Policja dostanie prawie 500 motocykli

11 czerwca 2021, 13:35
motocykle, augustyniak. fot. policja.pl
Fot. policja.pl

W ramach projektu "Bezpieczniej na drogach – motocykle dla służby ruchu drogowego" Komenda Główna Policji kupi 480 sztuk nowoczesnych motocykli, które trafią do jednostek policji w całym kraju. "Zakup wpłynie znacząco na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym" - podkreślił pierwszy zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.

W piątek w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu "Bezpieczniej na drogach – motocykle dla służby ruchu drogowego". Udział w wydarzeniu wziął wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Joanna Lech oraz pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.

"Ze wsparciem Funduszy Europejskich i środków krajowych w Polsce powstaje nowoczesna sieć drogowa. Z funduszy unijnych, oprócz inwestycji w nowe drogi, dofinansowujemy również działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przykładem takiego projektu jest dzisiejsze przedsięwzięcie" - podkreślił wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej. Waldemar Buda wskazał, że nowoczesne motocykle zwiększą mobilność policjantów oraz poprawią komfort ich pracy. "Będzie się to wiązało z poprawą bezpieczeństwa na drogach, lepszą mobilnością funkcjonariuszy, szybszym dotarciem na zdarzenia drogowe, które pojawiają się i będą się pojawiały. Cieszę się, że środki europejskie mogą służyć takim celom" - zaznaczył.

Z kolei p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych powiedziała, że w ramach podpisanej umowy wykupione zostanie również wyposażenie dla policjantów. "Są to kombinezony, ale również szkolenia dla policjantów" - podkreśliła Joanna Lech. "Z Komendą Główną Policji mamy zawarte już dwie umowy, dzisiaj zawieramy trzecią. Czas na realizację mamy do 2023 roku" - przekazała Lech.

W ramach projektu Komenda Główna Policji otrzyma dofinansowanie w postaci ponad 56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na zakup 478 sztuk motocykli ciężkich - o poj. silnika powyżej 1000 cm sześc. - oraz 876 kompletów strojów dla motocyklistów.

"Zakup prawie 480 motocykli z pełnym wyposażeniem, kaskami, kombinezonami letnimi i zimowymi dla policjantów oraz apteczkami i systemem łączności wraz z organizacją szkolenia, wpłynie znacząco na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym" - zaznaczył pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak. "25 z tych motocykli zostanie przekazanych Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, by nasi policjanci doskonalili swoje umiejętności w poruszaniu się motocyklami" - dodał nadinspektor.

Łączna wartość wsparcia unijnego z POIiŚ 2014-2020 dla Komendy Głównej Policji wynosi prawie 229 mln złotych. Obecnie, łącznie z podpisaną w piątek umową na zakup motocykli, realizowanych jest pięć projektów.

Według stanu na 1 czerwca polska policja dysponuje 588 motocyklami, z czego w użytkowaniu są 564 pojazdy.

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Eryk
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 19:32

Może warto otworzyć oczy obywatelowi że grupy speed czy motocyklowe to nie dodatkowe etaty...jeśli np.jednostka ma "10 policjantów RD" i wystawia na zmianie grupę speed to bierze z tych 10 dwóch...jak chce wystawić motocykle to bierze z tych pozostałych 8 dwóch...zostaje 6 do obsługi chorych kolizji ( powinny być obsługiwane przez ubezpieczycieli a policja jedynie wypadki i walka z piratami )...kontroli autobusów z dziećmi bo jadą na wycieczkę (powinna to robić w przypadku autobusów inciężarówek 2x w roku wojewódzka centralna państwowa! stacja diagnostyczna ) ...pogadanki z dziećmi.a ilu zostaje do łapania piratów drogowych...ile do porządku w ruchu w mieście?... Z reguły nikt... ile razy widzieliście w ciągu ostatnich 15 lat policjantów którzy np. nocą w piatek czy sobotę ściagają po mieście pozerów pseudorajdowców...ile razy na drodze krajowej patrol? Ile razy grupę speed nocą w weekend w dużym mieście? W większości KMP motocykle stoją większa część roku...wyjazd nimi to weekendowy patrol albo zabezpieczenie imprez lub pokazy.Patrolom ruchu drogowego potrzeba - zniesienia obsługi kolizji na rzecz dyżurujących osob z firm ubezpieczeniowych... Podniesienie kar za wykroczenia (np.wyprzedzanie tirem na zakazie pod prąd to dla obcokrajowca mandat 500zł!... )... Przeznaczania osób do patroli a nie prelekcji...statystyk , planowania ciągłych "działań" i nadzoru podwładnych.Pojazdów standardowych patrolowych o mocy 200-250km... Nowoczesnych "kolczatek drogowych" tzw.sieci blokujących koła (obecnie kolczatki stosuje się w Polsce prawie nigdy). W obecnym stanie można tylko sobie bić statystyczne brawo że w ostatnim roku było mniej zdarzeń drogowych "dzięki policji" a odbiorcą sukcesu tego"sukcesu"jest tylko covid który zmniejszył ruch o 30% na drogach (obostrzenia ,praca zdalna.itd)

Tylko nieoznakowane
sobota, 12 czerwca 2021, 12:14

Motocykle nieoznakowane, wyposażone w wideorejestratory to skuteczny sposób na ,,piratów''. Ponadto o połowę tańsze w eksploatacji w porównaniu z samochodem osobowym. Powinny trafić do każdego powiatu.

Krzys
piątek, 11 czerwca 2021, 21:41

Moim zdaniem wzrost zakupów i uposażeń powinien być wielokrotny. Bo jak nie oni to kto ...?

Mama Leona
sobota, 12 czerwca 2021, 01:19

Wzrost zakupów, uposażeń oraz podniesienie kryteriów naboru. Nie tylko płacić ale także wymagać.

Krzys
środa, 16 czerwca 2021, 14:32

No więc władza wymaga a milicja realizuje...

Tweets InfoSecurity24