Reklama

Policja

CBŚP zlikwidowało laboratoria amfetaminy

Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Zlikwidowane laboratoria amfetaminy i BMK, przejęte narkotyki, prekursory oraz sprzęt służący do ich produkcji, to efekt ostatnich działań policjantów CBŚP. Jak informuje Biuro, łącznie do obu prowadzonych spraw zatrzymano 6 osób, które tymczasowo aresztowano.

Policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali laboratorium wytwarzające BMK, tj. prekursor narkotykowy, z którego w tym samym miejscu produkowano amfetaminę – informuje CBŚP. Laboratorium działało na terenie obiektów rolno-przemysłowych w Łodzi. Na początku października CBŚP, przy wsparciu policjantów Samodzielnego Pododdziału Kontrterorystycznego Policji z Łodzi, zatrzymało 3 mężczyzn, w wieku od 47 do 59 lat.

Z informacji jakie przekazało CBŚP wynika, że zabezpieczono profesjonalny sprzęt laboratoryjny, około 15 litrów BMK oraz płynną amfetaminę. Ponadto ujawniono łącznie kilkaset kilogramów różnego rodzaju kwasów i innych odczynników wykorzystywanych do produkcji narkotyków. Same oględziny laboratorium trwały kilkanaście godzin i były prowadzone z udziałem ekspertów z zakresu chemii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz techników kryminalistyki Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Tego typu czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 lat. Sąd Rejonowy Łódź Widzew zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sprawa – jak podkreślają śledczy - ma charakter rozwojowy.

Art. 53. Odpowiedzialność karna za niezgodne z ustawą wytwarzanie, przetwarzanie lub przerabianie nowych substancji psychotropowych

1. Kto, wbrew przepisom ustawy, wytwarza, przetwarza albo przerabia środki odurzające lub substancje psychotropowe albo przetwarza słomę makową, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

1a. Kto, wbrew przepisom ustawy, wytwarza, przetwarza albo przerabia nowe substancje psychoaktywne, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1 lub 1a, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych, słomy makowej lub nowych substancji psychoaktywnych, lub czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii 

Kolejne laboratorium amfetaminy zlikwidowali policjanci z Zarządu CBŚP w Białymstoku. Tym razem w pow. sochaczewskim zatrzymano 3 osoby, w wieku od 23 do 45 lat. Na prywatnej posesji w budynkach gospodarczych i w domu funkcjonariusze znaleźli 4,8 kg amfetaminy, ponad 300 tabletek ecstasy i marihuanę. Zabezpieczono także przedmioty mogące służyć do produkcji amfetaminy, tj. naczynia ze śladami narkotyku, wagi czy odczynniki chemiczne.

W Prokuraturze Okręgowej w Płocku zatrzymanym przedstawiono zarzuty z art. 56 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Płocku zadecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na 3 miesiące.

Art. 56. Odpowiedzialność karna za wprowadzanie do obrotu wbrew przepisom ustawy środków odurzających lub substancji

1. Kto, wbrew przepisom art 33–35, art. 37 wewnątrzwspólnotowy przywóz, wywóz, dostawa i nabywanie środków odurzających lub substancji psychotropowych, art. 40 obrót hurtowy środkami odurzającymi lub substancjami psychotropowymi i art. 40a zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie substancji psychoaktywnych, wprowadza do obrotu środki odurzające, substancje psychotropowe, słomę makową lub nowe substancje psychoaktywne albo uczestniczy w takim obrocie, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub słomy makowej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii

W całej akcji brali udział policjanci z Zarządu w Białymstoku CBŚP, Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego z Białegostoku. W działaniach uczestniczyli także przewodnicy z psami służbowymi z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie.

DM

image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze