Policyjne ćwiczenia w Katowicach i Warszawie

24 listopada 2017, 10:05
Fot. Policja
Fot. Policja
Fot. Andrzej Mitura, Policja
Fot. Andrzej Chyliński, Policja

Policja doskonali swoje umiejętności w zakresie działania w kluczowych węzłach komunikacyjnych, takich jak dworce kolejowe oraz lotniska. Dotyczy to przygotowania się na całe potencjalne spektrum zagrożeń dla bezpieczeństwa, począwszy od zbiorowych zakłóceń porządku publicznego, aż po ataki terrorystyczne. W ostatnich dniach tego rodzaju ćwiczenia przeprowadzone zostały w Katowicach (dworzec kolejowy) oraz w Warszawie (lotnisko Chopina). 

W Katowicach policjanci ćwiczyli zabezpieczenie dworca kolejowego przed pseudokibicami

Dworzec kolejowy w Katowicach oraz udostępnione przez Kolej Śląską pociągi były tłem ćwiczenia przeprowadzonego przez pododdziały zwarte policji. Ich celem było doskonalenie współdziałania policjantów w przypadku zbiorowego zakłócenia porządku publicznego. Działania prowadzone były w formie symulacji i dotyczyły zabezpieczenia przejazdu kibiców przez ważne węzły komunikacyjne w województwie śląskim. Samo ćwiczenie miało być prowadzone w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych, podczas normalnego funkcjonowania dworca kolejowego w Katowicach. 

W sumie ćwiczyło 200 policjantów z katowickiego oddziału prewencji i kompanii nieetatowych pododdziałów policji. Prowadzący ćwiczenia zaplanowali, że dwa pododdziały policji zostaną skierowane na teren samego dworca kolejowego w Katowicach. Tam zabezpieczały one peron oraz wejścia zlokalizowane w tunelach podziemnych. Zadaniem policjantów było niedopuszczenie do ewentualnego przedostania się na teren dworca i miasta kibiców jadących pociągiem z Gliwic do Sosnowca.

Zobacz więcej: Berlińska policja z pojazdem opancerzonym [WIDEO]

W tym samym czasie w rejon pobliskich ulic oraz znajdującej się niedaleko galerii handlowej, skierowane zostały siły policyjne, zabezpieczając wejścia na dworzec kolejowy tak by nie wtargnęli tam kibice. Podczas symulacji doskonalone były umiejętności formowania szyków porządkowych oraz wydawania komend do współdziałania w trakcie akcji. Kolejna grupa mundurowych, w pociągu na odcinku Katowice-Załęże – Katowice-Szopienice, zabezpieczyła przejazd osób pozorujących chuligańskie zachowania pseudokibiców.

Warszawskie ćwiczenia „Lotnisko 2017” 

Z jeszcze większym zagrożeniem musieli zmierzyć się uczestnicy ćwiczenia „Lotnisko 2017”, odbywającego się na warszawskim Lotnisku Chopina. Symulowano tam reakcję służb na atak grupy terrorystów i wzięcie zakładników, który miał miejsce w trakcie prowadzonej na obiekcie rutynowej odprawy biletowo-bagażowej. Organizatorem ćwiczeń było Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP. W ramach współpracy służb zaangażowani byli również inni funkcjonariusze policji z Komendy Stołecznej Policji, Służby Ochrony Lotniska, Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Celem było sprawdzenie zdolności w zakresie reagowania oraz współdziałania policjantów i służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Scenariusz działań przewidywał atak grupy terrorystów na pasażerów przebywających na lotnisku. Napastnicy uzbrojeni w broń długą  rozpoczęli swoje działania od oddania strzałów w kierunku znajdujących się wokół ludzi oraz pełniących tam służbę funkcjonariuszy. Użyli również granatów. Służby przebywające już na lotnisku – a więc Policja, Służba Ochrony Lotniska oraz Straż Graniczna zareagowały zgodnie z przewidywanymi procedurami, podejmując m.in. ewakuację osób przebywających na lotnisku. Udzielono również pierwszej pomocy, osobom które odniosły obrażenia w trakcie ostrzału ze strony terrorystów.

Funkcjonariusze mieli za zadanie zatrzymać terrorystów, zabezpieczając teren zdarzenia oraz całego lotniska, i powiadomić inne specjalistyczne służby, w tym głównego organizatora ćwiczeń czyli Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP. Podjęte zostały symulacje negocjacji z terrorystami. Ostatecznie jednak pertraktacje z porywaczami zakończyły się podjęciem decyzji o przeprowadzeniu szturmu, do czego wyznaczeniu zostali funkcjonariusze BOA KGP. Całość ćwiczeń zakończyła się uwolnieniem zakładników oraz rozbrojeniem i zatrzymaniem terrorystów.

Zobacz więcej: Kamizelki kuloodporne plate carrier dla polskiej Policji

Należy podkreślić też wybór samego miejsca czyli kluczowego polskiego międzynarodowego portu lotniczego, jako jednego z potencjalnie najbardziej narażonych na działania terrorystów obiektów w kraju. Trzeba też zauważyć, że nadrzędnym zadaniem ćwiczeń było doskonalenie, poprawienie oraz wypracowanie procedur na wypadek reagowania w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego. Dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP podinsp. Dariusz Zięba podkreślił, że dzięki tego rodzaju ćwiczeniom można sprawdzać sprawność przekazu informacji, współdziałanie z innymi służbami oraz przygotowanie i mobilność poszczególnych służb policyjnych podczas działań w sytuacjach kryzysowych.

Policja/JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
maniuś
piątek, 24 listopada 2017, 18:52

Te zdjecia przypominają mnie - Stan Wojenny rok 1981 13 Grudzień - nazajutrz , poniedziałek - też taki szpaler stał jak w chodziliśmy do kopalni ? Złe skojarzenie - ale byli ubrani na zielono ?

Tweets InfoSecurity24