400 mln zł z budżetu obronnego dla służb MSWiA w 2018 r. Jest zgoda Sejmu

24 listopada 2017, 13:23
policja strzelnica

Sejm uchwalił w piątek tzw. ustawę okołobudżetową, która stanowi podstawę m.in. do przekazania z budżetu obronnego prawie 400 mln zł na program modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA. Przeszła m.in. poprawka, która – jak wyjaśniła jedna z posłanek – "gwarantuje środki na uposażenia dla przyszłych funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej", którą rządzące PiS chce przekształcić w nową służbę mundurową.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018, której projekt przygotowało Ministerstwo Finansów, wśród wielu innych rozwiązań stanowi prawną podstawę do przeznaczenia części środków z budżetu obronnego (wynoszących w sumie 2 proc. PKB) na sfinansowanie modernizacji służb podległych MSWiA oraz na Śmigłowcową Służbę Ratownictwa Medycznego. Wydatki te są już uwzględnione w projekcie budżetu na przyszły rok, nad którym Sejm pracuje od września.

Czytaj więcej: Projekt: prawie 400 mln zł z budżetu MON na służby MSWiA

Zgodnie z ustawą okołobudżetową niecałe 396 mln zł z puli wydatków obronnych zostanie w 2018 r. przeznaczone na finansowanie programu modernizacji policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu. W porównaniu do pierwotnego projektu w przyjętych w piątek przepisach nie ma już zastrzeżenia, że mają to być wydatki "w zakresie sprzętu transportowego, uzbrojenia i techniki specjalnej, informatyki i łączności oraz wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy". Przyjęcie takiej zmiany zarekomendowała sejmowa komisja finansów publicznych.

W trakcie sejmowych debat przesunięcie części środków z budżetu obronnego na służby MSWiA było krytykowane przez PO i Nowoczesną, które uważają, że takie działania nie przysłużą się wojsku. Z kolei MON i Ministerstwo Finansów argumentowały, że chodzi o sprzęt i uzbrojenie, które może być wykorzystywane w sytuacji zagrożenia również przez żołnierzy, oraz że takie przesunięcia są zgodne z metodologią obliczania wydatków obronnych przez NATO.

Czytaj więcej: Budżet 2018: sejmowa komisja podzielona ws. finansowania przez MON służb MSWiA

Zgodnie z ustawą okołobudżetową prawie 40 mln zł z budżetu obronnego ma natomiast w przyszłym roku trafić na "przedsięwzięcia związane z zapobieganiem skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego (HEMS)" oraz na modernizację samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Warszawie. W tym zakresie nie było zmian w porównaniu z projektem, który przysłał do Sejmu rząd.

W drodze poprawki złożonej już posłów w ustawie znalazł się natomiast zapis o dodatkowych pieniądzach na wynagrodzenia w Kancelarii Sejmu – w sumie 14,3 mln zł. Te zapisy "gwarantują środki na uposażenie dla przyszłych funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej" – tłumaczyła podczas debaty, która odbyła się w nocy ze środy na czwartek po godz. 2:00, posłanka Maria Zuba (PiS), która była sprawozdawcą komisji. W Sejmie trwają prace nad projektami przekształcającymi Straż Marszałkowską w służbę mundurową. Formalnie są one inicjatywą jednej z sejmowych komisji, ale największymi orędownikami zmian są posłowie mającego większość PiS. Obecnie strażnicy nie są funkcjonariuszami, lecz pracownikami Kancelarii Sejmu.

Czytaj więcej: Projekt ustawy o Straży Marszałkowskiej [ANALIZA]

Ustawa okołobudżetowa przewiduje ponadto, że program modernizacji Służby Więziennej w 2018 r. może zostać dofinansowany kwotą do 100 mln zł z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Opisane wydatki związane z obronnością i bezpieczeństwem stanowią jedynie część ustawy okołobudżetowej. Są w niej przepisy związane m.in. ze świadczeniami dla nauczycieli i pracowników uczelni publicznych, świadczeniami i wynagrodzeniami w sektorze finansów publicznych, Funduszem Pracy, Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Funduszem Rozwoju Kultury Fizycznej i wieloma innymi zagadnieniami.

Czytaj więcej: Wydatki obronne będą wyższe. Prezydent podpisał ustawę

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2018 r. wydatki obronne zaplanowano w wysokości 44,144 mld zł. Jak co roku większa część z nich – prawie 40,388 mld zł – znajduje się w części 29 budżetu państwa Obrona Narodowa. W pozostałych częściach budżetu państwa zapisano na obronność nieco ponad 756 mln zł.

Czytaj więcej: Wydatki bieżące na obronność w 2018 r. wzrosną dwa razy szybciej niż majątkowe [ANALIZA]

Teraz ustawa okołobudżetowa na przyszły rok trafi do Senatu, który może wprowadzić poprawki.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
PLO1
piątek, 24 listopada 2017, 13:55

I my wydajemy 2% na obronność??? buahahaha z budżetu MON będą dotować i MSWiA i budowę pomników więc niech ten łysawy pan z MON przestanie opowiadać bajki że Polska jako jeden z 5 krajów NATO wydaje 2% na obronność.Niech no tylko Trump się dowie to Antoś na kolanach do Waszyngtonu pójdzie.

As
poniedziałek, 27 listopada 2017, 07:28

Ministertwa ostatnio kierują część środków do Torunia, więc nie wiadomo ile tak naprawdę i na co mają i na co starczy.

W1P
piątek, 24 listopada 2017, 18:46

I my przeznaczamy 2% na wojsko?? dobre sobie,niech obecny MON przestanie kłamać że jesteśmy jednym z 5 krajów NATO który wydaje 2% na wojsko.Niech się tylko pan Trump dowie że Antoni zrobił go w bambuko to Polska delegacja na klęczkach pójdzie do Waszyngtonu :)

Pablo
piątek, 24 listopada 2017, 15:16

Ufff... Już się bałem, że się nie zgodzą...

Tweets InfoSecurity24