Podwyżki w służbach od stycznia. MSWiA podało kwoty

3 września 2021, 15:44
Maciej Wąsik
Fot. MSWiA/Twitter

Zgodnie z zapowiedzią, związkowcy formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, spotkali się z przedstawicielami resortu, m.in. wiceministrem Maciejem Wąsikiem. Po miesiącach oczekiwania usłyszeli oni konkretne propozycje, dotyczące wzrostu uposażeń od 1 stycznia 2022 roku.

Nowa ustawa modernizacyjna dla służb podległych MSWiA oraz podwyżki uposażeń w roku 2022 były głównymi tematami spotkania - podaje resort. Parę dni temu związkowcy zapowiadali, że jeśli w ten piątek nie otrzymają konkretnych informacji na temat ruszającego w przyszłym roku programu oraz podwyżek, które według nich musi on zakładać, to rozpoczną akcję protestacyjną. Do tej, przynajmniej na razie, może jednak nie dojdzie. Ministerstwo podało bowiem konkretne kwoty. Strona rządowa uzgodniła, że wzrost wynagrodzeń (wynikający z zaprezentowanego niedawno projektu ustawy budżetowej na 2022 rok), od 1 stycznia 2022 roku, w sferze budżetowej m.in. dla funkcjonariuszy służb mundurowych, wyniesie 4,4 proc. Wraz z nagrodą roczną daje to wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia o 270 zł na etat. 

Ministerstwo pisze również, że "strona rządowa zgodziła się na przywrócenie w służbach podległych MSWiA funduszu nagród". Tak też wynika z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022, potocznie zwany ustawą okołobudżetową.

Wiceminister Maciej Wąsik zapewnić miał również, że resort kończy prace nad nową ustawą modernizacyjną na lata 2022-2025. Znaleźć ma się w niej część dotycząca zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń. Ale to tyle jeśli chodzi o informacje na temat samego programu. Nadal nie wiadomo ile resort zamierza dokładnie przeznaczyć środków na kontynuację modernizacji. Wiadomo jedynie, że ma to nie być mniej, niż w przy poprzedniej jej edycji, zakończonej w 2020 roku. To jednak nie koniec rozmów na ten temat. Kolejne spotkanie zaplanowano na 13 września br.

Strona związkowa nie skomentowała na razie efektów spotkania. Nie wiadomo więc nadal, czy mundurowych satysfakcjonują zaproponowane przez resort kwoty i powstrzyma ich to przez ruszeniem z akcją protestacyjną.

Oczekiwanie na zmiany w art. 15a

Podczas piątkowego spotkania rozmawiano również o kwestiach związanych z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Strona rządowa potwierdzić miała, że finalizuje prace związane ze zmianą zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Chodzi o artykuł 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.

Grupa funkcjonariuszy, których dotyczy to rozwiązanie, w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę z co najmniej 25-letnim stażem służby będzie miała do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to doliczenie tym funkcjonariuszom do emerytury mundurowej pracy cywilnej i tym samym pobieranie tylko emerytury mundurowej. Druga możliwość to niedoliczanie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS (za pracę cywilną, po spełnieniu warunków wieku 60/65 lat). Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy w tym zakresie zostanie wkrótce skierowana na Stały Komitet Rady Ministrów.

Przypomnijmy jednak, że choć propozycja ta nie satysfakcjonuje związkowców i planują oni walkę o wprowadzenia w niej zmian już w trakcie prac w Sejmie i Senacie, to podkreślają równocześnie, że nawet w tym kształcie stanowi ona jakieś rozwiązanie problemu i nie zamierzają blokować prac. 

AKTUALIZACJA:

Z informacji jakie PAP przekazał Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów wynika, że rozmowy przyniosły oczekiwany efekt. "Doszliśmy do porozumienia w kwestii tych ostatnich dwóch postulatów, czyli ustawy modernizacyjnej i wzrostu uposażeń z tym związanych oraz uprawnień emerytalnych dla pracujących przed wstąpieniem do służb w sektorze cywilnym, tzw. art. 15a" - powiedział szef policyjnych związkowców Rafał Jankowski. Dodał, że w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne - najprawdopodobniej finalne - spotkanie związkowców z kierownictwem resortu. "Po tym spotkaniu będziemy znali więcej szczegółów. Niemniej jednak dobiliśmy do brzegu z tym, na co czekaliśmy długo, nawet powiem zbyt długo" - powiedział Jankowski.

Jak podkreślają związkowcy, kwota o której poinformowało dziś MSWiA, ma stanowić tylko część przyszłorocznych podwyżek. Do tego doliczyć trzeba jeszcze pieniądze wynikające z ustawy modernizacyjnej. W tej sprawie trwać mają rozmowy z resortem finansów. Więcej szczegółów - jak zapewnia NSZZP - pojawi się po spotkaniu, które przewidziane jest na 13 września w MSWiA.

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 464
Policjant z Kołobrzegu
wtorek, 7 września 2021, 03:31

Związki dbają tylko o siebie. Z całym szacunkiem dla dziadków. Jednak stawianie wszystko pod sztandarem 15a jasno pokazuje, że związki w takim składzie dbają o swoje dobro. Na taka podwyżkę też się zgodzili bo jak się dostaje dziadkowie to i 150 netto może być.

Litości !
wtorek, 7 września 2021, 00:43

Widzę że wielu się cieszy że mundurówka dostanie mniej inflacyjnego niż zakładano, nie ma się co cieszyć, gorzej opłacana armia czy policja to problem nas wszystkich, nie tylko mundurówki, bo bezpieczeństwo to wartość bezwzględna, trzeba być dyletantem żeby się z tego cieszyć, zero świadomości.

I po co te nerwy?
poniedziałek, 6 września 2021, 23:45

W czym problem, czekamy na ostateczne decyzje, te jeszcze nie zapadły, program jest w toku, jeżeli zostaniemy wystawieni to będziemy realizować plan związków, czyli protest. Na razie nie ma powodów, po ogłoszeniu decyzji będzie wiadomo, jak dotąd ten rząd wywiązuje się z obietnic, tak jak to deklaruje niemal na każdym spotkaniu, więc spokojnie, po co ten stres, mało go macie w pracy?

.
wtorek, 7 września 2021, 17:34

Rząd wywiązuje się z obietnic...Chyba wobec swoich ludzi. Stanowiska w spółkach rozdaje i podwyżki przytula. A obywatele są ważni do momentu zamknięcia lokali wyborczych.

Bywa tak i tak
poniedziałek, 6 września 2021, 22:41

Nie brakuje nam poważnych zadań i pracy, robimy na pełnych obrotach, nikt nie pozoruje działań, czasy mamy jakie mamy, silne, dobrze doposażone i opłacone służby to priorytet, wie to każdy rozgarnięty człowiek, taki który potrafi racjonalnie analizować, a tych co zżera zazdrość, no cóż, widocznie nie rozumieją powagi sytuacji lub po prostu mają smutne, nudne życie i potrzebują bodźców.

Przykre.....
poniedziałek, 6 września 2021, 18:59

W wojsku jak zabiorą odprawy na członka rodziny około 40 tyś.zł. To dopiero zaczną wszyscy pakować manatki........

Niezły wynik
wtorek, 7 września 2021, 00:15

Szkoda że w policji takich odpraw nie ma, generalnie to 5-krotność naszej odprawy

Wojsko ma naprawdę dobrze
poniedziałek, 6 września 2021, 21:53

W wojsku są takie odprawy że w policji to nawet nie 30%, więc daj spokój, macie też wyższe emerytury, pensje, dodatki, świadczenia, nie ma co narzekać, Wojska naprawdę ma dobrze, tylko u Was nie ma zapaści kadrowej, bo są chętni do pracy, wszędzie indziej łapią ludzi gdzie się da ...

333
poniedziałek, 6 września 2021, 20:48

Podobno już pakują,coś się u nich szykuje.

Tweets InfoSecurity24