Reklama

Policja

Czas uzupełnić zapasy policyjnych hełmów

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Śląska Policja
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Śląska Policja

Czas na kolejną porcję hełmów odłamko- i kuloodpornych typu ACH lub MICH dla policji. Formacja ruszyła z nowym postępowaniem. Czy i tym razem zdecyduje się na chorwackie rozwiązanie?

Komenda Główna Policji chce zlecić dostawy do 1500 hełmów odłamko- i kuloodpornych typu ACH lub MICH. Część z nich dostarczona ma zostać w ramach zamówienia podstawowego, a część opcjonalnie - odpowiednio 1000 i 500 sztuk. Sprzęt składowany będzie w magazynie Centralnej Składnicy Uzbrojenia Komendy Stołecznej Policji w Starej Wsi k. Celestynowa.

Na liście wymagań konstrukcyjnych dla wskazanych przez policję hełmów znajdziemy m.in.: wykonanie z materiałów kompozytowych; zapewnienie możliwości jednoczesnego stosowania przez użytkownika systemu łączności z aktywną ochroną słuchu, zestawu noktowizyjnego, maski przeciwgazowej czy ochrony oczu; wykonanie w co najmniej dwóch wielkościach; adapter do mocowania noktowizji; szyny boczne do mocowania adapterów PICATINNY; szyny boczne wyposażone w "odciąg" noktowizora, z elastycznych linek, jednym końcem przytwierdzone do szyny a drugim wyposażonym w hak. Natomiast na ukompletowanie hełmu składać ma się sam czerep zabezpieczony opaską krawędziową oraz wyposażenie wewnętrzne, a także odpowiednie dokumenty.

Jeszcze zeszłym roku formacja zleciła podwarszawskiej spółce UMO dostawę ponad 2 tys. hełmów odłamko- i kuloodpornych typu ACH lub MICH. Do mundurowych trafiły hełmy chorwackiej firmy Sestan-Bush BK-ACH typu Low Cut. Wcześniej produkty tej samej marki, oferowane przez tę samą firmę dostarczone zostały formacji w zamach zamówienia z 2019 roku. Chodziło wtedy jednak o ponad 3 tys. ich sztuk. Jest więcej spora szansa, że to właśnie do UMO trafi kolejne zamówienie na ten sprzęt. 

Warunki policji

Oferty, które złożone zostaną w przetargu, formacja oceni na podstawie zaproponowanej ceny, okresu gwarancji na zachowanie odporności balistycznej oraz masy hełmu w rozmiarze XL. Co więcej, KGP wymaga, by podmioty zainteresowane realizacją dostaw miały na koncie wykonanie w okresie trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – to w tym okresie, dostaw sprzętu ochrony balistycznej (tj. hełmów kuloodpornych, kamizelek kuloodpornych – wszystkie typy i rodzaje) w ramach maksymalnie trzech zamówień, o łącznej wartości minimum 1 mln złotych. Na propozycje policja czeka do 28 maja br. Natomiast sama oferta ważność zachować musi do 25 sierpnia br. 

Podmiot, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, dostarczy KGP wzór oferowanego hełmu w rozmiarze XL w pełnym ukompletowaniu do testów. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, a umowa zostanie podpisana, to zwycięzca będzie miał na realizację zamówienia 120 dni od dnia zawarcia umowy - zarówno w przypadku zamówienia podstawowego, jak i opcji. 

Budżet na zakup hełmów nie został jeszcze ujawniony, poznamy go przy okazji otwarcia ofert. KGP zostawia sobie jednak tzw. furtkę na unieważnienie postępowania, jeżeli środki, które zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostaną przyznane lub jeżeli wystąpią okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione. Zgodnie z deklaracjami formacji, miała ona w planach wydać w I kwartale br. ponad 1,626 mln złotych na hełmy kuloodporne oraz przyłbice. Formacja swoje plany zakupowe trochę przesunęła, ale faktem jest, że pierwszy kwartał pod względem zakupowym w policji był prawie "martwy".

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze