"Dobra dla środowiska". Posłowie za superustawą

22 lipca 2020, 18:11
sejm RP
Fot. Sejm RP/Twitter

W Sejmie minął kolejny dzień prac nad wyczekiwanym przez funkcjonariuszy rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Choć do dokumentu pojawiły się pewne uwagi i poprawki, to można powiedzieć, że politycy poparli zaproponowane w nim rozwiązania, dotyczące m.in. omawianego najszerzej przedemerytalnego dodatku motywacyjnego, który ma zachęcić doświadczonych funkcjonariuszy do pozostania w służbie. Wiceminister Wąsik wyraził natomiast nadzieję, że już w piątek, 24 lipca zostanie on jednogłośnie przyjęty. I jest na to bardzo duża szansa.

Sejmowe prace nad projektem rozpoczęły się dzisiaj na posiedzeniu plenarnym, od zdania przez posła Zdzisława Sipierę relacji z prac komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz specjalnej podkomisji, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni zajęły się właśnie rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Jak podkreślił polityk, jest to dobra ustawa, dobra dla środowiska. Rozwiązania zaproponowane w dokumencie poparli przemawiający w Sejmie politycy z różnych klubów, choć nie obyło się oczywiście bez uwag. 

Przypomnijmy, że w ramach prac komisji doprecyzowano m.in. nazwę dokumentu, ze względu na ujęcie w niej Centralnego Biura Antykorupcyjnego (wysokość ekwiwalentu za urlop oraz odpraw pośmiertnych dla rodzin), a także przesunięto termin jej wprowadzenia o dwa miesiące - na 1 października 2020 roku. 

Zdemotywowany, jak SCS

Wydaje się, że najcześciej politycy pytali, dlaczego dodatkiem nie zostali objęci funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, którzy zażarcie walczyli o włączenie ich w jej przepisy. Pomysł ten poparł również minister finansów Tadeusz Kościński, który zwrócił się w tej sprawie do rządu, podkreślają, że są na to środki. Dopisania funkcjonariuszy SCS nie udało się jednak załatwić. 

W odpowiedzi, jeszcze podczas obrad komisji, resort informował, że rozwiązania dotyczące dodatku motywacyjnego mają charakter eksperymentalny. Jeśli się sprawdzą, to zostaną wprowadzone także w innych służbach i formacjach, także wojskowych. Sprawa ta nie zostanie więc zamknięta wraz z przyjęciem dokumentu. Jak podkreślał wiceminister Maciej Wąsik, zarówno podczas obraz plenarnych, a także komisji, system dodatku motywacyjnego, zaprojektowany przez resort, musi się sam finansować. Według wiceministra, ocena jego działania i skuteczności zajmie ok. pół roku.

Ostatecznie po II czytaniu do projektu zgłoszono osiem poprawek, dlatego też dokument trafił ponownie pod obrady Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, które zorganizowane zostały jeszcze tego samego dnia. Dotyczyły one m.in. właśnie dodania funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej jako beneficjentów dodatku motywacyjnego. Komisja rekomenduje jednak, by poprawki te zostały odrzucone, zresztą tak jak reszta zmian w dokumencie zaproponowana przez posłów. Wiadomo, że część z nich "wróci" podczas senackich rozmów nad projektem rządowej ustawy, co zapowiedział m.in. przewodniczący komisji Wiesław Szczepański.

Zdawkowo o art. 15a

"Przypominam, że będziemy pracować nad 15a" - tylko tymi słowami wiceminister w resorcie spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik skomentował poselskie pytanie, dotyczące niezałatwionej wciąż sprawy art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Jest to obecnie "temat numer jeden na związkowej liście spraw" - jak to określili funkcjonariusze z NSZZ Policjantów na początku lipca br., gdy przekazywali - jak mogło się wydawać - dobre nowiny w tym temacie. To właśnie bowiem na początku lipca br. przewodniczący Rafał Jankowski otrzymać miał od wiceministra Macieja Wąsika zapewnienie, że "w ciągu dwóch tygodni MSWiA przedstawi założenia do projektu ustawy regulujące tę kwestię". Termin ten jednak minął, a sygnałów w sprawie niestety brak. 

Wiceminister Maciej Wąsik zapewnił jednak, że będzie nowa ustawa modernizacyjna służb mundurowych, a resort pracować będzie również nad dodatkami do emerytury dla strażaków działających w OSP. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
robol
środa, 22 lipca 2020, 22:23

Dziękujemy leśnym dziadkom z ZG NSZZP za załatwienie sobie fajnego dodatku do i tak sutej pensyjki. Szkoda, że tak ochoczo nie walczycie o art 15a , 100% L4...

czwartek, 23 lipca 2020, 20:23

wez człowieku nie narzekaj...zakasaj rekawy i pracuj

St.sierż
czwartek, 23 lipca 2020, 20:04

Sama prawda ! Sprzedali się za dodatek ! WSTYD !

Wielkopolanin
środa, 22 lipca 2020, 20:42

Super!!!

Tomek
środa, 22 lipca 2020, 20:28

Zostało mi rok do 15 i tyle mnie będą widzieli. Niech dymaja Ci co dostaną dodatki

Policjant
czwartek, 23 lipca 2020, 22:12

Ja mam 5 lat służby i zaraz spadam. Dziadki niech robią. Dyżurny będzie brał kasę a jak coś się go zapytasz to powie, że nie wie, albo to ty jesteś na miejscu. Policja mi życie nie uratowała, raczej zmarnowała kilka lat. Ale człowiek nie miał tam nikogo to nie wiedział co to za gnój.

dziadek
piątek, 24 lipca 2020, 14:25

Skoro jesteś taki "debeściak" to po co ci te porady od dyżurnego? "Dziadki" nie dostają bonusu 25+ za niańczenie "debeściaków" tylko za to, że łaskawie pozostaną w służbie. Bądź mężczyzną i po prostu się zwolnij - płakanie na forum nic nie zmieni, porządna kaska wpadnie do kieszonek "dziadków", a ty musisz się obejść ze smakiem :)

warszawiak
czwartek, 23 lipca 2020, 18:54

Olaboga - policja się zawali bo jakiś "płaczek" odejdzie. Śmiechu warte. Najwidoczniej Minister Spraw Wewnętrznych uznał, że woli mieć "pod bronią" doświadczonych gliniarzy, a nie rozdygotanych emocjonalnie mamisynków, którzy z każdą pierdołą lecą do psychologa.

Peter
czwartek, 23 lipca 2020, 02:36

Krowa, która głośno ryczy mało mleka daje. Podobnie będzie z Twoimi buńczucznymi zapowiedziami o odejściu. Pokrzyczysz, potupiesz nóżkami i dalej będziesz pracował ponieważ policjant na cywilnym rynku pracy ze swoimi kwalifikacjami jest nikim tzn. co najwyżej ochroniarzem w spożywczaku.

FUnkcjusz 18 lat służby
czwartek, 23 lipca 2020, 01:00

Słusznie, mnie też Policja życia nie uratowała. Chętnie popatrzę na tych 25+ z boku.

piątek, 24 lipca 2020, 00:31

A może jednak, skoro tkwisz w mundurze już 18 lat ...

Tweets InfoSecurity24