Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Szefowa Kancelarii Prezydenta: nie ma zgody prezydenta na likwidację CBA

Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Dzięki działaniom Centralnego Biura Antykorupcyjnego poziom korupcji w Polsce zdecydowanie zmalał - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych. Jak dodała, „nie ma zgody prezydenta na likwidację CBA”.

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych była w środę gościem w Studiu PAP. Podczas rozmowy odniosła się do projektu ustawy zakładającej likwidację CBA, który opublikowany został w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Według niej dzięki działaniom CBA poziom korupcji w Polsce radykalnie się zmniejszył, a nasz kraj w statystykach europejskich i światowych jest wymieniany na niskich pozycjach, jeśli chodzi o występowanie tego zjawiska. „Niewątpliwie jest to zasługa CBA” - podkreśliła.

Reklama

Pytana o to, czy prezydent podpisałby ustawę likwidującą CBA odpowiedziała, że „na to zgody nie ma”. „To tak samo jak zapowiedź likwidacji kolejnych instytucji, nie, państwo polskie musi działać i potrzebuje silnych instytucji” - dodała.

„Wiele lat pracuję w administracji i wiem jak takie zmiany utrudniają funkcjonowanie. To jest na długie miesiące paraliż działania. Bo to jest przekazywanie kompetencji, zatrudnianie nowych ludzi i tak dalej” - powiedziała. Z kolei na pytanie, czy jej zdaniem oznacza to, że państwo przez wiele miesięcy będzie bezbronne wobec korupcji odpowiedziała, że będzie „bardzo osłabione”. Dodała, że jej zdaniem nie tak to powinno wyglądać i „nie na tym powinno zależeć rządzącym”.

Czytaj też

Założenia do projkektu ustawy o wzmocnieniu koordynacji działań antykorupcyjnych, likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz zmianie niektórych ustaw w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowane zostały w poniedziałek. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2024 roku.

Projekt zakłada m.in. „przeniesienie ciężaru walki z korupcją na inne wyspecjalizowane w tym zakresie instytucje”. „Działanie to pozwoli też ograniczyć liczbę polskich służb specjalnych wyposażonych w instrumenty umożliwiające intensywną ingerencję w prawa i swobody obywatelskie m.in. poprzez wykorzystywanie niejawnego oprogramowania inwigilacyjnego. Zadania obecnie realizowane przez CBA zostaną przekazane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Policji” – czytamy. Jak dodano w dokumencie „w związku z przejęciem większości zadań CBA w strukturze Policji zostanie utworzone Centralne Biuro Zwalczania Korupcji (CBZK)”.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze