamorze zamkowej, umożliwiającą celowanie przez przyrządy mechaniczne po zamontowaniu celownika optoelektronicznego, jak również osłonę lufy wyposażoną w dolną oraz 2 boczne szyny montażowe typu Picatinny. Waga broni, bez magazynka, może wahać się pomiędzy 3,35-3,45 kg. MP5 A5 mają charakteryzować się podobną szybkostrzelnością 800 strzałów na minutę. Waga broni w tym przypadku ma być nie większa niż 3,12 kg.

W przypadku specyfikacji MP5 K PDW mowa jest o broni charakteryzującej się szybkostrzelnością nie mniejszą niż 900 strzałów na minutę. Mocowanie dodatkowego wyposażenia, w tym celownika, mają zapewnić szyny Picatinny na komorze zamkowej oraz dwie boczne na osłonie lufy. Wspomniana lufa ma mieć możliwość montażu tłumika płomienia i dźwięku, za pomocą szybkozłączki. Długość całkowita wersji MP5 K PDW (nie większa niż 300 mm z kolbą złożoną i nie mniejsza niż 570 mm z rozłożoną) jest oczywiście mniejsza niż w przypadku MP5 SD6 (ze złożoną kolbą 660 mm, a z rozłożoną 800 mm) oraz MP5 A5 (550 mm i 690 mm).

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze