KAS i CBŚP uderzają w mafię paliwową. Skarb Państwa mógł stracić blisko 130 mln złotych

12 listopada 2019, 12:27
Służba Celno-Skarbowa Lublin
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przy wsparciu policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, przeprowadzili kolejną akcję związaną z likwidacją międzynarodowego związku przestępczego wprowadzającego do obrotu na terenie RP nielegalne paliwo. Jak informuje KAS, grupa przestępcza działała na wielką skalę. W latach 2015-2018 wprowadziła do obrotu 41 milionów litrów nielegalnego paliwa. Funkcjonariusze KAS z Łodzi i CBŚP z Krakowa zatrzymali sześciu mężczyzn i zabezpieczyli około 210 tys. zł w gotówce oraz cztery samochody osobowe o wartości co najmniej 200 tys. zł.

Przestępczy proceder polegał na wprowadzaniu do obrotu na terenie Polski nielegalnego paliwa pochodzącego z Niemiec. Paliwo, przy pomocy fikcyjnych podmiotów, miało być transportowane w tranzycie przez teren RP do krajów nadbałtyckich. W rzeczywistości paliwo w postaci oleju opałowego po odbarwieniu było rozprowadzane na terenie Polski jako olej napędowy.  

Działania służb są kontynuacją akcji z marca bieżącego roku, w trakcie której zatrzymano sześciu członków międzynarodowego związku przestępczego (w tym dwóch głównych organizatorów) po stronie polskiej oraz czterech członków po stronie niemieckiej, a także zabezpieczono majątek o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Jak szacują służby, w wyniku działania grupy, Skarb Państwa mógł stracić nawet blisko 130 milionów złotych. 

3 listopada funkcjonariusze prowadzili działania na terenie województwa śląskiego i łódzkiego. Zatrzymali sześciu mężczyzn, którym prokuratura przedstawiła zarzut udziału w zorganizowanym związku przestępczym oraz popełniania przestępstw karnych skarbowych o dużej wartości. Sąd Rejonowy w Częstochowie wobec 5 zatrzymanych zastosował tymczasowy areszt. Szósty z zatrzymanych został zwolniony ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający prowadzenie dalszych czynności procesowych.

Łącznie w sprawie zatrzymano już 12 osób. Jak podkreślają śledczy sprawa jest w toku i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Ula
środa, 13 listopada 2019, 12:17

Czuje grube wyroki 3 lata...a dla tych co sie przyznali choć pełni pieniędzY nie odzyskano 3 lata w zawieszeniu...nasz wymiar sprawiedliwości to takie robienie ze społeczeństwa ,,tata wariata,, -zawsze mówi się grozi mu10 lat...ale nigdy nue dostanie nawet połowy wyroku bo zawsze może apelować o niższy jak kara jest od 1-10lat...za okradanie państwa na grube miliony , szpiegistwo,uprowadzenie dl okupu,handel ludzmi,narkotykami na dużą skalę wyroki jak za włamanie do piwnicy...w Usa 40-60lat lub dożywocie...wtedy potencjakny sprawca kalkuluje zyski a nie myśli...nie byłem karany zawieszą mi wyrok albo dostane 2-3 lata ale mam ukryte 3-6-12 milonów...opłaca mi się.

Tweets InfoSecurity24