Porozumienie osiągnięte i podpisane. Kamiński: służba musi być godziwie wynagradzana

24 września 2021, 13:39
kamiński, twitter mswia
Fot. MSWiA/Twitter

"Osiągnęliśmy porozumienie" - podkreślił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński rozpoczynając konferencję, podczas której ogłoszono podpisanie porozumienia między MSWiA a związkami zawodowymi, dotyczące m.in. podwyżek dla mundurowych. Jak dodał, to jeden z elementów oczekiwanej ustawy modernizacyjnej, która obowiązywać ma od stycznia 2022 roku. 

Zgodnie z zapowiedzią Rafała Jankowskiego, szefa NSZZ Policjantów, związkowcy podpisali w piątek, 24 września porozumienie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po paru rundach negocjacji zgodzili się więc na propozycje złożone im przez resort, a dotyczące m.in. kwot podwyżek, których oczekiwali mundurowi.

Porozumienie vol. 2021

W dokumencie resort deklaruje więc, że wszyscy funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną). Daje to kwotę 500 zł netto. Natomiast od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej. Zapewnione zostaną również awanse, a więc i podwyżki, w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach (dotyczy to grup od 2. do 5.). Zmiany dotyczące funkcjonariuszy z grup 2-4 wejść mają w życie od 1 stycznia 2022 roku, a osoby zaszeregowane w grupie 5. będą przenoszone do grupy 6. na przestrzeni czterech lat (co roku ma to być 25 proc. funkcjonariuszy). Resort deklaruje również zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego. Wcześniej wynegocjowano także odmrożenie funduszu nagród zarówno w 2021, jak i w 2022 roku. W tym roku fundusz nagród wyniesie 6 proc., natomiast w roku 2022 - 2,7 proc. Najpóźniej do 1 marca 2022 roku ma również wejść w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.

Zmian w życiu mundurowych ma być jednak więcej, ale tym, jak będą one wyglądać zajmie się specjalny zespół. Ma się on przeanalizować ustawy pragmatyczne oraz przepisy dotyczące systemu uposażeń, modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego, a także analizą świadczeń socjalnych i mieszkaniowych w poszczególnych służbach. 

Protestu, "w najbliższym czasie", nie będzie

Rozmowy prowadzone między związkami a resortem zakończyły się spotkaniem ostatniej szansy, do którego doszło 20 września. To w jego trakcie wiceminister Maciej Wąsik, reprezentujący MSWiA, przedstawił mundurowym zmodyfikowane (w stosunku do tego, co usłyszeli jeszcze dwa tygodnie wcześniej) propozycje. W kolejnych dniach akceptowały je kierownictwa poszczególnych związków, zajmujących się sprawami policji, straży pożarnej i straży granicznej. Jedna z najbardziej znaczących dla funkcjonariuszy propozycji dotyczy podwyżki, ale tylko przyszłorocznej. Funkcjonariusze wiedzą więc już o ile zwiększy się ich pensja od stycznia 2022 roku, ale jak sytuacja będzie wyglądała w styczniu 2023 roku - już nie. Szef policyjnych związkowców, Rafał Jankowski tłumaczył jednak w rozmowie z InfoSecurity24.pl, że mundurowi nie chcieli podpisywać się pod konkretnymi kwotami na konkretne lata. Ich celem jest wypracowanie systemowego rozwiązania, nad którym pracować będzie wspomniany w porozumieniu zespół, tak by - jak to ujął - już nie wracać do tego tematu. Ogólnie, jak podsumował w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, związkowcy "wyszarpali" tyle, ile było na tę chwilę możliwe i nie zamierzają wywarzać otwartych drzwi. Jak dodał już podczas piątkowej konferencji, "to co najlepsze czeka nas w trakcie prac zespołu". Czas pokaże, kiedy wspomniany zespół rozpocznie prace.

(...) powstanie zespół, który będzie pracował nad co najmniej dwoma rozwiązaniami, które łączą się ze wzrostem uposażeń. Jest to stażowy dodatek progresywny bądź rosnąca, do wyższego niż dotychczas poziomu, wysługa lat. Pomysł jest taki, by to "stażowe" mogło wynosić do 56 proc. Umówiliśmy się z ministrem, że prace zespołu, który on powoła, obejmą też inne kwestie, które "gniotą" policjantów, jak chociażby sprawy codziennej obsługi samochodów, czy rozporządzenie o czasie służby. Mam nadzieję, że w krótkim czasie uda się załatwić wiele spraw.

Rafał Jankowski dla InfoSecurity24.pl, 23 września 2021 roku

W najbliższych tygodniach dowiemy się jak na porozumienie zareagują sami funkcjonariusze w ramach, jak piszą, oddolnej inicjatywy, o której zrobiło się głośnio w ostatnich tygodniach. Donoszą oni m.in. o rozprzestrzeniającym się po Polsce "wirusie L4", który jest efektem fali niezadowolenia rozlewającej się po służbach. Informacjom tym zaprzeczają kierownictwa formacji. Komenda Główna Policji, w odpowiedzi na pytania redakcji, zapewnia że "sytuacja wygląda znacznie inaczej", niż przedstawiana jest w mediach (w tym społecznościowych), ale nie dysponuje obecnie "danymi dotyczącymi liczby chorych funkcjonariuszy". Natomiast Straż Graniczna przekazała, że na zwolnieniach lekarskich przebywa obecnie, w całej formacji, 763 funkcjonariuszy, a miesiąc temu było ich 769. 

Niewątpliwie "kropką nad i" w temacie negocjacji i porozumienia będzie wejście w życie ustawy modernizacyjnej, z której po części wynika przyszłoroczna podwyżka. Dokument ten na razie widzieli jednak tylko przedstawiciele samego MSWiA. Wiadomo tylko tyle, że budżet nowego programu modernizacji wyniesie na cztery lata 10 miliardów 30 milionów złotych i ruszyć ma w styczniu 2022 roku. Więcej na jej temat dowiemy się w przyszłym tygodniu. Minister Mariusz Kamiński zapowiedział bowiem, że w wtedy właśnie odbędzie się konferencja z szefami formacji podlegających MSWiA, podczas której przedstawione zostaną perspektywy rozwoju służb mundurowych na najbliższe lata.

MR

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 286
Pilicant 34
wtorek, 5 października 2021, 21:55

Porozumienie jest podpisane ale służby na jegomocy nie będą godziwie zarabiać, chociażby z tego względu, że proponowane od 2022r. podwyżki to faktycznie tylko pseudo podwyżki, które nawet nie rekompensują inflacji, a rosnące w b. szybkim tempie ceny życia w każdym obszarze sprawiają, że nikt nie odczuje wzrostu pensji. Panowie związkowcy niestetyświadomie zaniechali merytorycznych rozmów że stroną rządową w każdej płaszczyźnie od porzucenia walki o podwyżki za 2021r. przez nieadekwatne do realiów gospodarczych pseudo podwyżki w 2022r., aż po kolejne lata bez konkretów. Pamiętajmy, że służby służą na codzień obywatelom cz~stów trudnych warunkach z narażeniem zdrowia i życia i bez łaski mają być godziwie wynagradzane a nie karmione gadkami, że powinny godziwie zarabiać.

Glina
czwartek, 30 września 2021, 14:51

Czy podpisane porozumienie jest gdzieś opublikowane?

Greg
piątek, 1 października 2021, 19:36

Proponuję zapoznać się z ART 18 F który znalazł się w nowym projekcie z 1.09.2021

Fazer
czwartek, 30 września 2021, 22:04

Dziwne czasy, to i porozumienie dziwne, takie wirtualne. Nowe, gdy stare niezrealizowane.  Trzeba czekać na rozporządzenie.

Glina
piątek, 1 października 2021, 11:29

Są tylko przecieki. W jednym paragrafie jest ponoć zapis: "Strona Społeczna zobowiązuje się do niepodejmowania akcji protestacyjnej w czasie realizacji Porozumienia. W razie naruszenia przepisów Porozumienia przez jedną ze Stron, pozostałe Strony mają prawo je wypowiedzieć w trybie natychmiastowym pod warunkiem uprzedniego wezwania pozostałych Stron do prawidłowej realizacji Porozumienia i upływie 7 - dniowego terminu na zastosowanie się do wezwania. " Czyżby związkowcy zobowiązali się nie podejmować akcji protestacyjnej przez najbliższe 4 lata? Przecież to jest oczywiste, że strona rządowa ZAWSZE powie, że wywiązuje się z POROZUMIENIA, choćby rzeczywiście tak nie było. Jeżeli ten zapis jest jednak prawdziwy, to teoretycznie zablokowany będzie protest (nawet słuszny) służb mundurowych.

TT
piątek, 1 października 2021, 17:44

Poprzedni porozumienie nie zrealizowane. To też nie będzie. I protestu nie będzie. Tylko policjantów na ulicach też nie będzie. Za to rzecznicy będą kłamać ją zawsze.

rezerwista
środa, 29 września 2021, 20:07

Wystarczyłoby przywrócić zasadniczą służbę wojskową/zastępczą służbę wojskową, ustawić prawa emerytalne na 20 lat. Po 10 latach służby dać dodatek 500 zł i zwiększać co rok do kwoty max 2000. Ustawić przypisać konkretny stopień do grupy i konieczność lat wysługi na konkretne stanowisko slużbowe, z możliwością przyspieszonego awansu raz w korpusie. Kursy podstawowe w ośrodkach szkolenia policji w każdym kwp, gdzie kadrą byliby nauczyciele stowarzyszeni i emeryci policyjni, specjale w SP/CSP. itd, itp, to tylko marzenia ;)

Bibi
wtorek, 28 września 2021, 09:57

brawo Ci potrafią wywalczyć. nie to co skarbowcy. dziwne że osoby zbierające podatki na wydatki dostają wielkie NIC a ludzie zbierający mandaty za nie noszenie maseczek wszystko...

Dać palec to ...
wtorek, 28 września 2021, 23:16

Mało wam?, podciągnęli was pod ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym, wciągnięli do służby i mało oczywiście

Olo
wtorek, 28 września 2021, 14:36

Ale z czego tu się cieszyć z pestek? Skarbowcy i sw zawsze czeka i czeka a protest ucieka. Jakie wszystko dostała policja??? Popatrz ile jest wakatów w miastach i jak wygląda rynek pracy w miastach wojewódzkich nikt nie chce iść do służby a ty mówisz ,iż policja coś ugrała?

Ministerek
wtorek, 28 września 2021, 08:17

Służbę musi być godziwie wynagradzana. To dlatego dajemy wam łaskawie podwyżki ledwo niwelujace inflację, bo stawiacie nas pod ścianą prowadząc protesty.

Olo
wtorek, 28 września 2021, 14:37

Oni tak planują przeczekać do wyborów a potem to już wola nieba.

Tweets InfoSecurity24