Premier zapowiada "oczekiwane przez funkcjonariuszy" zmiany w prawie o ruchu drogowym

2 sierpnia 2021, 11:23
Morawiecki Mateusz, fot. Adam Guz KPRM
Fot. Adam Guz/KPRM

Zmiany dotyczące bezpieczeństwa na polskich drogach są bardzo ważne i oczekiwane przez funkcjonariuszy polskiej policji. Są niezwykle istotne chociażby z tego względu, że od ponad 20 lat nie zmieniano kwot mandatów w Polsce - powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

W poniedziałek przed siedzibą Komendy Stołecznej Policji odbył się briefing prasowy poświęcony zwiększaniu bezpieczeństwa na polskich drogach. Udział w nim wziął premier Mateusz Morawiecki i komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. 

Premier podczas konferencji prasowej przypomniał, że rząd kilka dni temu przyjął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. wprowadzenie renty dla najbliższych osób, które zginęły w wypadkach drogowych, niższe stawki OC dla osób jeżdżących bezpiecznie oraz podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł. "Wszelkie tego typu działania, które prowadzimy mają służyć temu, aby ruch drogowy był po prostu bezpieczniejszy" - mówił premier. 

Premier powiedział przy tym, że rząd chce też ścigać i łapać skutecznie "bandytów za kierownicą".

Apeluję, aby sierpień był miesiącem bezpiecznych powrotów z wakacji, bezpiecznych powrotów do domu. Tutaj mamy do czynienia z ludzkim życiem. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Do sprawy odniósł się Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. "Zmiany, o których mówił pan premier dotyczące bezpieczeństwa na polskich drogach to są bardzo ważne zmiany i oczekiwane przez funkcjonariuszy polskiej policji. One przede wszystkim ogniskują się w obrębie wysokości grzywien, a więc zwiększenie tej kwoty grzywny w postępowaniu sądowym do 30 tys. złotych, w postępowaniu mandatowym do 5 tys. złotych, a przy zbiegu wykroczeń do 6 tys. złotych" - podkreślił gen. insp. Jarosław Szymczyk. "To są zmiany niezwykle istotne chociażby z tego względu, że od ponad 20 lat nie zmieniano kwot mandatów w Polsce" - ocenił Komendant Główny Policji.

Szef policji wskazał przy tym, że policjanci jak tylko ta nowelizacja wejdzie w życie, będą z nich na pewno korzystać. "Oczywiście w każdym przypadku policjant decyduje o wysokości kwoty mandatu karnego" - mówił. Wpływy z tego tytułu mają być wykorzystane na inwestycje drogowe. "Zakładamy, że pieniądze z mandatów drogowych trafią na budowę dróg" - poinformował. Wszystkie tego rodzaju działania mają służyć temu, żeby ruch drogowy był bezpieczniejszy" - stwierdził. Szef rządu podkreślił, że "na drodze nie mijamy tylko samochodów - mijamy ludzi, którzy są w tych samochodach".

Zwrócił także uwagę na znaczenie rozwijania przez rząd bezpiecznej infrastruktury. "Ponadto przyjęliśmy i rozwijamy w ogromnym tempie Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. To tysiące różnego rodzaju zadań w Polsce - przejścia dla pieszych, sygnalizatory, ronda, kładki. Inwestycje te zwiększą bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ale ważne jest też, by Polska Policja skutecznie ścigała, łapała i karała sprawców wypadków" - napisał Mateusz Morawiecki.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Zenon
środa, 4 sierpnia 2021, 21:52

Myślę że podwyżka na poziomie minimum 50% będzie ok to i tak mniej niż w rządzie a się należy ....

Olo
wtorek, 3 sierpnia 2021, 22:52

I cyk. To nie my podnosimy kary. To ta niedobra policja.

Koko
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 18:49

Haha czyli to funkcjonariuszy pomysł?! Dopóki nie będzie ustawy modernizacyjnej ja nie widzę powodu po co mailbym aż tak karac surowo kierowców. Generalnie przepisy są oderwane od rzeczywistości bo nie każdego stać na 1500 zł mandatu za jazdę 81 km w terenie zabudowanym. Dziwię się ludziom, że mają to w poważaniu, a z rok będzie mowa, że Policja jest zła.

Giewont
wtorek, 3 sierpnia 2021, 10:13

Jak cię nie stać to jeździj zgodnie z przepisami. Manadaty powinny być w wysokości by odstraszały od płacenia. Obecne tanie jak barszcz co widać po tym co się dzieje na naszych drogach.

Xyz
wtorek, 3 sierpnia 2021, 19:21

A przepraszam, co się dzieje???

Obywatel
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 18:11

Proponuje zaczac od przestepcow drogowych w nieoznakowanych radiowozach.Ci to dopiero lamia przepisy a odpowiedzialnosci zero.

E.
wtorek, 3 sierpnia 2021, 00:22

Zgodzę się. Ostatnio jechałem za takim delikwentem w nieoznakowanym radiowozie, który raz, że jechał ze znacznym przekroczeniem prędkości, dwa zmieniał pasy ruchu bez użycia kierunkowskazu to na dodatek jeszcze wyprzedzał na przejściu dla pieszych...

Krystian
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:37

"...Premier powiedział przy tym, że rząd chce też ścigać i łapać skutecznie "bandytów za kierownicą"..." Jeśli rząd nie wprowadzi ustawy modernizacyjnej skupionej wokół podwyżek uposażeń dla funkcjonariuszy to premier się nie myli... Rząd będzie ścigał bandytów za kierownicą... będzie to robił sam....

Tweets InfoSecurity24