Reklama

Służby Mundurowe

"Strumień pieniędzy" dla służb, czyli MSWiA zdradza priorytety modernizacji

Fot. MSWiA/Twitter
Fot. MSWiA/Twitter

Resort spraw wewnętrznych i administracji zakończył pracę nad wyczekiwanym już od ponad roku nowym programem modernizacji dla podległych mu służb mundurowych. Jego priorytetowe założenia zaprezentowano podczas zorganizowanej w środę konferencji. Na liście znajdziemy zwiększenie liczby etatów, inwestycje w szkolnictwo czy ochronę granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Jak podkreślił minister Mariusz Kamiński, MSWiA ma „konkretną wizję rozwoju formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo” Polaków. 

O programie, którego szczegóły zdradziło dzisiaj Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wiedzieliśmy jeszcze do niedawna naprawdę niewiele. Uchylenie rąbka tajemnicy na temat planów resortu wymuszone zostało niejako przez zaogniającą się sytuację w formacjach, które traciły cierpliwość nie otrzymując odpowiedzi przede wszystkim na jedno pytanie: czy i jakie MSWiA zaplanowało dla nich podwyżki. W efekcie spotkań i negocjacji prowadzonych na linii MSWiA-związkowcy dowiedzieliśmy się więc, że na modernizację na lata 2022-2025 przeznaczonych zostanie ponad 10 mld złotych. Środki te rozdysponowane zostaną między Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa. Część tej kwoty, i to całkiem spora, przeznaczona została na podwyżki i etaty - 5,7 mld złotych (a reszta na inwestycje i wyposażenie - 4,4 mld złotych). Co do tego mundurowi od czasu zakończenia negocjacji mieli jednak pewność, gdyż zapisane zostały one w kończącym rozmowy porozumieniu. Wynagrodzenia funkcjonariuszy, zgodnie z ustaleniami, wzrosną od stycznia 2022 roku przeciętnie o 677 złotych brutto wraz z nagrodą roczną. Kwota ta zakłada również 4,4-proc. waloryzację uposażeń, przewidzianą na przyszły rok. 

W połowie października Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA zapowiedział, że prace nad nową ustawą modernizacyjną są prawie zakończone, a projekt do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafić miał do końca tygodnia. Resort zaliczył więc parę dni opóźnienia (nie licząc oczywiście tego rocznego, gdyż program ruszyć miał w styczniu 2021 roku, oraz tegorocznych zapowiedzi, że ustawę zobaczymy jeszcze we wrześniu...), ale udało mu się wreszcie zrobić pierwszy krok na legislacyjnej drodze, którą czeka dokument. Jak już wiemy, ustawa została zgłoszona i trwają konsultacje międzyresortowe. Minister Kamiński podczas konferencji podkreślił, że ustawa musi zostać uchwalona do końca roku i zapewnił, że tak się właśnie stanie.

"Absolutne priorytety"

Największy modernizacyjny "strumień pieniędzy", jak to ujął szef MSWiA, popłynie oczywiście w kierunku polskiej policji, jako największej formacji. Będzie to ok. 6,5 mld złotych. Jednym z priorytetów w przypadku tej formacji będzie jej wzmocnienie etatowe. W ciągu czterech lat ich liczba zwiększyć ma się o ok. 7,5 tys., co oznacza, że po tym czasie będzie ona liczyła ponad 110 tys. policjantów. Choć część etatów pochłonie powstające Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, czyli 1800, to najwięcej przeznaczonych jest do prowadzenia działań prewencyjnych - 5,6 tys. Chodzi o to, jak tłumaczył komendant główny policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, by więcej patroli pojawiło się na ulicach miast i wsi. Co ważne, ponad 2 tysiące nowych funkcjonariuszy służbę będzie pełnić w posterunkach. W planach KGP jest bowiem takie rozmieszczenie sił, by każda z takich jednostek miała "na stanie" osiem etatów. Szef policji zapowiedział również plan stworzenia czy odtworzenia, w ramach nowego programu modernizacji, 250 nowych posterunków.

To jednak nie koniec bardzo ważnych z perspektywy rozwoju formacji zmian, o których jej kierownictwo mówi już od jakiegoś czasu. Chodzi dokładnie a małą rewolucję, jeśli chodzi o policyjne szkolnictwo, które - jak podkreślił komendant Szymczyk - wymaga doinwestowania i rozbudowy. W ciągu tych czterech modernizacyjnych lat powstać ma w związku z tym nowa szkoła policji w Lublinie, dojdzie także do rozbudowy szkoły w Katowicach o blisko 500 miejsc szkoleniowych. Pozwoli to m.in. na wydłużenie trwania szkolenia podstawowego, zintensyfikowanie szkolenia policjantów oraz odciążenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, która ma z czasem skupić się na kursach oficerskich. Szczytno czeka również rozbudowa o ok. 300 miejsc szkoleniowych. 

2,5 mld złotych ze środków, które trafią w ramach modernizacji do policji, zostanie przeznaczonych na inwestycje i zakupy, a w tym budowę nowej siedziby Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Komenda Główna Policji zamierza również dokupić kamery nasobne oraz do pojazdów służbowych. Jak poinformował gen. insp. Jarosław Szymczyk, do końca 2023 roku - zgodnie z planami formacji - kamera nasobna znajdzie się na wyposażeniu każdego umundurowanego patrolu policji. Natomiast od 2023 roku formacja kupować ma już tylko pojazdy wyposażone w odpowiedni monitoring. Każdy funkcjonariusz, który pełnić będzie służbę na ulicy, wyposażony będzie również w taktyczną kamizelkę kuloodporną, a ogólna jakość umundurowania ma ulec poprawie. 

"Sukcesem jest rozwój"

A jak modernizacyjne priorytety wyglądają w Straży Granicznej? 1,5 mld złotych, które w ramach programu trafią do tej formacji, przeznaczone zostaną - jak mówił gen. dyw. Tomasz Praga - na modernizację (co formacja zapowiadała już wcześniej) Zautomatyzowanego Systemu Radarowego Nadzoru polskich obszarów morskich. Jest to system o dużym znaczeniu, który zbiera informację o sytuacji na polskich obszarach morskich, pozwalając przede wszystkim na koordynowanie działań Straży Granicznej. Jak mówił szef SG, chodzi nie tylko o samo monitorowanie, ale również wspomaganie bezpieczeństwa ochrony infrastruktury krytycznej, jak np. budowa gazociągu Baltic Pipe. 

Formację czeka również wzmocnienie sił o ok. 750 etatów. Funkcjonariusze ci pełnić będą służbę na wschodzie, przy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Odcinek ten, w pierwszej kolejności z Białorusią, czeka również rozbudowa systemu perymetrii. W drugim etapie, co zapowiedział minister Mariusz Kamiński, wzmocnione zostaną zabezpieczenia na granicy z Ukrainą oraz Rosją. 

Modernizacyjne środki przeznaczone zostaną również na zakup dwóch nowych poduszkowców, które wykorzystywane będą na Zalewie Wiślanym. Formacja ma w planach również rozpisanie przetargu na dwa nowe rozpoznawcze statki powietrzne, modernizację infrastruktury i doposażenie w dodatkowe samochody patrolowe i specjalne, jak np. Przewoźne Jednostki Nadzoru, czyli tzw. PJN-y. 

"Milowe kroki"

W przypadku Państwowej Straży Pożarnej mówimy o doinwestowaniu sięgającym, jak wynika z wyliczeń, ok. 2 mld złotych (dokładna kwota nie została jednak podana), z czego 800 mln złotych trafi na inwestycje budowlane - 53 nowe komendy i jednostki ratownicze, 67 głębokich remontów i modernizacji innych obiektów, czyli 120 inwestycji w terenie. 

Państwowa Straż Pożarna wzmocniona zostanie również, tak jak policja i Straż Graniczna, o 750 etatów. Jak podkreślał podczas konferencji nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP, pozwoli to na zapewnienie, by do wyjazdu w każdej jednostce ratowniczo-gaśniczej gotowych było 8 funkcjonariuszy. 

Szef formacji zapowiedział również zakup nowych drabin mechanicznych. Formacja doposażona zostanie w 40 aut, które pozwolą na wsparcie działań na wysokości, przede wszystkich w dużych miastach. Pieniądze z programu modernizacji przeznaczone zostaną również na nowe umundurowanie koszarowo-sztabowe i bojowe oraz ochronę osobistą strażaka.

Choć na konferencji w MSWiA nie pojawił się komendant Służby Ochrony Państwa mjr SOP Paweł Olszewski, nie oznacza to, że ta formacja nie zostanie objęta modernizacyjnymi środkami. Mariusz Kamiński zapewnił w odpowiedzi na pytanie od prasy, że resort zdecydował się zaprezentować założenia najważniejsze z punktu widzenia obywateli. Od samego ministra dowiedzieliśmy się jednak, że formacja ta otrzyma ok. 200 mln złotych, które wykorzystane zostaną m.in. na zakup specjalistycznego sprzętu. 

Zgodnie z deklaracjami MSWiA, plany nie zmieniły się, a program ruszyć ma od stycznia 2022 roku. Październik zbliża się jednak ku końcowi, więc zobaczymy, czy politykom uda się wyrobić w terminie.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (48)

  1. Czarny

    A kiedy poznamy jakieś zasady awansów na poszczególne grupy?, przecież na pewno to nie będzie sympatia lub antypatia przełożonych tylko jasno określone kryteria narzucone z urzędu, a skoro tak, to jakie?.

    1. Real

      Do 5 grupy automat z 5 na 6 dokładnie jak napisałeś że nie będzie czyli sympatia i antypatia "pseudo"żonych twoich

    2. Siwy

      Automat byłyby gdyby nie postawiono kryterium 25% rocznie z 5 na 6 grupę, tutaj pojawia się problem, komu w pierwszej kolejności?

  2. Balans

    Spokojnie, trochę czasu zostało, jak dotąd akurat ta władza na nas mocno nie oszczędzała, więc poczekajmy i wtedy będziemy oceniać

    1. Olo

      My już czekamy od zawsze. Byle do wyborów ,byle było. Lekarze wywalczyli oraz ratownicy a my jak czekaliśmy tak dalej czekamy i końca nie widać,nie jeden to służbę przeczekał za zmianami i jest na emie i dalej się zastanawia kiedy to nastąpi.

    2. PL

      Pytanie kto na co czeka?, w poprzednich latach nam zabierano wszystko, teraz mamy modernizację i regularne podwyżki, niejeden z was w przyszłości za tym zatęskni skoro jest tak źle. Pamiętam że poprzednie lata mimo demonstracji, protestów nikogo nie obchodziło, więc może więcej obiektywizmu.

    3. Paweł

      Kolego nie poprzestaje się na zmianie zawsze idzie się w lepszą stronę a nie żyje się zapewnieniami.

  3. Jurek

    Zainwestujcie zwłaszcza w sprzęt do precyzyjnego namierzania telefonów a nie po bts-ach.jedno auto na wojewódzwto to kpina.każda duża komenda w województwie powinna taki mieć tym bardziej że to "laptop". Bez tego poszukiwania zaginionych...poszukiwanych...czy poważnych przestępców będzie dalej loterią po bts czyli 2-5km rozrzutu.dużą bolączką są braki podręcznych urządzeń do badania trzeźwości poza ruchem drogowym...a o narkotesterach podręcznych to można pomarzyć (nadal są buble zamówieniowe jak narkotester X koszTuje na runku 40zł po cenie detalicznej...policja kupuje ten sam w hursie za 120zł bo ma norme na papierze która jest nie potrzebna bo to urzĄdzenie tylko do wstępnej identyfikacji).Dodatkowo braki to mikro radiostacje dla policjantów nieumundurowanych...broni małogabarytowej dla ww łatwej do ukrycia.nadal obserwacja przestępców opiera się na 6-8 pojazdach zamiast dronów z możliwością pracy kilku kilkunastu godzinnej o dużym zAsięgu. O szybkim przejrzystych systemach to można pomarzyć.policja zawsze ma skomplikowane systemy z 50 zakładkami i 15 logowaniami-dno. No i brak systemu rozpoznawania tablic na pojazDach choćby w nasZych pojazDach ruchu drogowego a to standard europy zachodniej od wielu wielu lat.

    1. Poldek

      100 % racji Jurek wtedy policja poszlaby wreszcie na przód.

    2. Paweł

      Dla mnie to narkotesty powinny być na wyposażeniu każdego patrolu. Jest klient dziwnie się zachowuje za kierownicą robimy test a jeszcze nie słyszałem od znajomych aby kiedyś mieli na swoim wyposażeniu takie testy.

    3. Karol

      Cyfryzacja mocna cyfryzacja ,koniec z notatnikami służbowymi oraz kamera u każdego funkcjonariusza wraz z monitoringiem w radiowozie. Po drugie ochrona prawna dla funkcjonariuszy.

  4. xxyz

    Kto będzie ten sprzęt konfigurował? bo technicy i informatycy już szukają nowych pracodawców którzy oferują na rynku wiecej Chyba że panowie ministrowie :D

  5. kol

    Szkoła Policji w Lublinie, a musimy się składać na bryzę papieru bo patrolówka nie ma na czym pisać notatki.

    1. Olek

      Ciekawe po co następna szkoła chyba tylko po to żeby tam swojaków ulokować żeby mieli luz i nie musieli pracować w terenie. Śmiech szkoda kasy.

  6. Tycjan

    Jasna ścieżka awansu!, mam nadzieję że zbliżające się awanse na grupy będą miały bardzo jasno określone kryteria, że nikt do nikogo pretensji mieć nie będzie, bo jak dotąd nikt nie określił żadnych zasad. Oby się nagle nie okazało że będzie bajzel w przepisach, czekam na awans na 6 grupę 14 lat, jeżeli okaże się że przyjdzie młodzian z 4-6 letnim bagażem doświadczeń i dostanie przede mną, wtedy zwijam mandżur i zawijam do cywila, dosyć oglądania tego cyrku. Poświęciłem temu miejscu sporo lat życia i zdrowia, żona, dzieci, rodzina, ile mnie ominęło, czekam do stycznia na wytyczne.

    1. Wiesław

      Też luzuje wrotki jak nic nie zrobią z odblokowaniem awansów na grupach

    2. Proza

      Najgorsze jest to że człowiek zostawia w tym młynie tyle zdrowia, zszarganych nerw, najlepszych lat życia, a wszystko po to żeby jeszcze trochę popracować, mieć wyższe świadczenie, żyć potem godniej, a potem się okazuje że przychodzi choroba albo ktoś bliski odchodzi i jest żal i pretensja że tak długo zwlekałeś z decyzją o odejściu i rozpoczęciu normalnego, spokojnego życia.

    3. Nastek

      14 lat na grupę czy 14 jesteś na grupie?, znam osoby które czekają 18-23 lata na 6 grupę

  7. Arni

    Ja już widzę te premie po 500 brutto na święta i tyle. Nie tu lepiej nie będzie rząd daje pieniądze ale ich nie dzieli.Ci co dzielą dobrze kradną pod swoich i dlatego zwykły szarak nic nie dostaje.

    1. Walery

      Bo we wszystkim powinien być równy, narzucony przez zleceniodawcę klucz do premii, nagród, awansów, a tak to mamy, "tego lubię, tego nie lubię, ten mi pasuje, ten nie, to ten dostanie a tamten nie", kiedy to się skończy?. Jasne, zasady i zapanuje porządek.

  8. Kris

    Strumień pieniędzy?, jak na razie nie ma nawet premii za L4, także faktycznie ...

    1. Michał

      Strumyczek chyba, na razie nic nie wpływa na konto, może pod koniec roku???

  9. Zibi

    Na razie coś cicho w kwestii tych obiecanych premii i nagród, cały ten rok był cienki jak wypłata

    1. Marek

      Cały rok nie było premii, więc rzucą na święta dla wybranych

  10. Myśliwy

    Jak zwykle dużo hałasu, a potem wpłynie na konto dwie, trzy setki, jak wpłynie

  11. Beata C

    11.11. święto pracownika cywilnego, czy będzie ktoś o Nas pamiętał tego dnia?

    1. Lolo

      Tak będziemy pamiętać jak staliście na palarni przez pół dniówki zamiast coś robić.I jeszcze podwyżek chcecie.A jakie macie panie wyksztalconko i kwalifikacje?

    2. ....

      Bingo!, pół dnia czekasz na info po czym dowiadujesz się że pani Wioli już nie ma w pracy a jest niezastąpiona przez 5 innych koleżanek w tym czasie, więc nikt inny nie pomoże bo jest przecież zarobiony, nic dodać nic ująć

    3. st. sierż.

      Masz na myśli ten sam dzień, kiedy wielu Policjantkom i Policjantom będzie fruwała kostka brukowa nad głowami i będą opluwani z każdej możliwej strony...? Miło nam że będziecie mieli wtedy święto, my też ale do zabezpieczenia- to jest właśnie ta różnica, której ciągle jakoś nie zauważacie....

  12. Mieciu

    Ja się boje ze jak ten strumień popłynie szczególnie na patrolowki to nas porwie.Chyba zainwestuje w służbowy kapok bo nie umiem pływać szczególnie w tych strugach pieniędzy jakie zawsze płyną z góry na zwykłego policjanta.

    1. Sawa

      Przepraszam, ale dlaczego do patrolówki ma niby popłynąć ten strumień pieniędzy?, uważasz że inne sektory mundurowe w tym czasie odpoczywają na Wyspach Kanaryjskich?, wymyślił ... Podział ma być równy i sprawiedliwy, nie ma lepszych i gorszych!

    2. Smart

      No rzucę Ci koło ratunkowe jakbyś topił się w 300 zł brutto

    3. Czaku

      Liniowi z ulicy jak zwykle ułożą sobie życie za te 200 PLN premii

  13. Karo

    Zobaczymy co pokażą za te parę miesięcy, zobaczymy jaką wartość przedstawia doświadczony f-sz z 20 letnim stażem, jak rozmawiam z różnymi ludźmi to uzależniają swój dalszy pobyt od tego co nam zaproponują w najbliższym czasie, nikt dalej nie przedstawił planu na przyszłe lata 2023-2025, nikt nie powiedział jak będą przyznawane awanse na grupy z 5 na 6, nikt nie powiedział jaka będzie droga awansu w przyszłych latach, tak naprawdę chyba czeka się na wybory, wątpię że poczekamy razem, bo ta cisza jest zbyt wymowna

  14. ABC

    14 lat i 10 miesięcy 3 grupa to mój sukces czy porażka ?

    1. Wars

      21 lat służby, wszystkie szczeble po kolei, 5 grupa, sukces czy porażka?, nie możesz zadawać takiego pytania, zależy co zrobisz z tym dalej?. Teraz przyznawane awanse na grupy dużo pokażą, czy nas dalej chcą czy im na nas nie zależy.

    2. Nikis

      Mam dokładnie tak samo hehe no ja już się z tym pogodziłem ale nie uważam że to moja porażka bo nie było uczciwej walki i nie miałem szans wygrać z systemem kłamstwa i nepotyzmu w policji.

    3. Juliusz Cezar

      to norma, szczególnie w mniejszych jednostkach. Z czasem obowiązków masz coraz więcej, ale grupa dalej ta sama. Jak nie odbetonują tych grup dla osób, które mają znacznie większy zakres obowiązków, niż inni na tej samej grupie, to czas pożegnać się z tą firmą.

  15. Slimok

    Policja jest dobra dla tych co mają utorowana drogę awansu oni tu zostaną.Ale co z takimi murzynami co mają tu w takim syfie przerobić 20 lat na ulicy? Oni nie dadzą rady.Nie pomoże żadne mydlenie oczu o premiach pseudo awansach czy podwyżkach śmiesznej wysokości.Ja po 15 latach na ulicy jestem wrakiem i nic mnie nie zatrzyma nawet 2000 tys dxiadkowego.Zdrowie najważniejsze.

    1. Emeryt ZER

      Robisz na ulicy, po 5 latach jesteś zmęczony, po 10 wypompowany, po 15 wypalony, po 20 sfrustrowany, powyżej 20 w zasadzie jesteś wrakiem, wydasz więcej na leki niż zarobisz, czekasz jak na zbawienie, odchodzisz na emke, niby się cieszysz, ale zadajesz sobie pytanie, jak bardzo zniszczyłem swój organizm, czujesz że jesteś wrakiem, dlatego zadbajcie o tych ludzi których jeszcze macie w służbie, którzy robią na pierwszej linii, ulica zabiera ładnych parę lat życia, nie róbcie tym ludziom łaski że dacie im dodatek czy grupę, po prostu na to zapracowali.

  16. Robert

    Wojska ma być docelowo 250 tysięcy a policji 110 tysięcy, powód jest prosty, więcej chętnych do policji nie będzie a do wojska na pewno tak, tam są pieniądze, wyższe świadczenia, odprawy, wynagrodzenia, więc tam będą szli ludzie. Widzę w tym tylko jeden problem, wojsko nadal będzie siedzieć w koszarach, a policja nadal będzie codziennie toczyć swoją wojenkę na ulicach, jeżeli dodamy do tego fakt, że większa część to policjanci zza biurek to w zasadzie wnioski nasuwają się same, niedługo nie będzie komu na ulicę wyjść, będziemy za to mieć sztab biurokratów w policji i wojskowych którzy będą oczywiście w gotowości :)

    1. Jan

      Wojsko zawsze górą, lepsze zarobki, odprawy, świadczenia emerytalne, a potem się dziwią że ludzie z policji uciekają do wojska, to przecież oczywiste, idziesz tam gdzie jest chleb

  17. ciekawy

    jak myślicie dlaczego w rządzie chcą zwiększyć na już liczebnośc naszej niebieskiej formacji .... gdzieś podsłuchane ze 2025r fala odejśc się szykuje w związku z naliczaniem wysokości emki z 10 lat najlepszych ...art 18 f ale bliżej szczegółów nie znam z Wiecie coś bliżej

    1. Olo

      Na razie ma to charakter fakultatywny, wolność wyboru stary/nowy system, pewnie dla tych po 2010 w 2025 roku taki pozostanie ze względu na zyskane uprawnienia do emki, a reszta? .....

    2. Valdi

      Wiele osób ciekawi styczeń 2025, nie ma co siać defetyzmu, bo to bodaj projekt dopiero, ale czujność zalecana, teraz wszystko idzie ku 25 lat, a liczenie z ostatnich 10 lat, no wzorem 18a, więc możliwe, kto wie, w razie czego szybka rotacja.

  18. zuzia

    15a do likwidacji

    1. Podatnik

      Różny nick ta sama osoba, jak zdarta płyta, tak, 15a do likwidacji, masz rację, pod warunkiem że za to zapłaci podatnik

  19. Rrr

    Ja widzę rychły koniec tego gówna jakim jest policja tu nic nie da udawanie że coś dają jak dalej będą dawać tak jak dają i tym co dają. Nie ma szans że na ulicy ludzie wytrzymają.

  20. Sylwia

    Związki zawodowe w SG śpicie ? To się obudźcie.

  21. Mutomb of

    Zobaczymy te premie jak świnia niebo.liniowi nic albo grosze a szlachta tysiące i to nie małe.dlatego ciśnienie się robi na maseczki bo się chcą wykazać

    1. Fazer

      O jakich premiach piszesz? 677 złotych brutto wraz z nagrodą roczną. To wszystko. Reszta to nowe etaty i inwestycje.

    2. Ślązok

      Niemożliwe, naprawdę myślisz że liniowcy dostaną ochłapy?, dlaczego tak uważasz?, przecież zawsze było po równo hehehe, chopie, dzień jak co dzień

    3. Boguś

      Wyszła informacja, że mają dostać. Za 11.11 oraz granicę, by podnieść morale. Ile w tym prawdy, zobaczymy.

  22. Jeden z wielu

    To że w tej formacji dzieją się cuda wiadomo od dawna. Awans na stołek naczelnika przy wysłudze 5 lat w to uwierzę na przykładzie jednostki którą znam , kariera pociotków, plecaków i garbatych to norma teraz dołączyli sprzedajni . A normalni się sprzeczają zamiast się jednoczyć. Jednolite dodatki awans i grupa wynikajaca z wysługi lat i starz służby przejżyście opisane w ustawie może coś uratować z tej firmy.

    1. Ziutek

      Zasadniczo się zgadzam, w każdej cywilizowanej firmie jak masz lata, pracujesz, jesteś lojalny, nie moczysz tyłka, dostajesz z obligu awans, ale niestety teraz doświadczenie i staż wypierają znajomości, dodatkowo doszło obrzydliwe lizusostwo, ucholstwo, masa klakierów wchodzących w tyłek, czasami aż mdli, dlatego ludzie odchodzą, zobaczymy jak teraz będa nadawane awanse na grupy, to zobrazuje wszystko, że też nikt nie stworzył jasnych zasad, znowu będzie karuzela

  23. Wyjście awaryjne

    Wszędzie trąbią o zatrzymaniu starych w służbie, czy jest wola?, jest, choćby 25+. Mam teraz 20 lat służby 5 grupa, przyszli młodzi prężni z nadania, mają po 5-6 lat służby, czyli tyle ile dzieci wakacji i powiadają że dostaną szybciej 6 grupę od nas starych. To będzie arcyciekawe doświadczenie gdyby jednak ich słowa stały się ciałem, to będzie dopiero potwarz hehe, czy mnie to zdziwi?, nie, a dlaczego?, bo po prostu odejdę na emkę, ot co :)

    1. Tuż tuż

      Żebyś się nie zdziwił, najwyżej będzie exodus starszych roczników

  24. What

    .....a gdzie obiecane podwyżki ?!!!

    1. właśnie

      obiecane

  25. Wars

    No żeby zaraz nie było że powymyślają jakieś kryteria przyznawania premii że jak byłeś 10 lat temu na L4, to nie dostaniesz premii na święta czy za L4, równo znaczy równo, jest inflacja, każdy ma rodzinę, kredyty, opłaty i zobowiązania, nie ma lepszych i gorszych, bo jeżeli są, to niech ci lepsi pójdą na ulicę i zabezpieczą parę imprez masowych

    1. Fazer

      Premie są uznaniowe. Jeden oceni pracę tak, drugi inaczej. I taką dostaniesz premię.

Reklama

Najnowsze