Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Donbas: ukraiński pogranicznik oślepiony laserem

FOT. MVS.GOV.UA
FOT. MVS.GOV.UA

Przeciwnik używa wysokoenergetyczne broni – tak zwanych laserów oślepiających – poinformowała ukraińska Straż Graniczna, opisując incydent w rejonie Marjinki w którym poważnie ranny został jeden funkcjonariusz. Porażono go promieniem lasera z terytorium kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów. Co warto zaznaczyć, lasery oślepiające są zakazane od 1995 roku specjalnym protokołem uzupełniającym do Konwencji Genewskiej.

Jak podaje ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy funkcjonariusz Straży Granicznej doznał poważnego poparzenia siatkówki oka, podczas obserwacji przez lornetkę linii demarkacyjnej pomiędzy siłami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami w drugiej połowie maja bieżącego roku. Porażenie wzroku nastąpiło, jak ustalili lekarze, w wyniku trafienia promieniem wysokoenergetycznego światła, czyli lasera. Został on wyemitowany z terenu kontrolowanego przez siły rosyjskie i separatystów.

Nie jest to pierwszy tego typu przypadek podczas konfliktu w Donbasie. W 2016 roku oślepionych zostało trzech ukraińskich pograniczników i żołnierzy. Od 2014 roku siły podległe ministerstwu obrony i ministerstwu spraw wewnętrznych Ukrainy zarejestrowały co najmniej sześć dobrze udokumentowanych i potwierdzonych incydentów z użyciem wobec ludzi laserów oślepiających o mocy mogącej spowodować trwałe uszkodzenie wzroku. Próbowano również uszkodzić w ten sposób systemy optoelektroniczne samolotów i bezzałogowców strzegących granicy z Rosją oraz z terenami okupowanymi. Celem "laserowego oślepiania" są również systemy i członkowie misji OBWE na Ukrainie, chociaż w wsród nich nie było dotąd przypadków nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. 

Sprawa jest o tyle poważna, że użycie tego typu broni przeciw ludziom jest zakazane od 1995 roku. Kwestii tej dotyczy „Protokół w sprawie laserowych broni oślepiających”, będący jednym z 4 protokołów uzupełniających obecnie obowiązującą „Konwencję o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych” z roku 1980. Pozostałe trzy dotyczą: zakazu użycia niewykrywalnych odłamków; zakazów lub ograniczeń użycia min, min-pułapek i innych urządzeń oraz zakazów lub ograniczeń użycia broni zapalających.

Reklama

Komentarze

    Reklama