Policja kupuje fińskie snajperki

29 października 2019, 09:38
policja
Fot. Śląska Policja

Policyjni snajperzy dostaną nowe karabiny wyborowe. Zgodnie z ogłoszeniem, formacja poszukuje kilku kompletów broni Sako TRG 22 A1, czyli najnowszej wersji tej broni, która swoją premierę miała w 2018 roku. 

Komenda Główna Policja poszukuje karabinów wyborowych. Chodzi dokładnie o cztery komplety broni kalibru 7,62x51 mm, typu Sako TRG 22 A1 z lufą 26" (660,4 mm). KGP wskazuje, że w skład ukompletowania wchodzić ma: dwójnóg typu Atlas Bipod, kompensator odrzutu, tłumik dźwięku, dodatkowy magazynek, narzędzia do czyszczenia oraz futerał firmy Sako pełniący funkcję maty strzeleckiej. 

Dostawy mają zostać zrealizowane do 20 grudnia 2019 roku. Komenda Główna Policji oceni propozycje tylko na podstawie oferowanej ceny. Na oferty formacja czeka na 30 października. 

Jak zaznacza KGP w dokumentach zapytania ofertowego, składając ofertę potencjalny wykonawca akceptuje automatycznie termin realizacji zamówienia, warunki gwarancji, wzór umowy oraz wymóg dostarczenia wraz z bronią czterech sztuk szczegółowej instrukcji jej użytkowania. Przy czym, wymagany przez formację okres gwarancji wskazano na co najmniej 36 miesięcy. 

Zgodnie z decyzją komendanta głównego policji dot. wzorów i typów uzbrojenia formacji, na jej wyposażeniu znajduje się osiem karabinów wyborowych. Na liście tej znajdziemy m.in. rodzinę fińskiej broni wyborowej, do której należą karabiny: TRG 21, TRG 22 oraz TRG 42. Karabiny Sako TRG zaprojektowane zostały na potrzeby służb mundurowych i wojska. Ich głównym elementem konstrukcji jest aluminiowa szyna główna, na której montuje się zamek, samonośna lufa, mechanizm spustowy, bezpiecznik oraz mechanizm zwalniania magazynka. Jak deklarują dystrybutorzy, dzięki takiej konstrukcji, większość elementów można uważać za modułowe i wymieniać je w zależności od potrzeb.

W wersji TRG 22 A1, która miała swoją premierę w 2018 roku, zamiast jednolitej, kompozytowej obsady zastosowano łoże z lekkiego stopu ze składaną, regulowaną kolbą i chwytem pistoletowym. W przedniej części umieszczono układ otworów montażowych Magpul M-Lok na osłonie lufy oraz szyną montażową NAL (NATO Accessory Rail) w części górnej. 

W Polsce broń Sako TRG trafiła najpierw do jednostek antyterrorystycznych policji. Następnie na jej zakup zdecydowała się JW Grom, a także komandosi z Lublińca. Karabiny te trafiły m.in. również do oddziałów specjalnych Żandarmerii Wojskowej.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Jim
niedziela, 3 listopada 2019, 09:11

Przecież nasi snajperzy i tak nie strzelają, po co im ta broń? Równie dobrze mogą kupić miny i granaty bojowe i też je trzymać w magazynie. Głupota.

Szept
czwartek, 31 października 2019, 00:05

Tylko po co im te snajperki to za diabła nie wiem. Od Magdalenki w naszym kraju nic się zdaje się nie zmieniło, dalej nie ma przepisów pozwalających używać snajperów, wszak snajper strzela żeby zabić. My mamy przepisy że celować należy w mały palec u nogi żeby czasem za dużych obrażeń nie było.

Lld
wtorek, 29 października 2019, 22:10

Polskie z Tarnowa sie nie nadaja?

Meska
wtorek, 29 października 2019, 21:34

Kpina. Mamy tyle świetnych snajperek własnej produkcji a wspieramy przemysł obcego kraju.

raKO
czwartek, 31 października 2019, 11:52

Nawet amerykańska policja kupuje zagraniczną broń. Tak samo wojskowe jednostki specjalne czy regularną armia. Amerykanie używają np. pistoletów Beretta, Glock, Walther, sig sauer, karabinów/karabinków maszynowych FN mag/FN minimi, karabinków FN scar-l, karabinów fn scar-h, karabinków hk416, granatników Karl-Gustav, granatników at4, systemów ochrony aktywnej trophy itd. tylko Rosją używa wyłącznie krajowej broni, ale nie dotyczy to np. jednostek specjalnych policji.

Tak myślę
czwartek, 31 października 2019, 00:29

Właśnie... nie mamy. Czegoś im brakuje.

pytajnik
wtorek, 29 października 2019, 19:22

Kiedy nasze zakłady stworzą broń snajperską z której policja i inne służby będą zadowolone i dokonają zakupu?

Tweets InfoSecurity24