Podwyżki w służbach od stycznia. MSWiA podało kwoty

3 września 2021, 15:44
Maciej Wąsik
Fot. MSWiA/Twitter

Zgodnie z zapowiedzią, związkowcy formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, spotkali się z przedstawicielami resortu, m.in. wiceministrem Maciejem Wąsikiem. Po miesiącach oczekiwania usłyszeli oni konkretne propozycje, dotyczące wzrostu uposażeń od 1 stycznia 2022 roku.

Nowa ustawa modernizacyjna dla służb podległych MSWiA oraz podwyżki uposażeń w roku 2022 były głównymi tematami spotkania - podaje resort. Parę dni temu związkowcy zapowiadali, że jeśli w ten piątek nie otrzymają konkretnych informacji na temat ruszającego w przyszłym roku programu oraz podwyżek, które według nich musi on zakładać, to rozpoczną akcję protestacyjną. Do tej, przynajmniej na razie, może jednak nie dojdzie. Ministerstwo podało bowiem konkretne kwoty. Strona rządowa uzgodniła, że wzrost wynagrodzeń (wynikający z zaprezentowanego niedawno projektu ustawy budżetowej na 2022 rok), od 1 stycznia 2022 roku, w sferze budżetowej m.in. dla funkcjonariuszy służb mundurowych, wyniesie 4,4 proc. Wraz z nagrodą roczną daje to wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia o 270 zł na etat. 

Ministerstwo pisze również, że "strona rządowa zgodziła się na przywrócenie w służbach podległych MSWiA funduszu nagród". Tak też wynika z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022, potocznie zwany ustawą okołobudżetową.

Wiceminister Maciej Wąsik zapewnić miał również, że resort kończy prace nad nową ustawą modernizacyjną na lata 2022-2025. Znaleźć ma się w niej część dotycząca zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń. Ale to tyle jeśli chodzi o informacje na temat samego programu. Nadal nie wiadomo ile resort zamierza dokładnie przeznaczyć środków na kontynuację modernizacji. Wiadomo jedynie, że ma to nie być mniej, niż w przy poprzedniej jej edycji, zakończonej w 2020 roku. To jednak nie koniec rozmów na ten temat. Kolejne spotkanie zaplanowano na 13 września br.

Strona związkowa nie skomentowała na razie efektów spotkania. Nie wiadomo więc nadal, czy mundurowych satysfakcjonują zaproponowane przez resort kwoty i powstrzyma ich to przez ruszeniem z akcją protestacyjną.

Oczekiwanie na zmiany w art. 15a

Podczas piątkowego spotkania rozmawiano również o kwestiach związanych z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Strona rządowa potwierdzić miała, że finalizuje prace związane ze zmianą zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Chodzi o artykuł 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.

Grupa funkcjonariuszy, których dotyczy to rozwiązanie, w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę z co najmniej 25-letnim stażem służby będzie miała do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to doliczenie tym funkcjonariuszom do emerytury mundurowej pracy cywilnej i tym samym pobieranie tylko emerytury mundurowej. Druga możliwość to niedoliczanie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS (za pracę cywilną, po spełnieniu warunków wieku 60/65 lat). Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy w tym zakresie zostanie wkrótce skierowana na Stały Komitet Rady Ministrów.

Przypomnijmy jednak, że choć propozycja ta nie satysfakcjonuje związkowców i planują oni walkę o wprowadzenia w niej zmian już w trakcie prac w Sejmie i Senacie, to podkreślają równocześnie, że nawet w tym kształcie stanowi ona jakieś rozwiązanie problemu i nie zamierzają blokować prac. 

AKTUALIZACJA:

Z informacji jakie PAP przekazał Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów wynika, że rozmowy przyniosły oczekiwany efekt. "Doszliśmy do porozumienia w kwestii tych ostatnich dwóch postulatów, czyli ustawy modernizacyjnej i wzrostu uposażeń z tym związanych oraz uprawnień emerytalnych dla pracujących przed wstąpieniem do służb w sektorze cywilnym, tzw. art. 15a" - powiedział szef policyjnych związkowców Rafał Jankowski. Dodał, że w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne - najprawdopodobniej finalne - spotkanie związkowców z kierownictwem resortu. "Po tym spotkaniu będziemy znali więcej szczegółów. Niemniej jednak dobiliśmy do brzegu z tym, na co czekaliśmy długo, nawet powiem zbyt długo" - powiedział Jankowski.

Jak podkreślają związkowcy, kwota o której poinformowało dziś MSWiA, ma stanowić tylko część przyszłorocznych podwyżek. Do tego doliczyć trzeba jeszcze pieniądze wynikające z ustawy modernizacyjnej. W tej sprawie trwać mają rozmowy z resortem finansów. Więcej szczegółów - jak zapewnia NSZZP - pojawi się po spotkaniu, które przewidziane jest na 13 września w MSWiA.

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 464
mio
niedziela, 5 września 2021, 23:05

wystarczy wykreślić zapis - 25 leni staż i sprawa załatwiona.

Co powiedzieć, każdego szkoda ....
niedziela, 5 września 2021, 23:32

Gdybyś chciał tak wykreślać, to musiałbyś de facto zmieniać każdą dotychczasową reformę, bo zaraz następnym coś by się nie podobało, niestety, do tej pory cofnęli przy pewnych warunkach tylko tym z rocznika 99-03 wykreślili część warunków, to jedyni wybrańcy

mio
poniedziałek, 6 września 2021, 08:34

Wykreślili 55 to i mogą 25 co w tym przypadku jest i uzasadnione i sprawiedliwe

Dobre sobie
poniedziałek, 6 września 2021, 23:15

Co jest uzasadnione, chcesz skreślić cała reformę 18a, marzyciel, to procesij się z byłym rządem, on ci to wprowadził

Damian
niedziela, 5 września 2021, 20:34

Powinni zacząć rozmowę od 10% inflacyjnego bez tego to nawet nie ma co słuchać tych bajeczek rządu

Henry
niedziela, 5 września 2021, 22:55

Eksperci od finansów, ekonomii, gospodarki wyliczyli że minimum podwyżk 12%, ale realnie więcej, bo ta inflacja jest niedoszacowana, jest de facto wyższa

GG
niedziela, 5 września 2021, 19:11

Panowie zrozumcie. Posłowie dostali, senatorowie dostali. Dla wszystkich nie wystarczy. A oni byli pierwsi, więc im się należało.

Tu jest pies pogrzebany
niedziela, 5 września 2021, 20:05

GG, Ty tak serio?, to poczytaj różne źródła, gdyby miało nie wystarczyć to nie dawali by sobie takich podwyżek, środki są, pytanie jak je rozdzielą

GG
poniedziałek, 6 września 2021, 00:24

Tak. Są. Właśnie Unia je zablokowała za brak praworządności. A że posłom obiecano, to pozostała budżetówka powinna się przygotować na zaciskanie pasa.

Korekta
niedziela, 5 września 2021, 19:27

Parlamentarzyści dostali po 40%, to budżetówka jak my, jako Państwo mamy spore oszczędności w budżecie, nadwyżki, nie opowiadajmy sobie bajek że nie stać Państwa na obronność i bezpieczenstwo, na to zawsze muszą być środki

...
poniedziałek, 6 września 2021, 00:26

Po co wydawać na bezpieczeństwo, jak można sobie dać podwyżki. Władza wie, że to jej ostatnia kadencja to doi ile może. Zgodnie z zasadą, że po nas choćby potop. Następcy się będą martwić.

nie ostatnia
poniedziałek, 6 września 2021, 17:29

oj nie. przy tej opozycji nie ma szans zeby ktos inny wygral wybory. pis przy wladzy to mniejsze zlo dla spoleczenstwa. a poza tym chyba nie az tak zle mamy za rzadow pis? najlepiej od czasu millera w 03...

W jedności siła
niedziela, 5 września 2021, 18:30

W jedności siła, każdy ma z Was swoje racje, ci niżej i wyżej opłacani, ale mamy jeden cel, walkę o godne zarobki, jeżeli damy się podzielić to kaplica. Za moment wszystko będzie jasne w sprawie modernizacji, tu trzeba wzmóc czujność i trzymać wspólnie rękę na pulsie, spory nikomu nie posłużą, trzeba trzymać się razem, bo być może ta wspólnota pozwoli nam wynegocjować lepsze warunki, nie wiadomo co przed nami, na razie czekamy na ogłoszenie porozumienia, na tym się skupmy, nie na sporach, one nas tylko osłabiają.

Wspol
poniedziałek, 6 września 2021, 00:29

Tak. Solidarność, jedność, brak podziałów. Chyba, że chodzi o wynagrodzenia, to my oficerowie musimy zarabiać znacznie więcej niż robole, bo jak by to wyglądało. Może i nie przyłączyliśmy się do protestu 2018, ale dostaliśmy co nam się należało i teraz też mamy dostać. I to więcej niż plebs.

Karol
niedziela, 5 września 2021, 20:10

Jestem za, przed nami ważniejsze cele, modernizacja, to nas musi łączyć nie dzielić

Monika
niedziela, 5 września 2021, 17:47

A co z pracownikami cywilnymi?!?!?!

Pewne info
wtorek, 7 września 2021, 14:41

Cywile też 4,4% jak cała budżetówka

Wkoło jedno
niedziela, 5 września 2021, 18:05

A co z mundurowymi?, a co z nauczycielami?, a co ze służbą zdrowia?, a co z całą budżetówką?, myślisz że tylko cywile mają mało, mylisz się. Poza tym oceniasz swoją pracę z pozycji wygodnego fotela za biurkiem, gdybyś wyszła na ulice, to miałaś inną percepcję postrzegania i mniej roszczeń

Nauczyciel
niedziela, 5 września 2021, 22:57

Nauczyciele to już dno, zarobki gorsze niż dozorca, nie uwłaczając nikomu, kilka kierunków, staż, praktyka, egzaminy państwowe, certyfikaty językowe, zajęcia dodatkowe sto wszystko za zawrotną kwotę 2.5-3.5 tys.pln

Cywil nie mundurowy, ale ...
niedziela, 5 września 2021, 22:49

Sprawa jest trudna, cywile to tak naprawdę biurokraci, to nasze ogniwo administracyjne, logistyczne, wspomagające, faktycznie ze służbą nie mają zbyt wiele wspólnego, tak jak mundurowi którzy robią to samo, ale jestem za, powinni też dostać podwyżkę, pracują, mają rodziny.

Czekaliśmy na to tyle lat
niedziela, 5 września 2021, 23:11

Tu nie chodzi o te ktoś nie docenia czy nie szanuje pracy cywili, nie to, problem w tym że pewne programy że względu na specyfikę i profil zawodu są dedykowane mundurowym i tak jest tutaj.

Kryśka_B.
niedziela, 5 września 2021, 19:44

Po pierwsze cywile i funkcjonariusze mają tego samego pracodawcę, więc nie ma nic dziwnego w ich żądaniach. Po drugie za najniższa krajową naprawdę trudno jest żyć a spora część tyle właśnie zarabia. Rzekoma roszczeniowość bierze się ze spadku siły nabywczej pieniądza i stąd, że cywile siedzą biurko w biurko z funkcjonariuszami, którzy często robią dokładnie to samo a wynagrodzenie cywila jest w tym momencie więcej niż o połowę niższe. W biurze powinni pracować sami cywile, nie widzę żadnego sensu żeby funkcjonariusz mający uprawnienia do posługiwania się bronią siedział za biurkiem. A na ulicy brakuje ludzi. Niech szeregowy funkcjonariusz zarabia 10.000zł netto, czemu nie. To godne wynagrodzenie za służbę, narażanie życia i zdrowia. Ale na miłość boską, niech ten cywil zarabia przynajmniej 3.000 zł netto a specjaliści więcej. Czy to jest coś niesamowitego o co się upominamy?

Obserwator
poniedziałek, 6 września 2021, 20:07

Zgadzam się! Owszem, niech funkcjonariusze zarabiają godne pieniądze, ale ci prawdziwi funkcjonariusze, a nie urzędnicy ubrani w mundur. Jeśli funkcjonariusz nie służy, a pracuje, powinien zarabiać proporcjonalnie mniej, w sensie ci zza biurek powinni zarabiać mniej od tych patrolujących granicę, szlaki komunikacyjne, służących z bronią, pirotechników, etc. Owszem, każdy jest potrzebny, i ten z patrolu, i logistyk, i kadrowiec, ale to, że wszyscy funkcjonariusze mają mieć takie same przywileje (wynagrodzenia, prawa emerytalne na takich samych zasadach) jest zwyczajnie nie fair. To ci z granicy i z drogi stanowią trzon i istotę tej formacji, a mają mniej niż koledzy siedzący cały okres służby za biurkiem i parający się kwitologią. W praktyce, o podwyżki najgłośniej krzyczą funkcjonariusze-urzędnicy zza biurek (o zgrozo, oni też najwięcej tych podwyżek i innych bonifikat dostają), a ci którzy faktycznie służą zwyczajnie nie mają na to czasu. Nie zrozumcie mnie źle, wiadomym jest, że nikt całego okresu służby na pasku nie przesłuży, doświadczony funkcjonariusz ma prawo przejść do pracy administracyjnej, jako doświadczona osoba może, a wręcz powinien szkolić i nadzorować innych, z krótszym stażem. Problemem są ci, którzy całą służbę siedzą za biurkiem, nie uczestniczą w żadnych działaniach stricte mundurowych, a w przypadku wytypowania ich do takich działań - rzucają zwolnieniem lekarskim. Oni psują opinię o funkcjonariuszach i służbie w ogóle - ubrali mundur i uważają, że należy im się więcej i więcej, tylko dlatego, że ten mundur noszą. Tak więc powinno być rozgraniczenie: pula 1 wynagrodzeń - funkcjonariusze, pula 2 wynagrodzeń - funkcjonariusze administracyjni. Prawa do wcześniejszej emerytury - jedynie dla funkcjonariuszy, którzy co najmniej dziesięć lat faktycznie przesłużyli, tzn. pełnili służbę, a nie pracowali. To mówię ja - cywil, czynny obserwator. Co do fragmentu "cywile siedzą biurko w biurko z funkcjonariuszami, którzy często robią dokładnie to samo a wynagrodzenie cywila jest w tym momencie więcej niż o połowę niższe" - cóż, niestety czasami robią nawet więcej. Często jest i tak, że to pracownicy realizują jakieś zadanie, a funkcjonariusze spijają śmietankę... Ileż to razy było, że funkcjonariusze byli wynagradzani choć nic nie robili (żadnych wyjazdów, przychodzenie do pracy żeby posiedzieć w internecie i poplotkować), ale ot przyszedł limit na nagrody/dodatki, więc dostali, bo czemu nie dać skoro są środki, bo "im się należy, za to, że są funkcjonariuszami", etc. a pracownikom, którzy odwalali całą czarną robotę - przysłowiową figę z makiem, bo na nich limitu nie było... Najgorsze, że na stanowiska cywilne są konkretne wymogi i większość stanowisk obsadzona jest specjalistami w danej dziedzinie, a tu przychodzi do działu pierwszy z brzegu funkcjonariusz z gatunku "przyjmowaliśmy do służby jak leci, bo nie ma chętnych, trzeba brać co jest" i zgrywa się na ważniejszego i mądrzejszego, bo "on/ona nosi mundur". Mam wrażenie, że kiedyś było inaczej, funkcjonariusze byli profesjonalistami świecącymi przykładem, noszącymi mundur z poszanowaniem i godnością. Teraz - max aspiracji, zero kompetencji.

Lotka
niedziela, 5 września 2021, 22:41

Rozmundurować f-szy którzy robią to co cywile, przecież to zwykli urzędnicy, co ma ich praca wspólnego z mundurowymi?, z narażanie życia i zdrowia?, wiem że macie małe pieniążki, nauczyciel dyplomowany z 15-letnim stażem po czterech kierunkach 3.300 PLN, też budżetówka....

Jarek
niedziela, 5 września 2021, 18:28

Na wygodnym fotelu za biurkiem podejmuje się odpowiedzialne decyzje!

Gargamel
niedziela, 5 września 2021, 19:40

Ci za naprawdę wygodnymi biurkami nie potrzebują bić się o marne grosze podwyżki

Przestań chłopie
niedziela, 5 września 2021, 19:24

Nie żartuj, chyba ile łyżeczek do kawy

Tweets InfoSecurity24