Reklama

Straż Pożarna

Nowe jednostki w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym

fot. mł. kpt. Piotr Zwarycz/KGPSP
fot. mł. kpt. Piotr Zwarycz/KGPSP

Kilka dni temu, w ramach Międzynarodowego Dnia Strażaka, również strażacy w Polsce obchodzili swoje święto. W przemówieniach przedstawicieli kierownictwa PSP, OSP oraz MSWiA często padały odwołania do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który zdaniem Waldemara Pawlaka, Prezesa ZOSP RP, jest systemem wyjątkowym i unikalnym. Jak poinformowała Komenda Główna PSP w maju do KSRG włączonych zostało 37 kolejnych jednostek.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy istnieje w Polsce od 1995 roku. Jego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne i od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne. Założeniem przy tworzeniu KSRG było stworzenie jednolitego i spójnego układu, skupiającego powiązane ze sobą różne podmioty ratownicze, tak aby można było podjąć skutecznie każde działanie ratownicze.

Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Staży Pożarnej do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego włączonych zostało 37 jednostek:

  • w województwie dolnośląskim: OSP Wierzbno, gmina Domaniów.
  • w województwie kujawsko-pomorskim: OSP Wójcin, gmina Jeziora Wielkie.
  • w województwie lubelskim: OSP Rogale, gmina Księżpol; OSP Bełżec II, gmina Bełżec oraz OSP Nowosiółki, gmina Telatyn.
  • w województwie łódzkim: OSP Czatolin, gmina Łyszkowice.
  • w województwie małopolskim: OSP Krasne Potockie, gmina Chełmiec; OSP Muszyna-Folwark, gmina Muszyna; OSP Kęty Podlesie, gmina Kęty; OSP Koszyce Małe, gmina Tarnów; OSP Leszczyna, gmina Trzciana; OSP Szymbark, gmina Gorlice.
  • w województwie mazowieckim: OSP Mostów, gmina Huszlew; OSP Szulborze Koty, gmina Szulborze Wielkie; OSP Koziebrody, gmina Raciąż; OSP Raszewo Włosciańskie, gmina Czerwińsk nad Wisłą; OSP Odechów, gmina Skaryszew; OSP Słupica, gmina Jedlnia Letnisko; OSP Gójsk, gmina Szczutowo; OSP Sokółka, gmina Sadowne; OSP Topór, gmina Stoczek; Zakładowa Służba Ratownicza Metra Warszawskiego;
  • w województwie podkarpackim: OSP Zagorzyce Górne, gmina Sędziszów Małopolski.
  • w województwie podlaskim: OSP Lewickie, gmina Juchnowiec Kościelny.
  • w województwie pomorskim: Ochotnicza Straż Pożarna przy TransNauta Sp. z o.o.w Gdyni; OSP Słajszewo, gmina Choczewo; OSP Lipinka, gmina Nowy Staw.
  • w województwie świętokrzyskim: OSP Ciekoty, gmina Masłów; OSP Dziurów, gmina Zawichost.
  • w województwie wielkopolskim: OSP Brdów, gmina Babiak; OSP Brzeźno, gmina Kostrzyn; OSP Głuchowo, gmina Czempin; OSP Chrząblice, gmina Brudzew.
  • w województwie zachodniopomorskim: OSP Golce, gmina Wałcz; OSP Charzyno, gmina Siemyśl, OSP Rychnów, gmina Barlinek; Wojskowa Straż Pożarna 12 Brygady Zmechanizowanej w Stargardzie.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, obejmującą w celu ratowania życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej 

Konstrukcja systemu zakłada, że zasady realizacji podstawowych zadań ratowniczych są niezmienne i dostosowane do specyfiki wszelkiego rodzaju zdarzeń, również zdarzeń masowych lub klęsk żywiołowych, kiedy siły i środki ratownicze są niewystarczające, a organizacja działań ratowniczych wymaga modyfikacji priorytetów oraz dokonania uproszczeń w procedurach działania.

Największą grupę jednostek funkcjonujących w ramach KSRG stanowią Ochotnicze Straże Pożarne. Wielu przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej podkreśla, że bez OSP i możliwości ich dysponowania w ramach KSRG, nie byłoby możliwe działanie w sposób tak skuteczny jak dzieje się to obecnie. Jeden z komendantów powiatowych PSP, z którym udało nam się porozmawiać mówi wprost, że w powiecie w którym funkcjonuje jedna Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza, szybkie i skuteczne działanie bez jednostek OSP wcielonych do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego, byłoby utrudnione.

Waldemar Pawlak, podczas Dnia Strażaka, odnosząc się do zapewnienia przez strażaków bezpieczeństwa społeczeństwu, zauważył, że to właśnie Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy chroni nas, obywateli na co dzień. 

Na co dzień, chroni nas [...] Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. System wyjątkowy, bo łączy ochotników, samorządowców i Państwową Straż Pożarną. System poniekąd unikalny, jak patrzy się na światowe rozwiązania, bo z jednej strony poprzez Ochotnicze Straże Pożarne obecne bardzo blisko każdego zagrożenia, a z drugiej strony poprzez współpracę z Państwową Strażą Pożarną, gotowy zmagać się z największymi zagrożeniami, katastrofami i klęskami żywiołowymi.

Waldemar Pawlak, Prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP

 KG PSP/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze