Wicepremier Kaczyński o budowie "bardzo poważnej zapory" na granicy: to jedyna skuteczna metoda

7 października 2021, 17:52
Kaczyński, praga, fot. twitter kancelaria premiera
Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

"Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda" - powiedział wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński podczas briefingu prasowego po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych poświęconemu sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jak dodał, "to najpoważniejszy kryzys w Polsce po 89 roku, to wojna hybrydowa".

Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych zebrał się na wyjazdowym posiedzeniu, podczas którego omówiono sytuację na polsko-białoruskiej granicy. W spotkaniu udział wzięli również komendanci Straży Granicznej i Policji, a także dowódcy wojskowi. Jak poinformował przewodniczący Komitetu, wicepremier Jarosław Kaczyński, omówiono nie tylko sytuację na granicy, ale również scenariusze i zagrożenia dla Polski. 

Wicepremier poinformował również, że podczas spotkania omówiono decyzję o budowie na granicy z Białorusią "bardzo poważnej zapory", którą "trudno będzie sforsować". Jak dodał, doświadczenia europejskie z nielegalną migracją pokazują, że to "jedyna skuteczna metoda". Jakaś forma zapory, zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego, powstać ma również na linii Bugu. Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy rozpoczną się prace, ani ile będą trwały. Wicepremier zapewnia jednak, że sporządzono już model muru i wybrano już przedsiębiorstwa, która zajmą się budową. Jak podkreślił z kolei, odpowiadając na pytania dziennikarzy, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, będzie to jedyna z najbardziej nowoczesnych "zapór inżynieryjnych" na świecie. Dodał jednak, że póki co, nie zdradzi szczegółów tego jak będzie ona wyglądała. 

Jak powiedział wicepremier Kaczyński, "funkcjonariusze białoruscy osobiście uczestniczą w przecinaniu zapór, drutów i wspomagają tę - w ogromnej większości nieudaną - próbę sforsowania granicy". Dodał, że migranci z terytorium Białorusi są kierowani na przygraniczny pas po stronie białoruskiej, co jest tolerowane przez służby białoruskie. Według Kaczyńskiego celowo są oni doprowadzani do złego stanu zdrowia przez białoruskie służby, co zdaniem wicepremiera jest dodatkowym czynnikiem, który ma wpłynąć na opinię publiczną w Polsce

Komendant Główny Straży Granicznej podkreślił, że grupy przestępcze, które działają na granicy, są coraz bardziej brutalne. "Do tej pory postawiliśmy zarzuty 230 osobom za taką działalność. 21 osób zostało aresztowanych" - powiedział podczas konferencji gen. Praga. 

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 14 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych imigrantów.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W piątek (1 października) w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

IS24/PAP

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Komandofoka
czwartek, 7 października 2021, 22:59

Koniecznie pod napięciem i wzdłuż upainy

Krzysiek
czwartek, 7 października 2021, 22:23

Dobrze, że planują wzmocnienie tej granicy. W tej sprawie nie można się cofnąć ani o krok.

say69mat
piątek, 8 października 2021, 01:10

Problem polega na tym, że trwanie na granicy nie jest rozwiązaniem problemu migracji. Z jednej strony trwanie na granicy jest próbą legitymizacji naszej bytności w UE na prawach członka 'nieobrzezanego'. Z drugiej, ma sankcjonować brutalność naszych służb wobec migrantów. Po trzecie, sytuacja na granicy przypomina do złudzenia sytuację migrantów w USA, którzy w czasach kryzysu z lat 30-stych przemierzali terytorium USA w poszukiwaniu pracy i chleba. Ścigani przez policję stanową i federalną, przez służby ochrony kolei, ponieważ migranci wykorzystywali do przemieszczania wagony towarowe.

sponsor podatnik
czwartek, 7 października 2021, 21:58

"Wicepremier zapewnia jednak, że sporządzono już model muru i wybrano już przedsiębiorstwa," Znów bez przetargu?

SOWA
piątek, 8 października 2021, 12:38

Ile chcesz czekać na rozstrzygnięcie a potem odwołania?

Franz
piątek, 8 października 2021, 12:03

No jasne o to wam chodzi. O te przetargi ciagnace sie w nieskonczonosc potem uniewaznianie i zaskarzanie do sadow tulejowatych ... tak ze wreszcie po wylonieniu "z przetargiem" oczywiscie transparentnym czyli po kilku latach znajac tulejowate sady powstanie mur czy tez plot ale jednoczesnie bedziemy mieli te obiecane prze Kopacz pani Merkel 15 tys. razy siedem tzw. uchodzcow.

RAF
piątek, 8 października 2021, 03:43

A co chciałeś wziąć udział? Przetarg ciągnąłby się miesiącami. Nie ma na to czasu.

Wojtekus
piątek, 8 października 2021, 03:43

Dobra uwaga!!!

piątek, 8 października 2021, 02:00

Miejmy nadzieję. To nie jest inwestycja pod przetarg

Igor
czwartek, 7 października 2021, 20:31

Budować należy też na granicy z Królewcem ale tam dodatkowo miny , czujniki i snajperzy na stałe!!!

KNP
czwartek, 7 października 2021, 23:48

100/100

Smutny
czwartek, 7 października 2021, 23:18

Oczywiście. Każdego kto w sposób nielegalny spróbuje przekroczyć granice należy rozwalić a najlepiej wysadzić. Każde zwierze które nadepnie na minę wrzucamy do worka „straty niepożądane” i lecimy dalej. Każde dziecko któremu urwie nogę zostawimy na miejscu ku przestrodze a postrzelonych nabijemy na pale z których powstanie mur. Co za absurdalny pomysł. Ogrodzenie samo w sobie jest chore z punktu widzenia ochrony przyrody. Ale zabijanie czy wysadzanie kogokolwiek kto nie stanowi bezpośredniego zagrożenia (czyt. nie mierzy do nikogo, nie dusi, nie grozi że się wysadzi w parku) zabić nie wolno bo pomiędzy uchwytami na maseczkę mamy (przynajmniej w większości) taką galaretkę i właśnie ze względu na nią zabijać ludzi nie wolno a już na pewno nie za próbę przekroczenia granicy. Ogrodzenie TAK, zabijanie ludzi i zwierząt dla zasady-NIE

POLAK
czwartek, 7 października 2021, 21:40

Pewnie że tak ,tam to z 8- metrowy mur by się przydał...

Żołnierz
czwartek, 7 października 2021, 21:39

O i dobrze mówisz!

Tweets InfoSecurity24