Reklama

Policja

Nowy mundur już oficjalnie w Policji

Fot. Policja Dolnośląska
Autor. Dolnośląska Policja

Minister spraw wewnętrznych i administracji zmienił rozporządzenia dotyczące umundurowania policjantów oraz równoważnika pieniężnego w zamian za nie. A wszystko to w związku z wprowadzeniem w formacji zapowiadanych już od jakiegoś czasu zmian, czyli nowego munduru wyjściowego, nawiązującego do umundurowania z okresu międzywojennego.

Reklama

Ubiór wyjściowy od 1991 roku miał kolor błękitno-szary, nowy jest zaś granatowy. Zmieniona została też konstrukcja zarówno kurtki, czapki, spodni, jak i płaszcza wyjściowego. Modyfikacje wynikają, jak podkreślała formacja, z potrzeby dostosowania tego ubioru do wymogów służby oraz oczekiwań policjantów. Nowy wzór nawiązywać miał do umundurowania z okresu międzywojennego. Mowa o mundurze wyjściowym, więc - co jasne - będzie on wykorzystywany podczas uroczystych wystąpień. Zmienił się, jak już wspomniano, jego kolor, konstrukcja kurtki gabardynowej wyjściowej, czapki gabardynowej, spodni wyjściowych i płaszcza wyjściowego całorocznego oraz kolorystyka taśmy otokowej do czapki gabardynowej. Odstąpiono również od noszenia galonów na daszkach czapek gabardynowych, wprowadzając ich noszenie na taśmach otokowych tych czapek, zróżnicowano wzory spodni wyjściowych dla policjantów w korpusie oficerów Policji oraz w korpusie szeregowych Policji, podoficerów Policji i aspirantów Policji, a także wprowadzono nowe znaki identyfikacyjne policjanta - korpusu policji oraz przynależności państwowej. Odstąpiono też od noszenia znaku rodzaju służby Policji na kołnierzu kurtki gabardynowej wyjściowej.

Reklama

Nowa wersja rozporządzenia uwzględnia również nowy element umundurowania w postaci kurtki ochronnej, która jest w kolorze granatowym, z kołnierzem typu stójka, zapinana z przodu na zamek błyskawiczny. Na przodzie kurtki, na dole, są dwie wpuszczane kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. W górnej części rękawów są naszyte kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. Z tyłu kurtki i na lewej górnej części przodu kurtki jest umieszczony odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Bezpośrednio nad napisem "POLICJA" umieszczonym na przodzie kurtki jest naszyta taśma przyczepna, na której nosi się oznaczenie stopnia." Formacja podkreślała, że przeznaczona miała ona być dla funkcjonariuszy prewencji i samodzielnych pododdziałów prewencji.

Czytaj też

Przepisy rozporządzenia obowiązują oficjalnie od 1 kwietnia 2022 r., czyli z niemal rocznym opóźnieniem w stosunku do wcześniejszych planów formacji. Projekt dokumentu mówił bowiem o 1 kwietnia 2021 roku. Formacja nie zamierza się jednak spieszyć z przechodzeniem na nowy mundur wyjściowy, bowiem okres przejściowy na jego wprowadzenie wyznaczono na ponad 10 lat - a dokładnie do 31 grudnia 2032 roku.

Reklama

To niejedyne zmiany w rozporządzeniach dotyczących policyjnego umundurowania, który pojawiły się już w Dzienniku Ustaw RP. Drugi dokument dotyczy dokładnie wysokości i warunków przyznawania policjantom równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie i jest związany bezpośrednio ze zmianami w umundurowaniu, opisanymi wyżej. Mają one wpływ na normy umundurowania, a tym samym na wysokość równoważnika pieniężnego w zamian za nie, aczkolwiek zmiany te nie są znaczące. Nie wpłynie jednak na niego uzupełnienie ubioru ćwiczebnego o kurtkę ochronną dla policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji, gdyż zostanie im ona wydana.

Czytaj też

Co więcej jednak, zmieniono obowiązującą już na pewno ponad 10 lat wysokość równoważnika za przedmioty ubioru wyjściowego i służbowego dla policjanta mianowanego na okres służby przygotowawczej. Wcześniej wynosił on 1283,80 zł, a obecnie 1537,20 zł. Resort zdecydował się również skreślić przepis mówiący o tym, że wysokość równoważnika dla policjanta zwolnionego od obowiązku wykonywania zadań służbowych ustala się z uwzględnieniem wydłużenia okresu używalności przedmiotów umundurowania o czas trwania tego zwolnienia.

Jak mówiła zastępca dyrektora Biura Logistyki Policji KGP insp. Beata Szadkowska podczas kwietniowej konferencji POLSECURE, zmiana w umundurowaniu polskiej Policji rozpoczęła się już w 2006 r. Z jednej strony była następstwem odejścia od wysłużonych wzorów i materiałów, a z drugiej odpowiedzią na obecne zapotrzebowanie wizerunkowe i jakościowe. Dotyczyła także umundurowania ćwiczebnego. Podjęto ponadto działania służące zmianie umundurowania specjalnego na stokach górskich, na rowerach, dla motocyklistów czy też policji konnej, uwzględniając potrzeby funkcjonariuszy.

W Kielcach poinformowano również, że w ramach programu modernizacji na lata 2022–2025 ujęto przekazanie 8 tys. kompletów umundurowania wyjściowego. I jest to dla formacji priorytet. Ponadto zmodyfikowano specyfikację zestawów przeciwuderzeniowych, co jest istotne z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa osobistego funkcjonariuszy. KGP spodziewała się, że do końca maja trafi do policjantów duża partia wyczekiwanych kompletów, których dostawy sporo się opóźniają.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

  1. John_Doe

    Przez 17 lat nie wydali mi w naturze a gdzie drugi komplet xD wazne ze zmiana na przetargi. W psp też zmiana ale tylko wybrani chodzą w nowym piaskowym koszarze.

  2. cinek658

    A wydadzą w końcu zaległe umundurowanie służbowe i drugi komplet munduru ćwiczebnego w OPP? W tym się przynajmniej chodzi

Reklama