Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Premiera A4S Forculus. Grupa WB prezentuje zintegrowany system bezpieczeństwa i ochrony

Autor. Grupa WB

Grupa WB w trakcie międzynarodowych targów Polsecure w Kielcach zaprezentowała swój nowy, zintegrowany system bezpieczeństwa i ochrony A4S Forculus. „Połączyliśmy szereg funkcjonalności związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym” – podkreślił dyrektor operacyjny Grupy WB Marcin Kubica.

W środę Grupa WB, która jest partnerem strategicznym targów Polsecure w Kielcach, zaprezentowała ogólne założenia premierowego systemu A4S Forculus. „System A4S Forculus jest swoistym nawiązaniem do naszego DNA. Grupa WB, jeśli chodzi o segment wojskowy, dokonała unikatowej integracji wszystkich systemów, które do tej pory rozwijała odrębnie. Systemy związane z artylerią, łącznością i bezzałogowe połączyły się w swoiste ekosystemy, które obecnie eksploatują różne rodzaje naszych sił zbrojnych na czele z wojskami artylerii i rakietowymi” – mówił podczas konferencji dyrektor operacyjny Grupy WB Marcin Kubica.

Ta filozofia znalazła również odzwierciedlenie w systemie A4S Forculus, w ramach którego połączyliśmy szereg funkcjonalności związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym. Począwszy od kontroli bezpieczeństwa ruchu drogowego, po szeroko pojętą komunikację i łączność. Te wszystkie elementy są naszymi wyrobami i w całości łączą się w ekosystem zintegrowany w system A4S Forculus.
Marcin Kubica, dyrektor operacyjny Grupy WB

Jak tłumaczył, nowy system opiera się na szeroko pojętym bezpieczeństwie informatycznym. „Mówimy tutaj o kryptologii, bezpieczeństwie i przesyle danych. Całość wspomagają systemy bezzałogowe połączone również z systemami sztucznej inteligencji. Mówimy także o ochronie perymetrycznej, o systemach sensorowych, które są w stanie zbierać informacje i dostarczać je do poszczególnych służb i operatorów” – wyliczył Kubica.

Jeden organizm

„Słowo bezpieczeństwo w obecnych czasach można odmieniać przez wszystkie przypadki. Widzimy w jakich czasach żyjemy i świadomi tych wyzwań uznaliśmy, że nadszedł czas na stworzenie ekosystemu w ramach bezpieczeństwa wewnętrznego. Wpisujemy się tym w zapisy ustawy o obronie ojczyzny, w założenia dotyczące obrony cywilnej i połączenie kompetencji wszystkich służb, które na ten moment już funkcjonują i używają naszych systemów, a które dzięki rozwiązaniom można połączyć w jeden duży organizm” – dodał podczas prezentacji dyrektor operacyjny Grupy WB.

O szczegółach poszczególnych funkcjonalności mówili przedstawiciele firm wchodzących w skład Grupy WB. Członek zarządu MindMade Jan Szczyrek przedstawił trzy produkty firmy, które wpisują się w system A4S Forculus. „System perymetryczny Amsta, czyli system obserwacyjny, ma liczne zastosowania. Ten system zastosowany jest na polskiej granicy. Pracował przy obwodzie kaliningradzkim, w tej chwili będzie na granicy z Ukrainą. Jego fundamentalną cechą jest wykorzystanie sensorów sejsmicznych, które są naszym własnym produktem” – mówił Szczyrek.

Reklama

„Drugi nasz system, który wpisuje się w A4S Forculus, to Platforma Integracji Komunikacji PIK, która łączy wszystkie systemy radiowe i rozszerza ich możliwości o wszystko to co wynika z łączności. Zintegrowaliśmy ten system na bazie istniejących systemów 4G i 5G w dodatku postępując za standaryzacją 3G. Jesteśmy w stanie wykorzystać i zaproponować szerokie spektrum różnego rodzaju łącz, zaczynając od satelitarnych przez łącza publiczne po komórkowe, które wykorzystujemy jednocześnie” – tłumaczył. Jak dodał, ostatnim systemem jest WINES, czyli pasywny system ochrony sieci komórkowej, który pokazuje manipulacje w sieciach komórkowych. „Jest to niewielkie, kompaktowe urządzenie, które pozwala stwierdzić, czy ktoś nas nie próbuje podsłuchiwać” – podkreślił członek zarządu MindMade.

Z kolei prezes Polcam Krystian Kaczyński mówił o systemie ATLES, który dotyczy automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. „System nie tylko robi zdjęcie i pokazuje prędkość jaka była przekroczona, ale również dokonuje całej analizy ruchu drogowego nie omijając żadnego pojazdu. Żeby tego było mało, z uwagi na nową technologię i możliwości system analizuje cały obraz. Nie tylko widzimy prędkość i pozycję danego pojazdu, ale też widzimy jego markę, model, tablicę rejestracyjną, kraj tablicy rejestracyjnej i wiele innych rzeczy. System może wykryć, czy pojazd ma ważne badania techniczne czy jest zapłacone oc. Widać również twarz kierowcy oraz można zaobserwować, czy ma zapięte pasy lub rozmawia przez telefon komórkowy” – powiedział Kaczyński.

„Kolejnym elementem są wideorejestratory, które do tej pory opierały się na technologii tzw. prędkościomierza kontrolnego. Dlatego zrobiliśmy nowsze rozwiązanie, które wykorzystuje technologię 3D. Dzięki temu wystarczy, że funkcjonariusz będzie jechał z dowolną prędkością na jednym pasie, a każdy mijający jego pojazd będzie zarejestrowany” – dodał prezes Polcam.

Systemy firmy Flytronic wpisujące się w nowy system A4S Forculus przedstawił dyrektor ds. komunikacji Grupy WB Remigiusz Wilk. „System A4S Forculus spina ze sobą to co już wyprodukowaliśmy, to co będziemy produkowali i to co występuje w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego. Firma Flytronic to jest miejsce, w którym powstają najbardziej zaawansowane bezzałogowce” – podkreślił Remigiusz Wilk. Wspomniał, że jednym z systemów wchodzących w A4S Forculus będzie bezzałogowy system powietrzny FLYEYE.

„Jest on (FLYEYE - przyp. red.) uzupełniany przez większy bezzałogowiec FT-5. To jest rodzina bezzałogowców, które mają różne rodzaje napędów. Pewnego rodzaju sprawdzenia tego bezzałogowca już miały miejsca” - powiedział. Jak dodał, w kwesti bezzałogowców, Grupa WB jest „niewątpliwie numerem jeden w Polsce i w Europie”. „Jesteśmy jedynym podmiotem, posiadającycm możliwości integracji systemów, które na bieżąco możemy modyfikować w kraju” - zaznaczył.

Prezes zarządu PN Standard Paweł Nazarewski przedstawił protokół Cursor on Target (CoT). Jest on stosowany do budowania świadomości sytuacyjnej, dowodzenia i przekazywania danych. CoT jest podstawą systemu Team Awarness Kit  (TAK). „To jest otwarta aplikacja mapowa z współdzieleniem informacji. System rozwijany przez rząd USA jest dostępny w wersji militarnej oraz - w dostępie otwartym - do wersji cywilnej. Ta druga w pełni zaspokaja potrzeby określenia różnych sytuacji i zdarzeń kryzysowych” - dodał Nazarewski.

Produkty Grupy WB, jak radiostacje oraz systemy rozpoznawcze mają zaimplementowany protokół CoT i współpracują z systemem TAK, w szczególności w jego najbardziej popularnej postaci Android TAK (ATAK). Dodatkowo w czasie prezentacji zostały przedstawione propozycje całościowego rozwiązania wspierającego system Team Awarness Kit, składające się na usługi bezpieczeństwa, mapowe i integracji, w tym tworzenia rozszerzeń funkcjonalnych do systemu TAK.

Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze